Мобілізація строковиків: чи можуть призвати чоловіка, що звільнився зі служби минулого року
Мобілізація строковиків: чи можуть призвати чоловіка, що звільнився зі служби минулого року

Мобілізація строковиків: чи можуть призвати чоловіка, що звільнився зі служби минулого року

Мобілізація строковиків: чи можуть призвати чоловіка, що звільнився зі служби минулого року

Пояснення дали юристи.

В Україні триває загальна мобілізація і оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Фахівці юридичної компанії INSEININ розповіли, чи можуть призвати строковиків.

Вони зазначили, що наразі в Україні спостерігається мобілізація чоловіків, які були звільнені з строкової служби у 2024 році. В них є проблеми, пов’язані з неможливістю оформлення відстрочки від мобілізації.

У 2024 році Верховною радою України було прийнято закон №11035, який передбачав умови та порядок звільнення зі строкової служби військовослужбовців у період дії воєнного стану. Відповідно до даного нормативно правового акту було вирішено звільнити у квітні - травні 2024 року в запас зі Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, інших утворених відповідно до законів України військових формувань військовослужбовців строкової військової служби.

Також передбачалось, що такі особи не можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації протягом дванадцяти місяців з дня звільнення з військової служби в запас. Таким чоловікам надавалась відстрочка від мобілізації строк якої спливає у травні-червні 2025 року.

За словами юристів, після звільнення у запас колишні строковики звернулися до районного ТЦК та СП задля взяття на облік військовозобовʼязаних осіб. Відповідно в електронному військово-обліковому документі відображається інформація «на обліку військовозобовʼязаних». Тобто відповідно до рішення районного ТЦК такі чоловіки перебувають у запасі для комплектування збройних сил саме на обліку військовозобовʼязаних. Багатьом у ТЦК оформили відстрочку на 12 місяців по п.24 та внесли відомості в Реєстр «Оберіг».

Одночасно з цим військовозобовʼязаним вручалася повістка на відправку та мобілізаційне розпорядження з необхідністю прибути через 12 місяців для проходження військової служби у конкретній військовій частині та на конкретній посаді. В багатьох випадках районні ТЦК та СП відмовляють колишнім строковикам у оформлені відстрочки від мобілізації або бронюванні. Причиною цього є зарахування таких чоловіків після звільнення зі строкової служби в оперативний резерв 1 черги, тобто юридично вони вважаються резервістами.

Чому колишніх строковиків зараховують у резервісти

Причиною цієї ситуації є ст.26-2 Закону «Про військовий обов’язок та військову службу», яка передбачає, що в особливий період на службу у військовому оперативному резерві в обов’язковому порядку зараховуються особи, звільнені з військової служби, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров’я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам проходження служби у військовому резерві. Тобто, відповідно до цієї статті строковики, які звільненні зі служби в період дії воєнного стану можуть прийматись на військову службу в оперативному резерві.

Командирами військових частин одночасно з наказами про звільнення військовослужбовців зі строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період видаються накази по стройовій частині про їх зарахування на відповідні посади для проходження служби в оперативному резерві першої черги, у тому числі на посади, які сплановано укомплектувати військовослужбовцями, призваними під час мобілізації.

Юристи нагадали, що громадяни, які виконують військовий обов'язок шляхом проходження служби у військовому резерві, є резервістами. Резервісти не відносяться до військовозобовʼязаних та не можуть оформити відстрочку від мобілізації. Порядок призову на службу резервістів встановлений Положенням про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України та директивами ГШ ЗСУ.

Резервістам оперативного резерву виписується та вручається під особистий підпис:

  • мобілізаційне розпорядження про призначення у команду на комплектування військової частини під час мобілізації, до якої він зарахований в оперативний резерв першої черги;
  • персональна повістка на відправку , яка є підставою для прибуття до військової частини, в якій він проходить службу у військовому резерві, після його оповіщення командиром військової частини або начальником ТЦК щодо його призову під час мобілізації.

Нагадаємо, як часто можуть надсилати повістки військовозобов'язаному.

Джерело матеріала
loader
loader