/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2Fe58528711e8f7a77eb9de951b531add4.jpg)
Українські розробники запатентували нову версію самохідної артилерійської установки Богдана
Мілітарний інформує: «Краматорський завод важкого верстатобудування» зареєстрував міжнародний патент на самохідну артилерійську установку 2С22 «Богдана» за процедурою Patent Cooperation Treaty (PCT) — це відкриває шлях до патентної охорони винаходу відразу у багатьох країнах. Це дозволяє підприємству не лише захистити інтелектуальну власність, а й готуватися до можливого налагодження виробництва САУ «Богдана» за кордоном.
У патентній документації розробка представлена як окремий артилерійський модуль для різних типів шасі, а також у повній конфігурації із новою броньованою кабіною. Крім того, патент охоплює напівавтоматичний досилач, хоча у бойових умовах його не застосовують через конструктивні особливості — неможливість одночасного заряджання та наведення гармати.
«Богдана» — перша самохідна гаубиця так званого «натівського» калібру, яка була розроблена фахівцями українського оборонно-промислового комплексу. Примітно, що розробку першої в Україні колісної 155 мм артилерійської системи 2С22 «Богдана» почали ще у 2016 році. Гаубицю встановили на шасі КрАЗ-63 221 із броньованою кабіною. За заявами розробника, дальність пострілу звичайним снарядом становить до 40 км.
На початку 2023 року розпочалося серійне виробництво САУ «Богдана», і станом на травень 2025-го українські військові експлуатують вже щонайменше п’ять різних модифікацій цієї установки з різними типами шасі та броньованих кабін. Вартість однієї САУ варіюється від 2,3 до 2,8 млн євро залежно від комплектації.
Задля безпеки виробничі потужності розосереджені по кількох локаціях, а жодна з деталей не виготовляється лише на одному підприємстві — це мінімізує ризики для виробничого процесу. На українському підприємстві також регулярно тестують нові версії модуля на різних шасі, демонструючи гнучкість у модернізації техніки для бойових потреб.
Реєстрація міжнародного патенту свідчить про наміри підприємства закріпитися на світовому ринку артилерії, забезпечити захист своїх технологій і, ймовірно, в перспективі розгорнути виробництво за межами України.

