"Таємничі підземелля" і історія знаменитої ікони: у Києві знову суперечки через скандальну забудову
"Таємничі підземелля" і історія знаменитої ікони: у Києві знову суперечки через скандальну забудову

"Таємничі підземелля" і історія знаменитої ікони: у Києві знову суперечки через скандальну забудову

Питання з підвалинами й садибою ювеліра так й лишається відкритим

Мешканці будинку №8 по провулку Музейному на столичних Липках разом з активістами не полишають надії зберегти садибу-майстерню знаного ювеліра Самсона Стрельбицького. А заодно й підвалини будівлі, що відкрились внаслідок провалу ґрунту на початку весни. Наразі забудовник – ТОВ "Київторгремпроект" – ще немає на руках результатів досліджень, але й без них наголошує: від планів звести тут офісний центр на 10 поверхів відмовлятися не планує.

"Телеграф" побував на місці майбутньої забудови й послухав доводи сторін щодо того, чи варто знищувати історичну цікавинку заради чергової висотки.

За чотири місяці, що минули з моменту провалу асфальту у дворі будинку №8 у провулку Музейному, нічого не змінилось. Тут як і раніше двоповерхова будівля, фасад якої виходить на проїжджу частину, і яка колись належала відомому золотарю кінця XIX — початку XX століття Самсону Стрельбицькому, огороджена зеленим забором. А у дворі – зіяє провалля з залишками стін, огороджене стрічкою, що кріпиться на дуже хитких конструкціях. Тут сьогодні, 2 липня, зібрались представники КМДА, забудовника, науково-дослідного інституту, мешканці будинку, а також небайдужі кияни й навіть далекий родич ювеліра.

Фасад будівлі колишньої майстерні ювеліра свого часу обшили плиткою

– Наша основна ідея і завдання зберегти цей двоповерховий будинок – йому понад 250 років, – наголошує координатор ініціативної групи Ольга Сусська. – Загалом це все суцільна садиба, у неї був один й той самий номер, в принципі і є в наших документах на право власності. За радянських часів в одній частині знаходились квартири, іншу займав "Рух" – це з новітньої історії. А взагалі тут були майстерні й квартира славетного ювеліра Самсона Стрельбицького, які потім викупив Йосип Маршак – наш український Фаберже. На його замовлення у 1911 році в глибині двору був зведений шестиповерховий прибутковий будинок, який є пам'яткою архітектури. Свого часу ТОВ "Київторгпроект" розділив садибу, у шестиповерхівки став номер 8Б, у двоповерхівки – 8А. Для чого це було зроблено? Звісно, щоб будівлю продати. Покупця вже знаходили, ми з ним судились шість років з 2013 по 2019, й тоді нам вдалось виграти. Тепер з'явився новий забудовник, що хоче зруйнувати цю двоповерхову будівлю й на її місці звести офісний центр.

Під стінами майстерні Свербицького, на які має плани забудовник, й досі така картина

Ці плани ТОВ "Київторгремпроект", якому наразі належить будівля та земля під нею, підтвердив, але з обмовкою: щоб розпочати роботи потрібно розв'язати питання з проваллям. Воно утворилось ще у березні й відкрило підвалини, які очевидно були частиною садиби Стрельбицького. При цьому місцеві мешканці зазначають, обвал та просідання ґрунту могли спровокувати роботи, які велись чи то в самій будівлі, чи то по сусідству.

- Не можу сказати, де точно, але протягом трьох місяців таке враження, що штробили стіни, від чого у мене в напівпідвальному приміщенні вібрувала підлога, – говорить Юлія. – Потім квартирами ходили представники ТОВ "Київторгремпроект", які хотіли раптом обстежити "стан несучих конструкцій". А згодом стався провал, але ж до того, як будівельних робіт не було, цього не трапилось. Думаю, що зіграла роль сукупність факторів, які могли спричинити такі наслідки.

Забудовник поставив огорожу впритул до проїжджої частини

При цьому мешканці наполягають, що наразі провалля становить загрозу для всіх, бо огорожа є дуже умовною. І це вже призводило до того, що до ями падали люди, й навіть травмувались. Саме тому одна з вимог від місцевих до представників влади, яка була озвучена під час зустрічі, – огородити провалля таким чином, щоб запобігати таким випадкам. Що ж того, яка доля чекає залишки підвалин майстерні золотаря, ще немає остаточного рішення, адже відсутні висновки експертів.

