Книжка Вікторії Амеліної отримала премію The Orwell Prize
Книжка Вікторії Амеліної отримала премію The Orwell Prize

Книжка Вікторії Амеліної отримала премію The Orwell Prize

Книжка загиблої української письменниці та громадської діячки Вікторії Амеліної «Дивлячись на жінок, що дивляться на війну» стала лавреаткою премії The Orwell Prize в номінації Political Writing. Як пише The Guardian, оголошення переможця відбулось під час урочистої церемонії у Лондоні 25 червня 2025 року. 

Нагороду Амеліної - 3 тисячі фунтів - отримав її чоловік - Олександр Амелін. За його словами, кошти будуть спрямовані на підтримку започатконо Амеліною у 2021 році Нью-Йоркського літературного фестивалю

- Амеліна привносить у свою розповідь гостроту журналістки та майстерність природженої письменниці, що робить її справжньою спадкоємицею Джорджа Орвелла, — зазначила голова журі Кім Даррок під час церемонії нагородження.

Книжка Вікторії Амеліної Looking at Women Looking at War містить низку розповідей про українських жінок, які залучені в боротьбу з російськими окупантами або допомагають її вести. Спочатку планувалось, що це буде збірка репортажів про українок, які документують російські злочини, та згодом структура ускладнилася. В книжці з’явилися щоденникові записи, есеї, історичні розвідки, фрагменти інтерв’ю та навіть вірші.

Героїні книжки - документаторка Truth Hounds з позивним «Казанова», журналістки і репортерки Євгенія Подобна і Віра Курико-Агієнко, правозахисниці Олександра Матвійчук, Лариса Денисенко, Катерина Рашевська, історикиня Олена Стяжкіна, письменниця Світлана Поваляєва, директорка Харківського літературного музею Тетяна Пилипчук, бібліотекарка Юлія Какуля-Данилюк, адвокатка і військова Євгенія Закревська, громадська активістка Ірина Довгань, поетка, колишня дружина вбитого письменника Володимира Вакуленка Ірина Новіцька. Їхні фото для книжки зробила Юлія Кочетова.

 Вікторія Амеліна закінчити книжку не встигла - письменниця загинула 1 липня 2023 року внаслідок поранення, отриманого під час ракетного обстрілу росією Краматорська.  

Премія імені Джорджа Орвелла присуджується за твори, які «здатні перетворити політичний текст на мистецтво». Таке побажання залишив сам Орвелл у своєму заповіті. Призовий фонд премії становить 3 тисячі фунтів. Нагороди присуджують у чотирьох категоріях: політичний нонфікшн, політична проза, журналістика та репортажі на тему бездомності.

  • Вікторія Амеліна потрапила під ракетний обстріл у Краматорську 27 червня 2023 року. Через кілька днів вона померла від отриманих поранень. Амеліна писала книги, документувала воєнні злочини РФ на деокупованих територіях України та займалася волонтерством. У 2024 році у "Видавництві Старого Лева" вийшла збірка поезії Вікторії Амеліної "Свідчення", а навесні 2025 року планується вихід книги War & Justice Diary: Щоденник війни та правосуддя: Дивлячись на жінок, що дивляться на війну. 
  • 7 грудня 2024 року  Вікторію Амеліну посмертно відзначили спеціальною нагородою Міжнародної асоціації видавців – Prix Voltaire. 
Джерело матеріала
loader
loader