/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F133%2Fa80baaea86e78cf53ac63613d6dd1679.jpg)
Хабарі квартирами за ціною тисяча гривень за квадратний метр: як купляли віцепрем’єра Чернишова та його людей
Виїзд віцепрем’єра Олексія Чернишова напередодні вручення йому підозри став найобговорюванішою подією минулого тижня. Виправдовуватись за нього довелось прем’єру та президенту, зазначає видання .
Міністр поїхав з України напередодні судових засідань у справах його соратників. Слідом за ним країну залишили його родичі. ZN.UA писало, що повертати міністра з Європи їздив один зі співвласників “Кварталу 95” Тімур Міндіч.
У неділю міністр повернення українців написав, що повернувся в Україну, а в понеділок пішов до НАБУ. Звідки вийшов з підозрою.
В якій афері фігурує міністр і чому вручення йому підозри було очевидним, читайте в матеріалі видання Цензор.НЕТ.
Історія цієї підозри публічно розгорнулась рік тому, акурат в той момент, коли планувалось, що Чернишов залишить “Нафтогаз” та посяде крісло звільненого Олександра Кубракова.
Тоді однією з умов повернення Чернишова була посада віцепрем’єра (як відомо, до повномасштабного вторгнення амбіції Чернишова сягали навіть прем’єрського крісла). Це своєю чергою пояснювалось як хорошими стосунками з Тімуром Міндічем, в чиїй квартирі свого часу мешкав Зеленський, так і приятельськими стосунками дружини Чернишова з першою леді).
І все було дуже близько до голосування. Тільки от 3 червня 2024 Національне антикорупційне бюро провело обшуки у члена правління НАК “Нафтогаз України” Василя Володіна та директора з комерційних питань АТ “Укргазвидобування” Максима Горбатюка у межах кримінального провадження про ймовірні зловживання службовим становищем та одержання неправомірної вигоди. Володін до того був держсекретарем міністерства громад, і про його наближеність до Чернишова також говорило те, що він його забрав із собою в “Нафтогаз”.
Також детективи провели обшук у Юлії Марчук та Ганни Дреботій, які теж пов’язані з Чернишовим.
З матеріалів слідства випливало, що група в міністерстві надала згоду державному підприємству “Укркомунобслуговування” на укладення договорів з ТОВ “Сітігазсервіс”.
Підлеглі Чернишова видали у 2022 дозволи, які мав би надати сам міністр, на отримання підприємством цілісного майнового комплексу ДА “Квіти України”.
В результаті Мінінфраструктури втратило можливість управління земельною ділянкою неподалік Сирецького дендропарку та Рогозова яру. Пізніше за отримання ще низки ділянок керівник “Сітігазсервіс” пропонував хабар вже Олександру Кубракову.
Серед іншого торішня ухвала містила таке речення:
“Прокурор зазначила, що відповідно до Положення про Мінрегіон, затвердженого постановою КМУ № 197 від 30 квітня 2014 року (в редакції № 850 25 вересня 2019 року), робоча група не була наділена повноваженнями на прийняття таких рішень, натомість ці повноваження (функції з управління об`єктами державної власності) належать виключно міністру Мінрегіону. Також наголосила, що членами робочої групи згоду ДП “Укркомунобслуговування” на укладення значного господарського зобов`язання з ТОВ “Сітігазсервіс” надано у вкрай стислі строки, що свідчить про нетиповий для цих правовідносин поспіх”, – зазначається в ухвалі суду.
У червні 2024 року призначення Чернишова так і не відбулося. І однією з причин стали саме обшуки НАБУ у його соратників. А вже через місяць Михайло Ткач видав сюжет про те, що в Чернишова мали бути обшуки, але чомусь вони не відбулись. Журналіст, посилаючись на 4 джерела, стверджував, що обшуки не відбулись через візит керівника “Нафтогазу” до директора НАБУ Семена Кривоноса.
Засвічена журналістом інформація лягла чорною тінню на директора НАБУ, і тому не раз довелось офрек виправдовуватись, що той візит Чернишова ніяк не вплинув на слідство.
Чернишов таки став віцепрем’єром та очолив Міністерство єдності.
