Перша жінка, яка отримала Нобелівську премію стала жертвою свого відкриття
Перша жінка, яка отримала Нобелівську премію стала жертвою свого відкриття

Перша жінка, яка отримала Нобелівську премію стала жертвою свого відкриття

Через 2 роки після заснування Нобелівської премії її вперше вручили жінці. Нею стала Марія Склодовська Кюрі, яка разом зі своїм чоловіком отримала половину премії в галузі фізики, розповідає 24 Канал.

Історія Марії Склодовської-Кюрі

Марія Склодовська та П'єр Кюрі працювали над дослідженням радіоактивного випромінювання і в 1903 році Марія представила дисертацію на тему "Дослідження радіоактивних речовин". У грудні того ж року Анрі Беккерель та подружжя Кюрі були оголошені лауреатами Нобелівської премії з фізики за дослідження радіоактивності.

Подружжя Кюрі отримало половину премії, що дозволило їм налагодити життя, адже науковці фактично жили у злиднях. Проте ця премія мала зворотній бік.

Популярність, яку принесла ця щаслива подія, виявилася важким тягарем для людини, не підготовленої і незвичної до неї. Це була лавина візитів, листів, прохань про лекції і про статті — постійних причин втрати часу, хвилювання і втоми,
– писала у своїх спогадах Марія Склодовська-Кюрі.

Марія Склодовська-Кюрі не зупинялася. Її чоловік загинув у 1906 році, а вона продовжувала працювати над виокремленням радію та полонію і їй це вдалося. За це вона отримала ще одну нобелівську премію у 1911 році – з хімії.

Марія Склодовська-Кюрі
Марія Склодовська-Кюрі / Архівне фото

Науковиця продовжувала працювати в галузі радіології, а під час Першої світової війни навчала медиків за допомогою рентгену виявляти шрапнелі в тілах поранених солдатів. До кінця вона працювала над дослідженнями, проте сама стала першою жертвою променевої хвороби. Вона померла 4 липня 1934 року.

Марію Склодовську-Кюрі поховали у трьох трунах – дерев'яній, свинцевій та ще одній дерев'яній. Під час перепоховання у 1995 році науковці провели заміри радіації у внутрішній труні – вона в 30 разів перевищувала норму.

Джерело матеріала
loader