Дорого, брудно та небезпечно: чому відпочивальники тікають із «райського» Криму
В окупованому Криму влада намагається всіма силами зробити вигляд, що все чудово: півострів процвітає, турист валить туди косяком, місцеві жителі не встигають підраховувати прибуток... Насправді все набагато скромніше, якщо не сказати - гірше. Коротко про – про невибагливих туристів і такий же невибагливий сервіс у Криму.
Мільйони - ні, мільярди туристів!
Після торішнього інциденту з розливом мазуту із танкера у Чорному морі... нічого не змінилося. Запобіжні таблички на пляжах в Анапі не мали ніякого впливу: соцмережі рясніли кадрами непримхливих російських туристів.
Після всесвітньої «ржачки» і дотепів з приводу дивного поняття про комфорт росіян ролики зникли, поступившись місцем сумним відео з порожніх пляжів чи то Анапи, чи якогось іншого курорту. Влада Анапи не менш сумно констатувала: турист не приїхав! Бізнес закрив торгові точки, власники готелів законсервували номери до кращих часів.
Але робити гарну міну за поганої гри – національна забава росіян. Вони продовжують вдавати, що Крим у туристичних трендах, але з кожним роком це все важче робити. Втім, після того як квиток на літак до Туреччини став коштувати менше, ніж проїзд автобусом до Сімферополя, можна було здогадатися, куди рвонуть найзапекліші патріоти і захисники землі руської.
А з Криму рапортують про очікуване підвищення турпотоку цього року до якихось немислимих 7 мільйонів людей, що на третину більше, ніж минулого. А може, і всі 9 мільйонів приїдуть – веселяться в окупаційних адміністраціях, розуміючи, що ніхто туристів не перераховуватиме по головах. При цьому на запитання – як може збільшитись кількість туристів, якщо до Криму не літають літаки та не ходять до ладу потяги? – старанно не відповідають.
Осторонь сумно курять власники санаторіїв, заповненість яких знизилася щонайменше на чверть. Врятувало їх лише раннє бронювання (з січня по березень), яким зазвичай займаються гості здалеку, звідкись із Сургута чи Анадиря. Турист із ближніх країв вже давно залишив свої гроші у турецьких та єгипетських аніматорів або відкрив для себе дуже бюджетну Абхазію (сервіс такий же, здебільшого убогий, але хоча б не деруть три шкури).
Євпаторія. Середина літа. Фото: ФБ ЛЮБЛЮ КРИМ
Дорого, але зовсім не по-багатому
Торік Крим уже намагався знизити ціни на відпочинок – військові літаки, що пролітають над головами пляжників, нервували останніх так само, як відсутність поїздів, цивільних авіаліній (аеропорт Сімферополя закритий), проблеми з питною і взагалі прісною водою, Кримський міст, що постійно закривається-відкривається, загрози БпЛА, а також непомірні апетити хазяїв житла, змушених демпінгувати через якихось «понаехавших», як називають туристів, наприклад, у Ялті. Конкурувати з Кавказом, Байкалом чи Алтаєм, де хоч і дорого, але цікавіше, Криму стає дедалі важче.
У середньому, номери на 3 осіб цього сезону стартують від 2000 рублів з особи (близько 1000 гривень), однак середній чек крутиться близько 5000 рублів (2500 гривень) з особи на добу, якщо йдеться про готель, а не ліжко в приватному будинку.
Далі – більше: харчування, розваги, небезкоштовні пляжі… Відсутність більш-менш пристойних розваг (не рахуючи рідкісних концертів або гастролей маловідомих артистів) змушує задуматися - чим займатися на відпочинку. Фотографуватися та знімати відео можна, але не скрізь (військові об'єкти!), відвідати аквапарк – отже, віддати за декілька годин дитячих веселощів приблизно місячну зарплату. Шезлонг на пляжі на першій лінії – 500 рублів (250 гривень), морські прогулянки – 2000 рублів (1000 гривень), а якщо хочеться на приватний пляж – плати 500-1000 рублів за годину (250-500 гривень).
