/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F34ad6e4d0623b2f533d3ac24a850228a.jpg)
Софійський собор може обвалитися: чому експерти б'ють на сполох
Софійський собор у Стамбулі стикається з дедалі більшими загрозами для свого існування, оскільки експерти попереджають про ризик обвалу. Без термінових заходів майбутнє 1500-річної пам’ятки може опинитися під загрозою.
Побудований у 537 році н. е. за часів Візантійської імперії, Софійський собор виконував функції собору, мечеті та музею, а в 2020 році знову став мечеттю, пише Arkeonews.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Історик Ілбер Ортайлі висловив серйозну стурбованість щодо стану пам'ятки, заявивши, що "фундамент будівлі нестабільний, її коридори порожнисті, і вона отримує більше навантаження, ніж може витримати".
Попри свій світовий статус, пам'ятка не піддавалася комплексній реставрації з XVI століття, коли османський архітектор Мімар Сінан укріпив Софійський собор.
Археологи, екскурсоводи та захисники культурної спадщини зараз вказують на тріщини в колонах, похилі підлоги та пошкоджені мозаїки як ознаки широкомасштабного руйнування, яке погіршується постійним рухом людей та сейсмічною активністю.
Під пам'яткою знаходиться крихка система стародавніх тунелів і слабкий ґрунт, який стає все більш вразливим до землетрусів і щоденних вібрацій від натовпу. Нещодавній землетрус магнітудою 6,5 балів призвів до тимчасового закриття пам'ятки, що свідчить про терміновість загрози.
Екскурсоводи повідомляють про видиме нахилення внутрішніх опор і тріщини в мармурових підлогах. Дехто каже, що руйнування є серйознішим, ніж більшість відвідувачів усвідомлює.
Місцеві гіди повідомляють, що ключові архітектурні особливості зараз недоступні для немусульман, що потенційно відсуває широку світову спільноту від участі в їх збереженні.
Історик мистецтва Гюрол Сьозен наголошує на відповідальності за захист пам'ятки як частини колективної культурної спадщини. Тим часом Незіх Башгелен, провідний археолог і захисник збереження спадщини, закликає до прозорої та науково обґрунтованої системи управління, що включає постійний моніторинг і рішення, прийняті експертами з питань структури, а не політичними органами.
Важливо Археологи розкопали багатоповерхівки часів Стародавнього Єгипту: що означає це відкриття (фото)Стан Софійського собору є відображенням глобальніших напружень між охороною пам'яток і політикою. З огляду на можливість незворотної втрати, вчені сходяться на думці, що негайне відновлення під керівництвом експертів мають вирішальне значення.
Раніше Фокус писав про один із найдавніших зразків зшитого одягу — лляну тарханську сукню, яку виявили в єгипетській гробниці. Їй понад 5000 років.
А також ми розповідали про незвичайний скарб вікінгів, який виявили в Німеччині. Серед знайдених предметів кулон, арабські дирхеми, кресало, точильний камінь і глиняні черепки. Однак один артефакт досі не дає дослідникам зрозуміти своє призначення.

