У 2025 році поліція зафіксувала 62 факти диверсій за участю дітей
Цьогоріч поліція зафіксувала 62 факти диверсій за участю дітей. Станом на зараз ще 70 дітей повідомили про спроби їхнього вербування. Про це в інтерв’ю Укрінформу розповів очільник ювенальної поліції України Василь Богдан.
Останнім часом правоохоронці спостерігають незначну, але стабільну тенденцію щодо зниження вербування росіянами дітей і завдячують цьому систематичним профілактичним заходам. Як сказав Богдан, географія тут не має значення — ці випадки трапляються по всій країні.
«У цьому році ми зафіксували 65 фактів учинення кримінальних правопорушень диверсійного характеру за участю 62 дітей віком від 13 до 17 років. Це – не просто цифри, це – трагедії, які могли б не статися», — розповів Василь Богдан.
За його словами, основною мотивацією, яку можна виокремити після спілкування з такими дітьми, є фінансова. Також у цих підлітків частково присутнє бажання самостверджуватись або є сліпа віра в те, що їх не спіймають. Водночас жодна дитина не усвідомлювала, що може загинути чи травмуватися.
«Саме тому ми й говоримо про важливість профілактичної роботи та проводимо активну інформаційну кампанію щодо цього – аби кожна дитина знала, що на такі пропозиції погоджуватися не можна», — додав очільник ювенальної поліції.
Василь Богдан також розповів, що кількість звернень до правоохоронців щодо спроб вербування дітей збільшується прямо пропорційно до збільшення обертів інформаційної кампанії, яку вони проводять.
«Станом на сьогодні до нас надійшло майже 70 таких звернень від дітей про спроби їхнього вербування. І це прямо пов'язано з інформаційною кампанією, яку наразі проводить ювенальна превенція спільно зі Службою безпеки України та освітянами», — уточнив посадовець.
Він також сказав, що поліціянти приходять до шкіл, говорять з підлітками, пояснюють їм, як працює ворог, що таке вербування, чим воно може закінчитись. Говорять не лише з дітьми, а й з батьками, і з педагогічним колективом — пояснюють, як це виявити і як потрібно правильно розмовляти з дітьми.
«Головною метою тут є не просто розказати, проговорити це, а зробити так, щоб дитина знала, що вона не сама і що вона може зупинити цей злочин до того, як він станеться», — додав Василь Богдан.
Посадовець пояснив, що діти, які не досягли 14 років, не підлягають кримінальній відповідальності. Водночас він наголосив, що це не означає, що їхні дії залишаться без реагування і що їм можна робити що завгодно.
«За вчинення тяжкого злочину, як-от теракт чи диверсія, до дитини можуть бути застосовані заходи виховного характеру, такі, як направлення до спеціальної навчально-виховної установи для неповнолітніх», — повідомив Богдан.
Він також розповів, що наразі визначено кілька сигналів, які можуть показати, що дитина, можливо, перебуває під впливом ворожих спецслужб. Серед них — різка зміна настрою, зміни в колі спілкування, поява таємничих друзів, підвищена активність або, навпаки, закритість підлітка у соцмережах.
Нагадаємо, 25 червня в Україні стартувала кампанія протидії вербуванню дітей російськими спецслужбами в соцмережах.
Станом на 22 травня близько 50 дітей звернулися до Національної поліції щодо спроб вербування з боку росіян через месенджери та соцмережі.
Фото ілюстративне: Unsplash
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
