Заступник міністра освіти Михайло Винницький переконаний, щокурс базової військової підготовки для студентів, який з 1 вересня буде викладатися в університетах, не має бути обов'язковим, пише редакторка відділу освіти та науки ZN.UA Оксана Онищенко у статті "Обов’язкова військова підготовка для студентів: чи готова до цього Україна?".
За його словами, примусити 120 тисяч студентів-другокурсників обов'язково проходити курс БЗВП, який нині передбачений, "не варіант".
"Що ми будемо робити з такою реальністю, коли велика кількість людей (я говорю про тисячі), захочуть відкупитися від БЗВП: "Я не хочу — не можу з різних причин, а давай, шановний пане інструкторе, запишеш мене, і ось тобі 100 баксів". І це буде загальнонаціональна проблема", - наголосив Винницький.
Заступник міністра додав, що держава створює "корупціогенну пастку".
Винницький заявив, що вже зареєстрований проєкт закону, який скасовує базову загальну військову підготовку для студентів як обов'язкову частину навчального процесу, а замість нього передбачає курс "Основи національного спротиву". Він не розповів деталі нового законопроєкту, але вказав, що немає сумнів у тому, що в новому курсі тривалість теоретичної частини не зміниться.
"Однак все решта має суттєво змінитися і буде змінено до найближчого часу", — стверджує заступник голови МОН.
Народна депутатка Інна Совсун зазначає, що держава має звернути увагу і на комунікацію із суспільством щодо впровадження курсу БЗВП для студентів.
"Особливо комунікація потрібна в умовах, коли ми кажемо студентам: "Зараз треба буде готуватися до отримання спеціальності стрільця, але ми колись поміняємо закон, може, до першого вересня, може, після, а ви якось там розбирайтеся, тримайтеся, ми щось придумаємо походу». Це так не працює, коли йдеться про сотні тисяч людей", — стверджує вона.
Онищенко пише, що поки невідомо, з чим пов'язано ухвалення нового проєкту закону, який анонсував Винницький, та ще й у розпал підготовки до реалізації попереднього закону щодо БЗВП, та чи будуть внесені зміни до 1 вересня.
"Як невідомі і його новації. Не кажучи вже про те, що не завадило б їхнє широке публічне обговорення із залученням усіх зацікавлених сторін та експертів", — наголошує Онищенко.
Вона зазначає, що країні дуже дорого коштуватимуть помилки.
"Чи не стане новий закон заручником популізму, чи не повторить історія його запровадження історію з бронюванням від мобілізації, яка суттєво зменшила кількість тих, хто захищає країну? Чи не розділить він знову молодь на тих, хто живе в країні капучино на кокосовому молоці, і тих, хто готовий боронити свій дім?", — ставить питання авторка статті.
Оксана Онищенко також розповіла про ризики від впровадження в закладах вищої освіти та коледжах обов’язкового курсу базової військової підготовки для студентів із 1 вересня.