/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2Fda30ea00326778cee10f82794977fa59.jpg)
Чому у жирафів на тілі є плями: відповідь учених може здивувати
Найвищі тварини на Землі, жирафи, мають як відмітну особливість не тільки довгу шию, а й плями на тілі. Ці плями є не просто красивими особливостями, а являють собою інструменти для виживання.
Жирафи найбільше відомі своїми довгими шиями, але також це найвищі тварини на нашій планеті. Вони можуть мати висоту до 6 метрів. Також жирафи мають на тілі плями, і вони виконують дуже важливі функції, а не створені просто для краси, пише Live Science.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Як показують дослідження, одна з причин того, що жирафи мають на тілі плями, полягає в тому, що це дає змогу високим тваринам йому злитися з навколишнім середовищем. Вчені з'ясували, що плями роблять жирафів практично непомітними, особливо коли сонячне світло проникає крізь дерева та чагарники. Незважаючи на величезний розмір, жирафів у такому разі дуже складно побачити навіть з відстані в кілька метрів. Це особливо важливо для молодих жирафів, які таким чином ховаються від хижаків і можуть вижити.
Дослідження показали, що молоді жирафи, які мають більші й округліші плями, краще виживають в африканській савані. Також з'ясувалося, що самки жирафів та їхні дитинчата мають дуже схожі плями. Тому вчені припускають, що ця особливість передається у спадок.
Ще одна причина, через яку жирафи мають плями на тілі, полягає в тому, що це дозволяє тваринам регулювати температуру тіла. Жирафи не можуть потіти або важко дихати, але при цьому живуть у найспекотніших умовах на Землі. Але плями дозволяють їм віддавати непотрібне тепло.
Під кожною плямою знаходиться густа мережа кровоносних судин. Коли жирафу потрібно позбутися тепла, кровоносні судини під плямою розширюються і таким чином спрямовують кров у пляму. Ця кров рухається ближче до поверхні шкіри, де вона може віддавати тепло.
Дослідження масайських жирафів (Giraffa camelopardalis tippelskirchi), які є найбільшими жирафами, показало, що розміщення плям особливо впливає на виживання дорослих самців.
Моніка Бонд, біолог з Цюріхського університету, вважає, що це може пояснюватися тим, що самки жирафів ведуть більш малорухливий спосіб життя і, як правило, залишаються з дитинчатами, в той час як самці бродять великими територіями і стикаються з більш різноманітними умовами навколишнього середовища. Ймовірно, той самий ефект можна застосувати і до інших видів жирафів.
Візерунки з плям також допомагають жирафам впізнавати своїх родичів, каже Бонд. Як показало дослідження масайських жирафів на півночі Танзанії (Африка), тварини формують міцніші соціальні зв'язки з жирафами, чий малюнок на тілі схожий на їхній власний. Оскільки відомо, що плями передається від матері до потомства, вчені вважають, що вони служать візуальним сигналом для розпізнавання родичів.
Плями жирафа — це не просто красиві візерунки на тілі, це інструменти для виживання цих тварин в умовах дикої природи.
Як уже писав Фокус, серед пісків Сахари ховається кладовище дивних китів. У єгипетській частині пустелі Сахара є регіон, який називається Долина китів. Цей відрізок безкрайніх пісків був названий так, тому що в ньому ховаються скелети архаїчних китів, у яких були ноги і пальці на них.
Також Фокус писав про те, що найголодніша гадюка у світі хотіла з'їсти зайця, який був у 10 разів більшим за саму змію. Звичайна гадюка була спіймана на датському острові, коли намагалася проковтнути здобич, яка істотно перевершувала її за розміром. Як виявилося, змія намагалася з'їсти молодого зайця.