Високі ціни, особливо в порівнянні з якістю послуг, звичайно, викликають невдоволення. Туристи в соцмережах порівнюють Крим із Туреччиною чи Абхазією, де за аналогічну вартість сервіс набагато вищий.
На фото цього сезону практично немає людей. Фото: ФБ ЛЮБЛЮ КРИМ
Горить і смердить
Поки окупаційна влада півострова малює статистику-залучалочку, туристи щедро діляться у соцмережах зворотною картиною. З неї видно, що кримська екологія вже дихає на ладан, і незабаром ніяка "Стежка Голіцина" не компенсує вигляд і запах мазуту в морі та на березі, вихлопи від автомобілів (поїздів та літаків немає, турист їде на вуглеводневій механіці), лісові пожежі та сміттєзвалища, які, либонь, не вивозяться місяцами.
Туристи в соцмережах скаржаться на брудну воду та неприємний запах, особливо в Ялті та Алушті. А скидання стічних вод через брак очисних споруд призводить до сезонних спалахів ротавірусних інфекцій, які не забаряться, особливо в липні-серпні. Це відлякує сім'ї з дітьми, які становлять значну частину туристичного потоку. Плюс накопичення водоростей на пляжах ПБК, які виділяють неприємний запах.
З 1 травня в Криму запровадили протипожежний режим, через що з 30 червня закрито популярні екологічні стежки в Ялтинському гірсько-лісовому заповіднику, включаючи «Курчатівську», «Єврейську» та «Гурзуфську дорогу». Лісові пожежі минулого року вже знищили десятки гектарів у Карадазькому заповіднику.
Сміттєвий полігон ТКО у Кам'янці залишається проблемою, незважаючи на рекультивацію. Місцеві жителі скаржаться на запах тухлятини, спричинений перемішуванням сміття. Неконтрольоване скупчення відходів на пляжах та в туристичних зонах псує враження від відпочинку. Туристи в соцмережах зазначають, що навіть у популярних місцях, таких як Ялта, пляжі часто засіяні сміттям.
«Хоч каміння з неба…» - верещали росіяни в 2014 році в Криму, але не змогли за десять років створити хоч трохи прісної води для забезпечення Криму, вважаючи, що цим має займатися Україна, у якої вони вкрали півострів. Усе ніяк не запустяться установки для опріснення морської води - а як же про це голосно говорилося років сім тому, як запевняла окупаційна влада, що ось-ось – і Україна обгризе лікті від заздрощів! Зрештою без води сидять навіть постояльці у дорогих готелях, особливо у посушливі місяці.
Інша "принадність" туристичного сезону в Криму – масштабний видобуток піску та гравію у заповідних зонах, що призвело до скорочення природно-заповідного фонду на 17 тисяч гектарів. І вишня на торті - амброзія, яку майже не косять, а вона ось-ось буйно зацвіте. Привіт, алергіки!
Що залишилося незмінним – то це ставлення місцевих жителів до відпочиваючих. Ті, хто не здає в оренду житло, як і раніше, дозволяють собі називати туристів «понаїхавшими» і звинувачувати у смітті, хамстві та перевантаженні інфраструктури. Також туристам полюбляють дорікати і в тому, що вони вимагають якогось сервісу за «смішні» гроші. Проблеми із заторами на дорогах, з водою та парковками теж пов'язують саме з напливом приїжджих.
- У Ялті ми постійно чули «ниття» з приводу зниження турпотоку через високі ціни, і водночас – зарозуміле ставлення до тих, хто таки до них приїхав. У ресторанах чули відгуки від гостей, що ціни завищені, а плов, лагман та морепродукти приготовлені, м'яко кажучи, низькокваліфікованими кухарями. Також слід зазначити, що красиві краєвиди Криму все частіше закриваються парканами, а канатна дорога на Ай-Петрі була на початку червня закрита, ймовірно, на ремонт. Екотропи в Ялтинському заповіднику теж закриті через пожежну небезпеку, - написала в соцмережах мешканка Ростова, яка побувала в Криму.
Нагадування про те, чий же Крим, ні-ні, а зустрічаються. Фото: ФБ ЛЮБЛЮ КРИМ

