/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2Fc54cb44b577d9fcb88059fc21fcf55f4.png)
Українці можуть позбутися частини боргів за комуналку: умови та нюанси процедури
Після тривалого перебування за кордоном багато українців, повертаючись додому, стикаються із неприємним сюрпризом — суттєвими боргами за комунальні послуги.
Втім, як пояснюється на сайті Верховної Ради, частину заборгованості можна законно зменшити або навіть списати, якщо дотримано певних умов.
Якщо житло не використовувалося понад 30 днів, мешканці мають право звернутися до постачальників послуг із заявою про перерахунок.
Йдеться про тимчасове звільнення від сплати за:
- газопостачання;
- водопостачання та водовідведення;
- електроенергію;
- вивіз сміття.
До заяви обов'язково потрібно додати документальне підтвердження, наприклад, довідку про роботу чи навчання за кордоном або про лікування. Однак це не стосується опалення та утримання багатоквартирного будинку — ці послуги залишаються платними незалежно від того, чи хтось жив у будинку.
Як списати борги, що накопичувалися роками
За законом борги за комуналку можна списати, якщо з моменту їх виникнення минуло понад три роки. Це так званий термін позовної давності. Однак ініціювати списання можна лише в рамках судового процесу, тобто якщо комунальне підприємство подало на вас до суду.
Суд сам собою термін давності не застосовує – споживач має подати відповідну заяву. Якщо цього не зробити, доведеться заплатити всю суму боргу незалежно від давності.
З моменту відкриття справи є 10 днів, щоб подати заяву про застосування строку позовної давності. Але навіть якщо час втрачено – не варто здаватися. На момент ухвалення рішення суд може врахувати клопотання.
Крім того, інформаційний портал Знай повідомляв, українцям роками вписували "повітря" у платіжки: експерт розкрив схему комунального дерибану на мільйони.

