/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F45%2F0d1f72442d5061771be20f4f429766d0.jpg)
"Парк для обраних" на Київщині: у Держуправлінні справами не готові відмовитися від угідь
Національним парком управляє не природоохоронна організація
У найближчій перспективі змін в долі Національного природного парку "Білоозерський", що займає 7 тис. гектарів в Київській та Черкаській областях, не варто очікувати. Відмовлятися від цієї території, вкритої лісами з цінним породами дерев, яку раніше активно використовувала партійна еліта як мисливські угіддя, у Державному управлінні справами не планують. Про це, а також про видатки на утримання НПП і рівень його власних доходів від господарської діяльності йдеться у відповіді на запит "Телеграфу".
До проблем парку "Білоозерський" – колишніх лісогосподарських та мисливських угідь партійних чиновників радянських часів та перших осіб незалежної України, вкотре привернули увагу місцеві мешканці. Люди вже декілька років поспіль намагаються добитися вільного проходу/проїзду територією НПП до берега Дніпра, можливості збирати в лісі ягоди та гриби, та за потреби сушняк. Також пересічні громадяни обурені, що закритість парку дозволяє його керівництву проводити масову вирубку деревини цінних порід, вирощувати сою тощо, що заподіює шкоду лісовим масивам. До того ж разом зі здачею в оренду будиночків для відпочинку ця діяльність може стати джерелом доходів, як-то кажуть, мимо каси. Адже на території парку активно працює пилорама, на якій колоди переробляються в бруси, дошки та інші матеріали. Навряд чи в такій кількості вони потрібні парку для власних потреб, а його представники заявляли, що планують робити альтанки та лавочки для зон рекреації. Зупинити безлад, на думку екологічних активістів, зокрема Київського еколого-культурного центру (КЕКЦ) могла б передача "Білоозерського" в підпорядкування від Державного управління справами до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.
"Телеграф" звернувся з запитом до обох структур з проханням повідомити, чи не планується такий крок. Міндовкілля поки відповіді не надало, а у листі ДУС повідомили: "Питання щодо передачі Національного природного парку "Білоозерський" в управління іншого суб’єкта управління не розглядається". Крім того, у Держуправління справами уточнили, що за останні 5,5 років (з 2019 по 2025) витратили на даний парк загалом 86 млн 208 тис. гривень. Це планові видатки загального та спеціального фонду держбюджету, що передбачені бюджетною програмою ДУС "Збереження природно-заповідного фонду в національних парках та заповідниках".
Держуправління справами натомість не дало відповідь, чи проводились на території "Білоозерського" якісь протокольні заходи або неформальні прийняття, зустрічі за участі чинного президента та інших високопосадовців, або чи не організовувався для них тут відпочинок. Адже попередники Володимира Зеленського активно користувалися такою можливістю, зокрема, за часів Леоніда Кучми та Віктора Януковича "Білоозерський" фактично був спеціалізованою мисливською резиденцією. Про що згадує у своїй книжці "На захист заповідності й заповідних об’єктів керівник КЕКЦ Володимир Борейко. Від відповіді в ДУС ухилились, пославшись на законодавчі норми, які обмежують доступ до інформації про проведення та організацію заходів за участю першої особи країни.
Що ж стосується здачі в оренду будиночків для відпочинку, яхти, бесідок, про яке повідомляли місцеві мешканці, то в Держуправлінні справами зазначили, що не мають стосунку до цього. Адже все майно перебуває на балансі Національного природного парку "Білоозерський". До речі, заяви активістів про те, що нібито ці нерухомі об’єкти арештовані й перебувають в управлінні Агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, не знайшли підтвердження. Там повідомили нашому виданню "про відсутність ухвал про накладення арешту та/або передачу в управління АРМА зазначених у вашому запиті активів".
В Держуправлінні справами також наголосили, що хоча НПП є бюджетною неприбутковою організацією і не може здійснювати комерційну діяльність, йому дозволено надавати платні рекреаційні послуги. Їхній перелік затверджений внутрішнім розпорядженням ДУС. За минулий рік таким чином "Білоозерський" заробив 3 млн 382 тис. гривень, які перераховані до спецфонду державного бюджету.
Що ж стосується порушення природоохоронного законодавства, а саме незаконної вирубки дерев, то в ДУС повідомили: за останні три з половиною роки з цього приводу надійшло тільки два депутатських звернення. Й ті ще у 2022 році. Більш пізні випадки, про які повідомляли активісти, а це зокрема знищення 100-річних сосен восени 2023 року, а також дубів у травні 2024 року, та цьогорічні масові "зачистки" лісу залишились поза увагою Держуправління справами.
Зазначимо, що поки не знайшов часу відповісти на питання щодо законності рубок на території НПП "Білоозерський", а головне про здобутки в науково-дослідній, природоохоронній діяльності, які б мали бути в пріоритеті у національного природного парку, і його директор Михайло Маргітич. Проігнорували поки запити "Телеграфу" щодо ситуації з "Білоозерським" як в Міндовкілля, так і в спеціалізований екологічній прокуратурі Офісу генпрокурора.
Як повідомляв "Телеграф", в Україні існує три основні схеми незаконної заготівлі деревиниу промислових масштабах.

