Опалювальний сезон під загрозою: Нафтогаз довів Україну до енергетичної катастрофи
Опалювальний сезон під загрозою: Нафтогаз довів Україну до енергетичної катастрофи

Опалювальний сезон під загрозою: Нафтогаз довів Україну до енергетичної катастрофи

Запаси газу в Україні досягли історичного мінімуму за останні 25–30 років через неефективне управління в НАК "Нафтогаз".

Як передає "Хвиля", про це заявив голова Союзу споживачів комунальних послуг України Олег Попенко.

За його словами, подібна ситуація створює реальні ризики для України в наступному опалювальному сезоні.

"Станом на 1 березня в нас найменші історичні запаси газу за останні 25–30 років. Ще ніколи за час існування "Нафтогазу" не доводили до такого критичного стану запаси газу – це близько 800 млн кубометрів, а мінімально нам потрібно, щоб було 4 млрд кубометрів", – заявив експерт.

За словами Попенка, основна причина такої ситуації – провальне управління державною компанією. Керівництво "Нафтогазу" не закупило газ вчасно, коли ціни були нижчими, що призвело до значних фінансових втрат.

"Вчасно не купили його по 300 доларів торік і довели до того, що в лютому купували вже по 600. Це абсолютний провал управлінської системи в "Нафтогазі", в об'єднаній газотранспортній системі", – підкреслив Попенко.

Нафтогаз
Нафтогаз

Експерт пов’язує проблеми з упровадженням так званих "реформ" і створенням наглядових рад, які, на його думку, не покращили, а навпаки – ускладнили ситуацію в галузі.

"Усі ці управлінські реформи, створення наглядових рад – усе це навпаки завело роботу нашої об'єднаної нафтогазової системи у глухий кут", – вважає Попенко.

За його словами, для стабільного проходження опалювального сезону 2025–2026 років Україні потрібно придбати газ на суму близько 2,5 млрд доларів. Однак наразі знайдено лише близько 1,2 млрд доларів кредитних коштів від міжнародних партнерів.

"Навіть якщо ми завеземо необхідні 4-5 млрд кубометрів і видобудемо, скажімо, 8-9 млрд кубометрів, які теоретично можемо добути до осені 2025 року, цього вистачить лише на теплу зиму", – попередив Попенко.

Особливу тривогу викликає той факт, що частина електрогенерації в Україні залежить від газу.

"Ми повинні враховувати, що наша маневрова генерація електроенергії працює на газі, тому при холодній зимі фізичного газу не вистачить", – додав експерт.

За прогнозами Попенка, якщо температура повітря взимку триматиметься на рівні -10 градусів протягом місяця, українці можуть зіткнутися з серйозними проблемами з теплопостачанням. Зокрема, температура теплоносія в багатоквартирних будинках може знизитися з нормативних 70-75 градусів до 45-50 градусів, що призведе до зниження температури в квартирах до 13-14 градусів.

"Чи будуть обмежувати населення? Я не впевнений. А от обмеження теплокомуненерго при холодній зимі, я думаю, буде фактом", – зазначив голова Союзу споживачів комунальних послуг.

Експерт також звернув увагу на проблему некомпетентності керівництва, яке прийшло до влади після 2015 року.

"Більшість людей, які прийшли до влади після 2015 року – це абсолютно некомпетентні люди, які не розбираються ні в питаннях житлово-комунального господарства, ні в газовидобутку, ні в енергетиці", – підкреслив Попенко.

На думку експерта, нинішня ситуація в "Нафтогазі" є яскравим прикладом того, як державну компанію з величезним потенціалом доводять до критичного стану через неефективне управління та відсутність стратегічного планування.

Нагадаємо, Попенко пояснив, чому українці платять за комуналку все більше.

Джерело матеріала
loader