/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F457%2Feb55bdb471171bd83baffb2b638666a8.jpg)
Снігова буря у Чилі зупинила роботу ALMA — ключового інструмента вивчення Всесвіту
Несподіваний снігопад у найсухішій пустелі планети — Атакамі — змусив зупинити роботу одного з найсучасніших радіотелескопів у світі. ALMA (Атакамська велика міліметрова / субміліметрова антена) перевели в режим “виживання”, щоб уберегти обладнання від екстремальних погодних умов.
Сильний снігопад накрив центр підтримки операцій ALMA, розташований у Чилі на висоті 2900 метрів. Такі опади тут — справжня рідкість: сніг у цих районах востаннє спостерігали понад десять років тому. Через бурю з вітром до 100 км/год і зниження температури до -28°C обсерваторію довелося тимчасово закрити. Радіотелескоп не працює вже понад два тижні. Розташований на плато Чайнантор на висоті понад 5000 метрів над рівнем моря, ALMA складається з 66 високоінженерних антен. Телескоп використовується для спостережень за далекими галактиками, формуванням зірок та іншими космічними явищами. Таке обладнання вкрай чутливе до атмосферних умов, тож буря змусила команду перевести систему у безпечний “режим виживання”. Усі антени наразі повернуті в напрямку вітру, аби зменшити шкоду від бурі. Після завершення негоди фахівці планують очистити антени від снігу і відновити спостереження.
Пустеля Атакама вважається найсухішим місцем на Землі: у середньому тут випадає лише 1–15 мм опадів на рік. У деяких регіонах не фіксують дощ або сніг десятиліттями. Але останні кліматичні моделі свідчать: через глобальні зміни клімату навіть ці аридні зони можуть почати отримувати більше опадів. Випадання снігу в Атакамі може стати не просто погодною аномалією, а новою нормою — сигналом змін, що охоплюють навіть найстабільніші зони клімату.