ЧерниШОУ або хабарники з кола президента на найвищому рівні
А через рік, 12 та 13 червня 2025 року детективи НАБУ за погодженням із прокурором САП повідомили про підозру в замаху на зловживання службовим становищем, одержанні та наданні неправомірної вигоди в особливо великому розмірі 5 особам, серед яких було два соратники віцепремʼєра Чернишова Максим Горбатюк та Василь Володін (останній до 2022 очолював київську обладміністрацію).
Також підозру отримала колишня директорка держпідприємства Алла Сушон, забудовник Сергій Копистира і його довірена особа Олег Татаренко (організатори схеми).
Зокрема, 20 червня Вищий антикорупційний суд застосував запобіжний захід до одного зі столичних забудовників — Сергія Копистири. ВАКС постановив взяти його під варту на 60 днів з можливістю вийти під заставу у розмірі 100 млн гривень.
При цьому при визначенні запобіжного Копистирі було рекомендовано утриматись від спілкування не лише з Горбатюком, Володіним, Сушон, Касьяненком, Гуцулом, але й Чернишовим. Решта матеріалів слідства свідчили про те, що підозра Чернишову лише питання часу.
Як заявила прокурор в засіданні по справі Володіна, забудовник Копистира розробив схему незаконного одержання земельної ділянки у Києві під зведення житлового комплексу.
“Для цього звернувся до топпосадовців Мінрегіону, які створили умови для передачі землі підконтрольному держпідприємству. Воно ж у незаконний спосіб уклало з “потрібною” будівельною компанією інвестиційні договори.
За ними, забудовник мав віддати державі частину майбутніх квартир у кількості, пропорційній до вартості земельної ділянки“, – було заявлено в суді.
Для цього, не пізніше грудня 2021 року Копистирою було залучено міністра розвитку громади та територій України Чернишова, державного секретаря цього міністерства Володіна, директора ДП “Укркомуновслуговування” Сушон та радика міністра на громадських засадах Горбатюка для реалізації плану на отримання для забудови всупереч встановленому законодавством порядку земельної ділянки з метою подальшого будівництва на її території житлового комплексу”, – зазначила прокурор на слуханнях щодо запобіжного заходу Копистирі.
“Не пізніше грудня 2021 року Копистирою було розроблено початковий злочинний план отримання документів для забудови всупереч встановленому законодавством порядку земельної ділянки по вулиці Тарасівській, 43, з метою подальшого будівництва на її території житлового комплексу, який передбачав реєстрацію права власності на земельну ділянку Мінрегіоном та подальшого укладення між Мінрегіоном та ТОВ “Сітігазсервіс” інвестиційних договорів, причому договори від імені Мінрегіону повинна була підписати Сушон”, – додала прокурорка.
“З метою конспірації та приховування своєї участі в розробленому Копистирою злочинному плані Чернишов доручив вести комунікацію з Копистирою та Татаренком своїй довіреній особі Горбатюку. Горбатюк, будучи довіреною особою Чернишова та не будучи офіційно працівником Мінрегіону, мав доступ до інформацій та документів, що стосуються земельної ділянки, та інформував Татаренка щодо розгляду в господарських судах справ, що стосуються земельної ділянки”, – зазначила вона в засіданні суду.
Відповідно до озвученого в засіданні, Татаренко інструктував Горбатюка, які документи їм надіслати та яку довіреність треба дати Сушон на представництво в судах.
Спілкування з метою конспірації йшло у Whatsapp та Signal.
“У свою чергу Горбатюк повідомив про вказаний факт Черношова, який 1 лютого 2022 року видав довіреність ідентичного змісту від Мінрегіону на ім’я Сушон. Витяг з регістру довіреності міститься в томі 102 на аркуші 62”, – повідомила прокурорка.
“1 лютого 2022 року Татаренко повідомив Сушон про факт наявності підписаної Чернишовим довіреності. Зазначене листування міститься в томі 5 на аркуші 152. 4 лютого 2022 року Татаренко надіслав Горбатюку зразок заяви суб’єктом державної реєстрації щодо проведення державної реєстрації земельної ділянки”, – продовжила читати матеріали справи представниця САП.
До 8 лютого 2022 року земельну ділянку за планом Копистири зареєстрували за Мінрегіонбудом.
