Удар по Ірану продемонстрував слабкість Америки — Bloomberg
Удар по Ірану продемонстрував слабкість Америки — Bloomberg

Удар по Ірану продемонстрував слабкість Америки — Bloomberg

Удар по Ірану продемонстрував слабкість Америки — Bloomberg

Дебати щодо переміщення фокусу Пентагону на Китай затьмарюють те, наскільки напруженим стало становище американських збройних сил.

Корисно час від часу нагадувати собі, що у світі є лише одна наддержава. Удар Америки по ядерній програмі Ірану — став демонстрацією сили, якій можуть тільки заздрити суперники США. Але водночас операція "Північний молот" показала, наскільки виснаженою стала військова сила США і наскільки поверхневими є дискусії в країні щодо оборонної стратегії.

Останніми роками ці дебати точаться між двома таборами. Перший вважає, що загроза війни з Китаєм зростає, і втручання в інших регіонах заважає до неї готуватися. Другий переконаний, що США мають життєво важливі інтереси за межами західної частини Тихого океану, а глобальна держава не може просто так відмовитися від таких ключових регіонів, як Близький Схід і Східна Європа. Цікаво, що останні події доводять правоту обох сторін, вважає колумніст Bloomberg Хел Брендс.

Президент Дональд Трамп може називати себе миротворцем. Але всього за п'ять місяців він встиг розпалити дві війни на Близькому Сході. Навесні він віддав наказ про жорстоку бомбардувальну кампанію, щоб зупинити атаки хуситів у Червоному морі. Минулого місяця США підтримали, а зрештою і приєдналися до війни Ізраїлю проти Ірану.

Ці рішення викликали суперечки всередині руху "Зробимо Америку великою знову", який зазвичай критично ставиться до втручань на Близькому Сході. Проте удари все ж було завдано, адже США мають там важливі інтереси — не допустити появи іранської ядерної бомби та відбити серйозні загрози для світової торгівлі.

"Таким чином, Трамп приєднався до довгого списку президентів з обох партій, які намагалися, але не змогли зменшити пріоритетність Близького Сходу. Ймовірно, це ще не останній раз, коли він направить туди війська. Якщо Іран швидко відновить свою ядерну програму, наступна криза може настати вже за кілька тижнів або місяців. Але якщо наївно вважати, що Близький Схід залишить США в спокої, то не менш наївно думати, що американське втручання в цьому регіоні обходиться дешево", — додає колумніст.

З моменту вступу на посаду Трамп направив до регіону додаткові авіаносці та військові кораблі. Він застосував проти хуситів та Ірану ракети морського та повітряного базування, яких у нього було небагато. Ще за часів президентства Джо Байдена Пентагон наповнив регіон додатковими засобами протиповітряної та протиракетної оборони.

У травні США також провели один із наймасштабніших авіаударів в історії ВМС проти екстремістів у Сомалі, по той бік Аденської затоки. Війни на Близькому Сході потребують реальних ресурсів і мають значну ціну.

Операція США проти Ірану цілком могла змусити лідера Китаю Сі Цзіньпіна замислитися, наскільки жорсткою може бути відповідь США на якусь провокацію в Тайванській протоці. Але стримування потребує не лише рішучості, а й реальних можливостей і баланс між ними змінюється в небезпечному напрямку.

"Американські дискусії щодо оборони страждають від двох небезпечних ілюзій. Перша — що США можуть просто припинити втручатися за межами Тихоокеанського регіону. Друга — що у Америки достатньо військової сили для світу, в якому зростає суперництво та ризик війни", — вважає Брендс.

Теоретично, вихід існує: суттєве й тривале збільшення оборонних витрат. Це дало б змогу США наростити запаси боєприпасів, відновити виробничі потужності оборонної промисловості й скоротити розрив між зобов’язаннями та наявними можливостями. Але вже багато років лідери обох партій уникають складних рішень, пов’язаних із підвищенням податків чи скороченням соціальних витрат. Так були змарновані безцінні й непоправні роки.

Сенат схвалив бажане підвищення оборонних витрат більш ніж на 150 мільярдів доларів. Але це зроблено через разовий законопроєкт про бюджетне узгодження, що не гарантує стабільного фінансування в майбутньому — і містить положення, які збільшать дефіцит бюджету та зменшать фінансові можливості для оборони в довгостроковій перспективі.

"Операція "Північний молот" — це вражаюча демонстрація сили США. Це також попередження про те, наскільки перенапруженою стала єдина наддержава", — підсумував Брендс.

Нагадаємо, у Пентагоні вважають, що американські удари відкинули розвиток ядерної програми Ірану на один-два роки. Речник Пентагону Шон Парнелл заявив, що всі розвідувальні дані наразі дають підстави вважати, що іранські об'єкти, по яких завдали ударів США, знищені. 

Джерело матеріала
loader
loader