Троє сенаторів-демократів у четвер оголосили про початок розслідування через п’ятимісячну паузу адміністрації Дональда Трампа в запровадженні нових санкцій проти Росії за з її війну проти України, повідомляє The Hill.
«Замість того щоб зробити очевидні кроки для посилення тиску на агресора, президент Трамп не робить нічого. Ми розслідуватимемо цю втрачену можливість, яка могла наблизити кінець війни», – йдеться в спільній заяві сенаторів Джин Шейгін, Елізабет Воррен та Кріса Кунса.
Із моменту вступу Дональда Трампа на другий президентський термін у січні США не запровадили жодних нових санкцій проти Росії — у деяких випадках обмеження навіть послаблювалися.
За президентства Джо Байдена Вашингтон наклав понад 6200 санкцій на структури, пов’язані з Москвою, — вони стосувалися компаній, торгівлі та фінансових операцій, що підтримують російську воєнну машину. Це в середньому понад 170 нових санкцій щомісяця, згідно з аналізом The New York Times.
Відсутність нових санкцій, як зазначають законодавці, лише дає змогу президентові Росії Владіміру Путіну продовжувати агресію проти України — попри те, що Трамп неодноразово заявляв, нібито швидко завершить війну.
«Американці мають запитати себе: чому президент, який обіцяє припинити масштабну війну, насправді дозволяє агресору діяти безкарно?» – зазначили сенатори.
Окрім блокування ключової допомоги Україні, президент Трамп уже п’ятий місяць поспіль зупиняє оновлення санкцій та експортного контролю — тим самим відкриваючи шлях дедалі більшій кількості обхідників у Китаї та інших країнах, які продовжують постачати Росії зброю.
На думку сенаторів, бездіяльність Білого дому лише «підживлює рішучість Путіна вести війну далі».
Розслідування розпочато на тлі інформації про рішення Пентагону минулого місяця призупинити постачання Україні деяких засобів протиповітряної оборони та високоточної зброї. Цей факт став надбанням громадськості лише цього тижня.
Впливові демократи, зокрема сенаторка Шейгін, яка очолює Демократичну фракцію в комітеті із закордонних справ Сенату, різко розкритикували ці повідомлення. Адам Сміт, старший демократ у комітеті Палати представників із питань збройних сил, звинуватив адміністрацію в тому, що вона не повідомила Конгрес, що може становити загрозу національній безпеці США.
«Відрізати Україну від критично важливої підтримки в момент боротьби за її виживання — це стратегічна й моральна помилка», — заявив він. «Це рішення виглядає як спроба винагородити Путіна».
Офіційний представник Пентагону Шон Парнелл у середу заявив, що зупинка постачань є частиною ширшогоперегляду запасів боєприпасів США.
«Ми не можемо роздавати зброю всьому світові», — сказав він журналістам. — «Ми повинні дбати про Америку, нашу оборону й захист військових по всьому світу».
Втім, сенатори Шейгін, Воррен і Кунс наполягають, що адміністрація Трампафактично дозволяє агресору діяти без обмежень.
Вони закликають Білий дім відновити запровадження санкцій проти Москви, зокрема через регулярні визначення компаній, які підтримують російський оборонно-промисловий комплекс.
Крім того, сенатори закликали Сполучені Штати доєднатися до європейських партнерів у посиленні санкцій, щоби змусити Кремль сісти за стіл переговорів.
«Єдиний спосіб забезпечити справедливий і тривалий мир — це діяти рішуче разом із партнерами по G7 і показати Путіну, що чим довше він продовжуватиме жорстоку агресію проти невинних українців, тим більшою буде ціна», — йдеться у заяві.