Євросоюз захищатиме Молдову від Росії на виборах
Європейський Союз готується надати Молдові підтримку для захисту вересневих парламентських виборів від кіберзагроз. Це відбувається на тлі зростаючих побоювань щодо можливого втручання Росії у голосування. Європейська комісія прискорює процес розгортання так званого кіберрезерву – групи експертів з кібербезпеки приватного сектору, що стане першим в історії використанням цього механізму. Про це повідомляє «Главком» з посиланням на Рolitico.
Офіційно кіберрезерв не планували розгортати до грудня, але Брюссель прискорює процес, щоб допомогти Кишиневу.
«Молдова сильно постраждала від війни Росії проти України, а також є безпосередньою мішенню гібридної діяльності Росії, яка прагне дестабілізувати країну та підірвати її шлях до ЄС», – йдеться у документі Комісії.
Ця новина з'явилася безпосередньо перед першим в історії самітом ЄС-Молдова, який відбувся у п'ятницю, 4 липня 2025 року, в Кишиневі. На саміті лідери обговорили, серед іншого, стійкість до російських гібридних загроз та поглиблення зв'язків у сфері кібербезпеки.
Лідери також оголосили про розширення роботи своєї Місії партнерства ЄС у Молдові ще на два роки, включаючи збільшення персоналу на 30% та бюджету майже на €20 млн. Ця Місія вже допомогла Молдові створити агентство з кібербезпеки та центр стратегічних комунікацій, а також навчила тисячі посадовців з питань кібербезпеки.
Посадовці ЄС попереджають, що масштабна кібератака в регіоні може мати негативні наслідки, загрожуючи не лише національній безпеці, а й регіональній стабільності. Хоча Молдова не є членом ні ЄС, ні НАТО, вона голосно критикує Росію з моменту повномасштабного вторгнення в Україну, що зробило її мішенню узгодженої та скоординованої кампанії впливу з боку Росії, яка включала використання штучного інтелекту для атаки на інституції країни, зокрема на її президента Майю Санду.
Посадовці з питань кібербезпеки країн-членів ЄС обговорили план направлення кіберрезерву до Молдови під час закритого засідання у понеділок, 30 червня 2025 року. Рада ЄС сподівається схвалити план у липні.
Молдова активно готується до отримання підтримки з кіберрезерву. У травні Кишинів вніс зміни до своєї угоди про асоціацію з Програмою «Цифрова Європа», що є вимогою для приєднання до резерву. Раніше цього року делегація Європейської комісії (DG CONNECT) та представники Google, Meta та TikTok також взяли участь у симуляції гібридних загроз у Кишиневі, метою якої було планування ефективної відповіді на потенційні дезінформаційні кампанії та кібератаки.
Згідно із Законом про кіберсолідарність, країни, які приєдналися до Програми «Цифрова Європа», мають право запитувати підтримку з кіберрезерву. Закон також включає систему оповіщення про кібербезпеку, яка об’єднує попередження та розвідувальні дані із сектору кібербезпеки, щоб дозволити урядам швидше реагувати на загрози.

