Психолог розповів про очевидну ознаку швидкого вигорання: як її можна виявити заздалегідь
Психолог розповів про очевидну ознаку швидкого вигорання: як її можна виявити заздалегідь

Психолог розповів про очевидну ознаку швидкого вигорання: як її можна виявити заздалегідь

Психолог розповів про очевидну ознаку швидкого вигорання: як її можна виявити заздалегідь

Поведінкова модель, що визначається як постійне виконання більшого, ніж належить, відома як надфункціонування, пов'язана з такими психологічними рисами, як тривожність і співзалежність. Вона часто розвивається в середовищі, де відповідальність і емоційна регуляція несвідомо покладаються на одну людину, повідомляє Forbes. Ця тенденція може проявлятися у стосунках, на роботі або навіть у повсякденному спілкуванні. Зазвичай її хвалять, бо вона виглядає як відповідальність, але її довгостроковий вплив на психічне здоров'я та міжособистісний баланс може бути значним.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Дослідження, опубліковане в журналі Contemporary Family Therapy, вивчало концепцію "диференціації особистості", яка є центральною ідеєю теорії сімейних систем Боуена. Це стосується здатності людини залишатися емоційно пов'язаною з іншими, не зливаючись із ними емоційно, пояснює психолог Марк Треверс. Люди з низькою диференціацією схильні вбирати емоції інших і почуватися відповідальними за їхнє благополуччя, що часто призводить до тривожності та надфункціонування.

Важливо Розроблено просту стратегію досягнення будь-якої мети: вона прийшла на заміну методу батога і пряника

Дослідження за участю студентів університетів показало, що ті, у кого диференціація низька, відчувають більше пов'язаних зі стресом фізичних симптомів, як-от головні болі й утома, поряд із вищим рівнем соціальної тривожності.

Ще одна проблема, пов'язана з перенапруженням — це нездатність відпочивати без почуття провини, вважає Треверс. Для багатьох відпочинок інтерпретується не як необхідність, а як щось, що можна заслужити тільки після виконання всіх можливих завдань. Таке мислення особливо поширене серед людей, які пов'язують свою самооцінку з продуктивністю.

Дослідження 2018 року, опубліковане в журналі Frontiers in Psychology, вивчало взаємозв'язок між перфекціонізмом і безсонням. Результати засвідчили, що страх припуститися помилки і невпевненість у собі спричиняли емоційне перезбудження перед нічним відпочинком, що сприяло порушенням сну. Ці емоції — жаль, сором і почуття провини, часто виникають через сприйняття невдач або незавершених завдань і відображають те, як внутрішній тиск може порушувати основні потреби, такі як відпочинок, пояснює Треверс.

Надфункціонування також може проявлятися в поведінці, що нагадує контроль. До них належать мікроменеджмент завдань, небажання делегувати повноваження або відчуття дискомфорту, коли інші беруть на себе ініціативу. У рамках довгострокового дослідження в галузі консультативної психології впродовж кількох років проводили моніторинг дорослих з метою проаналізувати, як перфекціонізм і сприйманий контроль впливають на психічне здоров'я. Особи з високим рівнем самокритичного перфекціонізму і низьким почуттям контролю з часом відчували посилення тривоги і депресії. Це показує, як постійний тиск на себе в поєднанні зі сприйманою відсутністю можливості впливати на ситуацію може знижувати емоційну стійкість.

Подібна надмірна функціональність не є стійкою, попереджає Треверс. Накопичення обов'язків у поєднанні з пригніченими реакціями на стрес часто призводить до вигорання та емоційної втоми. Щоб розпізнати цю модель, необхідно спостерігати не тільки за діями, а й за мотивами, що лежать в їхній основі, такими як страх невдачі або дискомфорт від невизначеності. Коригування цих моделей починається з практичних кроків, як-от навчитися робити паузи, делегувати повноваження і терпіти дискомфорт, не поспішаючи розв'язувати всі проблеми, радить психолог.

Раніше Фокус писав про чотири способи зробити себе щасливішим. Психологи дали кілька рекомендацій, як підвищити рівень свого щастя.

Також Фокус писав про п'ять простих щоденних звичок, здатних зміцнити здоров'я мозку. У гонитві за здоровим мозком наука і повсякденні звички перетинаються напрочуд простими способами, виливаючись у легкі й ефективні кроки зі зміцнення самопочуття нашого центру ухвалення рішень.

Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.

Джерело матеріала
loader
loader