Координатор телемарафону Владислав Матяш виїжджав за кордон за запитом компанії «Кінокіт», — Ярослав Железняк
Владислав Матяш, якого в медіа називають неофіційним куратором телемарафону «Єдині новини», та Олександр Вашакідзе, який працював у державному підприємстві «Мультимедійна платформа іномовлення України», виїжджали за кордон наприкінці 2022 року за запитом приватної компанії «Кінокіт». Про це у своєму новому розслідуванні «Культурний коридор: як 3000 чоловіків не повернулися з-за кордону за схемою Мінкульту» повідомив нардеп Ярослав Железняк.
За даними нардепа, Мінкульт звернувся до Держприкордонслужби з проханням 29 грудня 2022 року випустити за кордон Владислава Матяша та Олександра Вашакідзе «для організації знімального процесу щодо зйомки циклу спецрепортажів та документальних фільмів про українців, які були змушені покинути країну через війну». У запиті вони були вказані як генпродюсер та продюсер.
Олександр Вашакідзе до повномасштабного вторгнення подавав декларацію як заступник начальника відділу творчо-виробничого відділу ДП «МПІУ», а в 2023 році був вказаний контактною особою в оголошеному платформою мистецькому конкурсі.
Владислава Матяша в медійному середовищі називають неофіційним куратором телемарафону «Єдині новини» від Офісу президента. Сам Матяш це заперечує і називає себе «медіаекспертом телеканалу “Рада”». Утім, за словами джерел «Детектора медіа», на марафонських робочих нарадах Матяш не лише представляє «Раду», але й виступає від імені ОП, інформуючи про графік офіційних заходів за участі президента й керівництва Офісу.
Як зауважив Ярослав Железняк у своєму розслідуванні, міністерство отримало прохання випустити чоловіків не від державного підприємства, а від приватної компанії «Кінокіт», яка з 2021 року виробляє контент на замовлення каналу «Рада». Між запитом «Кінокіту» до Мінкульту та листом міністерства до прикордонників минув один день.
Загалом за даними Ярослава Железняка, з 2022 року до весни 2025 року за листами Мінкульту за кордон виїхало і не повернулося близько 3 тисяч чоловіків. При цьому у списку нібито культурних діячів опинялися бізнесмени, айтішники та політики.
Зокрема, в липні 2022 року кордон перетнув депутат Жмеринської міської ради від ОПЗЖ Віктор Жеребнюк нібито як «стейджмен» у складі команди «1+1» для висвітлення благодійних матчів за участі «Динамо», а у квітні 2022 року Мінкульт просив випустити харківський рок-гурт «Перекур» для благодійних виступів в Європі, однак гітаристом та інженером по світлу насправді виявилися айтішники компанії з розробки ігор для онлайн-казино з Чехії та Португалії.
У відрядження також неодноразово відправляли режисера серіалу «Слуга народу» Олексія Кирющенка за запитами ДП «МПІУ», у яких він був вказаний як член наглядової ради телеканалів «Дім» та «FreeДом» або як радник держпідприємства.
У січні 2025 року одразу чотири працівники «1+1 Продакшн» виїжджали на зйомки до Італії висвітлювати чемпіонат по футболу Kings World Cup Nations, однак Ярославу Железняку не вдалося знайти їхній сюжет на цю тему. За словами нардепа, документи свідчать про те, що усі журналісти виїжджали через різні пункти пропуску. Згодом вони повернулися до України.
Крім того, Ярослав Железняк з'ясував, що Державна циркова компанія влаштовувала на роботу людей і того ж місяця відправляла їх у закордонне відрядження. За цією схемою, виїхали і станом на зараз не повернулись щонайменше 78 чоловіків. Деякі з них ще упродовж кількох місяців продовжували отримувати зарплату з державного бюджету, зауважив нардеп.
За даними Железняка, упродовж 2023-2024 років Мінкульт затвердив 6450 листів на виїзд, Мінспорт підписав 5800 листів з проханням випустити людей за кордон, Міносвіти — 4100 листів, МОЗ — 3700, Мінагро — 2900. При цьому у такому листі могли клопотати про виїзд одразу кількох людей.
«Ми не можемо стверджувати, що всі ці люди не мали права на виїзд або не повернулися. Але по кожному з цих міністерств є приклади, коли за такими листами люди покидали Україну і більше кордону не бачили», — зазначив Железняк.
Так, наприклад, у 2025 році за листами Мінекономіки виїхало щонайменше п'ять людей, які досі не повернулися до України.
«За більш ніж три роки війни уряд створив ситуацію, коли виїзд за кордон з дозволу держави — це не про дипломатію, а про того, кого ти знаєш при владі. Цей сюжет ми знімаємо не для хайпу. (...) Головна мета — це сказати, що Кабмін чудово знає, як припинити підміну популяризації України куміством. Правил і механізмів не бракує, бракує лише політичної волі. І зараз відверто найкращий момент та вікно можливості для чинного Кабміну», — вважає Ярослав Железняк.
- Читайте також: Львівська ОВА у 2022 році погодила виїзд чоловіків за листами з підписом імператора Олександра III, — NGL.media
Радник міністра культури з питань стратегічних комунікацій та міжнародної співпраці Дмитро Золотухін повідомив, що протягом 2024 року до України з-за кордону не повернулися понад 500 чоловіків, які виїхали за допомогою листів-пропозицій Міністерства культури. За даними ІМІ, медійників серед них — менше десяти.
4 березня Кабінет Міністрів урегулював питання перетину кордону військовозобов’язаними митцями та працівниками медіа. 5 березня відповідну постанову оприлюднили на сайті Кабміну, 6 березня вона набрала чинності. МКСК підготувало інфографіку з оновленим переліком документів та процедурою подання для медійників та митців, яка відповідає тексту постанови.
10 березня перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко повідомила в коментарі агентству Інтерфакс-Україна, що для заброньованих представників медіа не потрібні листи сприяння для виїзду за кордон. Вони й надалі виїжджатимуть за наказами на відрядження.
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко сказав, що для виїзду за кордон військовозобов’язаним медійникам та діячам культури потрібно підтвердити мету своєї поїздки. Якщо це не буде зроблено або прикордонники з’ясують, що насправді в людини інша мета поїздки, ніж заявлена, їй буде відмовлено в перетині державного кордону.
Фото: скриншот з відео Ярослава Железняка
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