Фото одного з НП з Телеграфом поділились місцеві мешканці

- Частина споруди обвалилась, частина – залишилась, яка саме неясно, тому що немає документації за цим об’єктом. Це скоріш за все в аварійному стані, або може навіть виявитися непридатним до подальшої експлуатації, – зазначив Юрій Малашенко – представник НДІ будівельних конструкцій, який був запрошений для візуального огляду об’єкта. – Та щоб робити висновки, потрібне ретельне обстеження й вже на підставі цього можуть бути видані рекомендації. Якщо є якась цінність цього об'єкта, то можна говорити про збереження, але тоді постає питання, хто буде займатися реконструкцією, звідки брати фінансування. Очевидно, що у міста на це коштів немає. При цьому якщо є плани на будівництво, то для його проведення потрібен доступ техніки, відповідно прилегла територія має бути приведена до ладу. Тож може йтися про те, що залишки підземних споруд потрібно буде демонтувати, а котлован засипати.

Яким чином ця конструкція може убезпечити мешканців незрозуміло

Своєю чергою керівник ТОВ "Київторгремпроект" Юрій Строкань зазначив, що теж зацікавлений у швидкому розв'язані питання. Але наголосив, що підвалини знаходяться на земельній ділянці, яка перебуває в комунальній власності, тож й рішення – за міською владою. При цьому наразі у компанії ще немає на руках наукового дослідження щодо фасаду будівлі колишньої майстерні та її декорацій в інтер’єрі. Але ніби-то вже є дозвільні документи на проведення робіт з будівництва офісного центру.

Юрій Строкань (на фото справа) пояснив активістам, що поки дата початку робіт не визначене

- Ця конструкція, на мою думку, не має історичної цінності, але остаточне слово мають сказати спеціалісти, які займаються вивченням документів, – зазначив в коментарі "Телеграфу" Юрій Строкань. – Протягом місяця дослідження має бути завершене. Але ми зацікавлені в тому, щоб тут було безпечно, адже від цієї конструкції (підвалин – Авт.) залежить і стан будівлі, яка є у нашій власності. Адже є ризик, що її буде підмивати, бо попереду осінь й зима, тож хотілось би розібратися з цим питанням зараз, до початку робіт.

На питання, чи підлягатиме двоповерхова будівля зносу задля зведення комерційної нерухомості, Юрій Строкань дав ствердну відповідь. При цьому він наголосив, що дата початку робіт ще не визначена, поки не завершенні дослідження. При цьому до забудовника апелює дальня родичка ювеліра Віктор Остапець, який наголошує на історичному значені садиби.

Так виглядає оклад на головну ікону Києво-Печерської Лаври Успіння Пресвятої Богородиці

- Основне, на що я звертаю увагу: саме в цій майстерні було створено оклад на головну ікону Києво-Печерської Лаври Успіння Пресвятої Богородиці, – говорить Віктор Остапець. – Цей факт викладений у книжці "Київські мініатюри" Віталія Ковалинського. Загалом в архівах достатньо інформації щодо роду Стрельбицьких, він чітко асоціюється з Україною, оскільки його представники жили, творили, воювали за нашу країну завжди. Предки Самсона були, зокрема, споріднені з гетьманом Виговським. Крім того, ця будівля в пізніші часи була пов'язана з діяльністю "Руху", тому однозначно її треба було б відновлювати, можливо, перебудовувати. Але просто знищити точно неправильно. Адже інший будинок Стрельбицьких на вулиці Покровський був дуже грамотно досліджений, реконструйований за радянських часів, й зараз там знаходиться резиденція посла США. І щось подібне можна було б зробити й з майстернями в провулку Музейному.

Як на практиці реалізувати це прагнення нащадка відомого золотаря та місцевих мешканців наразі незрозуміло. Адже забудовник явно продовжуватиме добиватися реалізації власних, зовсім протилежних планів. Натомість представники КМДА в черговий раз запевнили містян, що проведуть експертизу та законсервують підвалини майстерні, а також виконають огорожу об’єкта. "Телеграф" й надалі слідкуватиме за ситуацією в Музейному провулку й повідомлятиме, як розгортатимуться події.

Як повідомляв "Телеграф", реалізованаскандальна схема забудови на Подоліна землях приватної присадибної забудови показала, що вплинути на бізнесменів, що зводять висотки з порушеннями закону, майже нереально.

Теги за темою
Київ КМДА
Джерело матеріала
loader