На фестивалі «Протасів Яр» презентували меморіальний проєкт на честь братів Ратушних
На фестивалі «Протасів Яр» презентували меморіальний проєкт на честь братів Ратушних

На фестивалі «Протасів Яр» презентували меморіальний проєкт на честь братів Ратушних

На фестивалі «Протасів Яр» у Києві презентували спеціальний проєкт «Ратушні. Легенда про Лицаря і Друїда» на честь братів Ратушних.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Читомо.

На відкритті фестивалю платформа «Меморіал» у співпраці з Характер.медіа презентувала спецпроєкт - меморіальний репортаж, що складається з 18 частин, доповнених ілюстраціями й авдіо- та відеоматеріалами.

Проєкт розповідає, як Роман і Василь Ратушні, два брати-воїни, боронили честь, гідність і свободу – свою і своєї країни.

Авторкою стала журналістка Характер.медіа Альона Мартинюк, а ілюстраторкою – художниця Марина Соломенникова.

На фестивалі «Протасів Яр» презентували меморіальний проєкт на честь братів Ратушних - Фото 1

«Чи може лицар падати з самокату посеред Києва, безбожно палити, складати книги стосами завбільшки як китайська стіна? А друїд – чи може любити вибухівку, вважати міста гулагами, жити на самих бутербродах, власноруч будувати Дім Над Рікою – і не бути, насправді, відлюдником – знайти собі мавку, закохатися раз і назавжди? А якщо листи лицарів стають електронними, а їхня зброя не відразу буде мечем і рушницею – а це будуть знання, непідкупність і мирний протест? Що, якщо так?», – зазначила на відкритті Мартинюк.

Образ Лицаря і Друїда – наскрізний у репортажі. Авторка і команда проєкту зазначають, що така легендарна форма, художні ілюстрації і метафори допомагають розкрити внутрішні світи героїв.

«Усі ви знаєте, що ці хлопці були героями. Жили вони чесно, а загинули гідно. А як вони стали такими? Що любили, а що ненавиділи? Як Вася в 17 захоче піти до війська, а Рома в лютому 22-го зупинить втечу Медведчука? Як Лицар стане Сенекою – і очолить підрозділ розвідки, а Друїд – Птахом Каштаном, і злетить над градом Київським, який захищав від юнацтва? Це історії двох братів-воїнів, які ми спробували розповісти від початку і до загибелі. Ми створили цей проєкт, щоби закарбувати їхній життєвий шлях і боротьбу», – зауважила журналістка.

Своєю чергою Соломенникова додала: «Я неймовірно вдячна за можливість бути дотичною до цього проєкту і відобразити в ілюстраціях те, якими Роман і Василь Ратушні були відважними, цікавими, сміливими. Дуже важливо шанувати і пам’ятати героїв, які поклали своє життя на захист України».

За мотивами репортажу команда презентувала також серію листівок, що буде розповсюджуватися під час фестивалю в рамках кампанії «Донат на пам’ять».

Як повідомляв Укрінформ, розвідник 93 ОМБР «Холодний Яр», київський активіст Роман Ратушний загинув у бою під Ізюмом 9 червня 2022 року, потрапивши у ворожу засідку.

Громадський активіст, учасник Революції Гідності, пілот БПЛА «Птахів Мадяра» Василь Ратушний загинув 27 лютого 2025 року на бойовому виїзді.

Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Джерело матеріала
loader
loader