/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F63b252312fda4c2d65a76ae8b2eae112.jpg)
Що таке "гаківка" і "змаг": відповідь змусить задуматися
Ви дізнаєтеся:
Ми вже звикли до таких назв видів спорту, як футбол, волейбол, баскетбол, бокс, теніс, хокей, гімнастика та багатьох інших. Походження у таких слів переважно іноземне, але вони міцно закріпилися в українській мові й використовуються на постійній основі. Проте чи задумувалися ви хоч іноді, чи існують або чи існували колись питомо українські назви цих видів спорту?
Український педагог, організатор, фундатор, теоретик і практик української національної фізичної культури Іван Боберський (1873-1947) колись запропонував ввести в українську мову питомо українські назви видів спорту. Він першим увів українську термінологію в спорті, яку широко використовували в Західній Україні до 1939 року.
Про те, які саме слова він запропоновував використовувати, щоб називати види спорту, розповіла українська філологиня Аліна Острозька.
"Як би сьогодні могли звучати види спорту, якщо б ми зберегли термінологію Івана Боберського? Іван Боберський – теоретик і практик національної української фізичної культури, а ще батько українського тіловиховання. Саме він адаптував багато іноземних назв видів спорту до української мови, запропонувавши свої питомі відповідники", – зазначила філологиня.
Вона озвучила список українських відповідників назв видів спорту, які пропонував закріпити Боберський:
"Спорт запропонував називати "змагом", а зал для занять, тобто спортзал – "рухівня". Цікаво, а які б відповідники Іван Миколайович запропонував для кросвіту чи пілатесу?", – підсумувала Острозька.
Як раніше розповідав Главред, вчителька української мови Світлана Чернишова пояснила, чому не можна казати "бувший у користуванні" і яким одним словом треба замінити цей вислів.
Також раніше ми розповідали, чому казати "накладений платіж" неправильно і як замінити цей вислів. Замість такого неправильного словосполучення треба використовувати всього одне слово-відповідник.
Вам також може бути цікаво:
