/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F45%2F8bd657479399a2e286bc04daf7a67c64.png)
Пляжний сезон для всіх: орнітолог показав, як водні процедури рятують пернатих від перегріву
Виявляється, що "темнопірі" птахи першими відкривають "пляжний сезон", а купання для них — не розвага, а життєва необхідність
Влітку, коли температура повітря стрімко зростає і сонце стає нестерпно гарячим, птахи, як і інші живі істоти, шукають способи знизити теплове навантаження на організм. Орнітологи, спостерігаючи за поведінкою птахів у спеку, зазначають, що кількість активних птахів у відкритих сонячних місцях значно зменшується. Вони ховаються в тіні дерев, зменшують рухливість і концентруються біля джерел води.
Як розповів Сергій Курочкін, водні процедури — одна з основних стратегій птахів для боротьби зі спекою. Навіть у холодну пору року птахи охоче купаються, а влітку ця потреба зростає в рази. Купання допомагає зволожити шкірний покрив і пір'я, що зміцнює їх і запобігає пересиханню та ламкості. Крім того, вода сприяє охолодженню тіла, знижуючи ризик теплового удару — серйозної загрози для птахів у спекотні дні.
Птахи з темним оперенням, як-от чорноголові плиски, горобці та шпаки, першими починають "пляжний сезон", активно купаючись у воді. Це пов’язано з тим, що темне пір'я сильніше нагрівається на сонці, тому водні процедури допомагають їм швидше охолодитися.
Окрім купання, птахи використовують інші способи терморегуляції. Вони віддають тепло через тепловипромінювання, теплопровідність (контакт з прохолодними поверхнями, наприклад, землею чи піском) та конвекцію. Якщо цих способів недостатньо, птахи вдаються до випаровування, наприклад, відкриваючи дзьоб і частіше дихаючи, щоб охолодитися.
У спекотні години птахи зазвичай сидять тихо в тіні, зменшуючи активність, щоб зберегти енергію і не перегрітися. Вони також частіше дихають, що допомагає їм охолоджуватися.