“8 лютого 2022 року Копистира, Горбатюк та Чернишов у приміщенні Мінрегіону за адресою місто Київ, вулиця Велика Житомирська 9 обговорили подальшу реалізацію злочинного плану отримання дозволів для забудови … Листування з цього приводу міститься в чаті Медведєва, в якому учасником була зокрема Медведєва, називається він Патронат, і міститься він в томі 5 на аркуші 9. Там обговорюється питання призначення зустрічі між Чернишовим, Горбатюком та Копистирою”, – вказала прокурор.
25 квітня 2022 року Горбатюка було призначено радником міністра Чернишова на громадських засадах. На цій посаді Горбатюк перебував до 2 липня 2022 року.
Тобто схема реалізовується, коли країна стікає від війни і втрачає території.
В липні сторони перейшли до реалізації плану передачі ділянки на баланс одного з комунальних підприємств. Після виведення ділянки на баланс комунального підприємства треба було провести інвентаризацію усього нерухомого майна та випуск технічних паспортів, отримати додатки Фонду держмайна про майно за результатами інвентаризації та в подальшому прийняти на баланс з ухваленням рішення “про подальше використання органом управління”.
8 липня 2022 року, після схвалення вказаного плану Копистирою він був доведений Татаренком через Горбатюка Чернишову, Володіну та Сушон.
“15 липня 2022 року, на виконання заздалегідь обумовленої частини плану, міністром розвитку громад та територій України Чернишовим було видано наказ номер 126, відповідно до якого ДП “Укркомунобслуговування” визначено балансоутримувачем, за яким закріплено державне майно”, – зазначила представниця обвинувачення.
16 серпня міністр Чернишов видав ще один наказ про передачу майна. Всі ці накази Горбатюк пересилав Татаренку.
20 вересня 2022 року Копистира, Татаренко зустрілись з Володіним в приміщенні Мінрегіону і знову узгодили плани. Щоб через 9 днів на земельні ділянки були укладені інвестиційні договори з ТОВ “Сітігазсервіс”.
Після цього була проведена оцінка земельних ділянок, вартість була занижена на більше ніж мільярд гривень.
Останні документи по цій оборудці Чернишов підписував вже після своєї відставки з посади міністра, 3 листопада 2022 року.
За словами прокурорки, згідно з домовленостями, всі фігуранти справи отримали знижки на квартири в майбутньому житловому комплексі. Серед таких осіб Чернишов назвав Дреботій, Марчук, Мелашко, у яких проходили обшуки минулого року. Оформленню допомагала представниця патронатної служби міністра Медвєдєва.
Це доводять і переписки, і негласні слідчі дії. Люди Чернишова отримали квартири за ціною тисяча гривень за квадратний метр.
Наприклад, квартира на вулиці Заболотного 148,В коштувала соратниці Чернишова Марчук лише 400 тисяч за ринкової вартості 1,7 млн. І така квартира в неї не одна.
Дреботій за свою квартиру на 60 м.кв. внесла лише 60 тисяч грн, тоді як її ринкова вартість була 1,8 млн. Ще одну квартиру ця ж жінка отримала за 40 тисяч грн при вартості майна в 1,1 млн. І за 90 тисяч на Дреботій було оформлено ще одну квартиру на 90 квадратів, яка реально коштувала 2,5 млн. Загальна знижка на Дреботій становила більш ніж 5 мільйонів.
Ще чотири квартири Копистира віддав за невеликі гроші пану Малашку, документи якого теж передала керівниця патронатної служби Чернишова Медведєва. Загальна сума знижки за угодами становила вже 6 млн.
Продаж цих квартир слідство оцінило саме як “надання неправомірної вигоди Чернишову” на загальну суму понад 14 мільйонів. Крім того як неправомірну вигоду слідство розглядає подарунок книги Григорія Сковороди орієнтовною вартістю тисячу доларів. Книгу вилучили 14 травня 2025 року з особистої бібліотеки Чернишова під час обшуку.
23 червня 2025 року НАБУ вручила підозру Чернишову. Без затримання. Які санкції прокурори проситимуть в суді поки невідомо. Але особливо цікаво буде послухати, як міністр буде виправдовувати свої дії в суді.
Авторка: Тетяна Ніколаєнко
Джерело: Цензор. НЕТ
Tweet
