В Україні торік створили 86 об’єктів природно-заповідного фонду - Міндовкілля
В Україні торік створили 86 об’єктів природно-заповідного фонду - Міндовкілля

В Україні торік створили 86 об’єктів природно-заповідного фонду - Міндовкілля

В Україні упродовж 2024 року створили 86 територій та об’єктів природно-заповідного фонду площею майже 5 тисяч гектарів.

Про це повідомило Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, передає Укрінформ.

Фестиваль «ПаркФест: там, де говорить природа» у Межигір’ї/Фото: mepr.gov.ua

З нагоди Дня працівника природно-заповідної справи у Межигір’ї Київської області відбувся фестиваль "ПаркФест: там, де говорить природа".

У заході взяли участь міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, міністр Кабінету міністрів України Олег Немчінов, голова Київської ОДА Микола Калашник, голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко, заступниця голови комітету Олена Криворучкіна, народні депутати Юлія Овчинникова, Ігор Марчук, заступниця Постійного представника Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні з операційних питань Моніка Різал, представники іноземних дипломатичних установ Молдови, Бельгії, Польщі, Азербайджану, Болгарії, представники Міндовкілля та установ природно-заповідного фонду (ПЗФ) з усієї України.

За словами Гринчук, внаслідок російської агресії у зону вторгнення потрапили близько 2 тисяч територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 1,8 мільйона гектарів.

"Меотида, Джарилгацький, Приазовський, Олешківські піски, Великий Луг, Білобережжя Святослава, Нижньодніпровський…. Загалом 10 національних природних парків України, 8 заповідників та 2 біосферні заповідники окуповано. На території Дворічанського НПП два роки йдуть активні бойові дії. Гетьманський, Деснянсько-Старогутський, Кам’янська Січ та Святі Гори постійно потерпають від обстрілів, дронів та дій ДРГ. Лише підрив греблі Каховської ГЕС завдав природно-заповідному фонду збитків на суму близько ₴140 мільярдів", - зауважила Гринчук.

За її словами, на сьогодні сума збитків природно-заповідного фонду сягає понад ₴3 трильйони.

Гринчук наголосила, що попри воєнний час робота з розвитку мережі природно-заповідного фонду триває.

Вона поінформувала, що лише минулого року були створені 86 територій та об’єктів ПЗФ площею майже 5 тисяч гектарів, і підкреслила: "Наша мета - досягти європейського показника заповідності, який в середньому у країнах ЄС становить близько 26%. Тож є куди рухатися".

“Важливе питання – реформування системи. Під час перемовин у Брюсселі з європейськими колегами дійшли згоди – перший крок до ефективного розвитку природно-заповідної справи – це створення спеціалізованої агенції. На розгляді уряду перебуває законопроєкт про внесення змін до Закону України "Про природно-заповідний фонд України", який передбачає створення єдиного органу управління заповідною справою. Це та фундаментальна зміна, що дозволить посилити інституційну спроможність сфери”, – зауважила Гринчук.

За її словами, цього року практично усі кошти з бюджетної програми щодо здійснення природоохоронних заходів спрямовуються на потреби установ природно-заповідного фонду.

"Сьогодні понад 4,5 тисячі працівників сфери продовжують дбати про збереження природи, розвивають рекреацію там, де це можливо, займаються екологічною просвітою та наукою, започатковують програми реабілітації для учасників бойових дій, зберігають єдність та солідарність", - наголосила Гринчук.

Вона зазначила, що торік установи ПЗФ відвідали близько мільйона осіб.

"Сьогодні у державному “Межигір’ї” парки представили свою діяльність, щоб надихнути, об’єднатися та рухатися вперед. Під час заходу мала честь нагородити колективи та працівників відомчими відзнаками", - зазначила Гринчук.

Під час заходу вона передала нацпаркам і заповідникам Поліського регіону допомогу від партнерів - Глобального екологічного фонду (ГЕФ) та ПРООН. Це обладнання для посилення охорони біорізноманіття й попередження пожеж, яке допоможе працівникам установ досліджувати рідкісні види рослин і тварин, моніторити зміни в екосистемах та швидше реагувати на лісові і торф’яні пожежі.

Заступниця постійного представника Програми розвитку ООН в Україні з операційних питань Моніка Різал наголосила на важливості системної підтримки, яку ПРООН разом з ГЕФ надають Україні у сфері охорони природи, відновлення деградованих земель та адаптації до кліматичних змін.

"За фінансової підтримки Глобального екологічного фонду ПРООН продовжує підтримувати зусилля України у збереженні біорізноманіття та зміцненні інституцій природно-заповідного фонду. Для нас важливо, щоб природоохоронні установи не лише мали доступ до сучасних технологій, але й могли системно впроваджувати інновації у свою щоденну роботу", - зазначила Різал.

У межах "ПаркФесту" Гринчук спільно із виконувачем обов'язків голови Державної екологічної інспекції Ігорем Зубовичем вручили символічні подарунки дітям військових та обладнання для військовослужбовців Центру спеціального призначення Національної гвардії України "Омега".

“Саме завдяки мужності та самовідданості їх батьків маємо можливість жити та працювати тут і зараз. Тож найменше, що можемо зробити, це подарувати трохи радості дітям, а ще змалечку показувати їм красу рідної землі та виховувати дбайливе ставлення до природи”, – зазначила Гринчук.

Як повідомляв Укрінформ, упродовж 2024 року і шести місяців 2025 року у Київській області створили 26 нових об’єктів природно-заповідного фонду.

Теги за темою
Україна
Джерело матеріала
loader
loader