Місяць під час тривоги: знімок студента з Києва потрапив у New York Mirror
Під час однієї із повітряних тривог 19-річний студент-фізик КНУ ім. Тараса Шевченка Ільдар Ібатуллін зробив знімок повного Місяця. Яскраве фото швидко розлетілося соцмережами, де його помітили у редакції New York Mirror та включили до добірки найкращих світових знімків, зроблених в екстремальних умовах.
До речі, це не перша міжнародна публікація Ільдара – раніше його роботу вже обирало NASA. Про те, як знімати під час тривоги і чим Місяць так приваблює - Ільдар розповів Коротко про.
"Радий, що мої фото цінують - але я просто продовжую робити те, що люблю"
Ільдар каже, що захоплюється фотографією з дитинства, але серйозно підійшов до справи шість років тому. А ще захоплювався астрономією, читав статті, все вивчав на цю тематику. Так поступово захоплення переросло в астрофотографію – зйомка небесних тіл за допомогою спеціального телескопа.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F11%2Ffb0a65ee6aad22502ea4df1e4690d4d9.jpg)
Ільдар Ібатуллін. Фото: особистий архів
- Спочатку був Місяць, потім - туманності, галактики, скупчення зірок. Але зараз, через умови життя, переважно знімаю Місяць, – розповідає хлопець.
Війна та нічні вогні міста сильно обмежують зйомку, зазначає Ільдар. Щоб знімати глибокий космос, потрібне темне небо, а воно є лише за містом.
- Можна було б виїхати ночувати на природі, але сьогодні - явно не підходящий час через нічні обстріли. Та й як виїдеш за місто на ніч – діє комендантська година. А в самому Києві складно працювати: дуже сильне світлове забруднення – це дуже заважає. Для галактик, наприклад, потрібне небо у кілька разів темніше, – пояснює Ільдар.
Втім, навіть усупереч вищезазначеним складностям, знімки Ільдара Ібатулліна виходять вражаючими. Недарма його відзначили у New York Mirror. Щоправда, сам фотограф навіть точно не знає, де саме редактори побачили його роботу. Передбачає, що, швидше за все, на Reddit-е (агрегатор текстів, посилань, зображень та відео).
- На Reddit на той момент моє фото набрало кілька мільйонів переглядів. Reddit – досить популярна платформа в США. Думаю, звідти у New York Mirror і довідалися про мене, – припускає київський студент.
– Які були відчуття, коли відоме американське видання запропонувало опублікувати знімок?
– Було відчуття, що це цінно. Радий, що навіть такі "маленькі" знімки, як мій, знаходять відгук.
Проте для Ільдара це була не перша публікація за кордоном. Його роботи вже публікували українські медіа, а одне фото Місяця зі штучним посиленням рельєфу було обрано NASA як Astronomy Picture of the Day.
- Це був Місяць із перебільшенням рельєфу. Я посилив контрасти так, щоб гори та кратери проявились максимально виразно. NASA вибрало це зображення для свого сайту. Мені це, звичайно, приємно, хоч не скажу, що якось змінило моє життя. Я просто продовжуваю робити те, що люблю, – ділиться студент.
Знімає Ільдар на Canon 6D та Canon 550D. Також використовує телескоп GSO 150/750 на монтуванні Arsenal EQ5, а для збільшення деталей – лінзу Барлоу 2x.
Фотографія, що зацікавила New York Mirror: видно не лише кратери та тіні від Сонця, а й яскраві тони Місяця. Фото: instagram.com/_ibatullin_ildar_
"Раніше, коли йшов фотографувати, серце билося від страху. Нині це вже рутина"
Після початку великої війни зйомки під час повітряних тривог стали для Ільдара майже звичною справою.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F11%2Fac9cb77f70d4934fc0c21e1779d1fcb1.jpg)
Композиція Місяця з рожевими хмарами. Фото: instagram.com/_ibatullin_ildar_
– У 2022 році все здавалося сюрреалістичним: сирени, порожні вулиці, тривожна тиша – і серед усього цього людина з телескопом на даху. Раніше, коли йшов знімати, серце билося, адреналін зашкалював. Зараз - просто збираєш техніку, виходиш і чекаєш на відповідний момент. Жодних особливих емоцій. Все стало рутиною, – ділиться хлопець.
Щоправда, з дахами Ільдар став обережнішим. Все-таки Київ регулярно страждає від атак безпілотників та ракет.
- Зараз я знімаю з землі, хоч це ніяк не рятує від уламків. Раніше міг виходити під час прольотів шахедів, але пізніше перестав, особливо коли зросла їхня кількість.
На запитання – чи не виникало проблем із поліцією, коли Ільдар знімає, відповідає, що ні.
- Проблем із поліцією не було. Хоча знаю, що у 2022 році у тих, хто фотографував, були проблеми. Навіть у тих, хто робив це з балконів.
Не кожен з батьків підтримав би нічні зйомки під час тривоги, але рідні Ільдара ставляться до його захоплення з розумінням.
– Вони цікавляться тим, що я роблю, коментують, іноді навіть щось радять, – розповідає хлопець.
Супермісяць, який Ільдар зняв під час атаки дронів-камікадзе. На фото – явище, при якому хмари забарвлюються у райдужні пастельні кольори. Фото: instagram.com/_ibatullin_ildar_
Люди дивуються, що можна за кольором Місяця визначити склад його поверхні
Ільдар сприймає свої знімки насамперед як мистецтво. Іноді у них простежується і науковий інтерес.
- Наприклад, знімок з місячними мінералами, вибраний NASA. Люди дивуються, що за кольором можна визначити склад поверхні. Або вік кратерів. Це цікаво – спостерігати, як глядачі відкривають для себе щось нове.
За словами Ільдара, найчастіші коментарі до його знімків – про колір Місяця.
- Люди не розуміють, як це можливо, що Місяць виглядає різнобарвним. Насправді все просто - посилюється насиченість і проявляються відтінки мінералів. Це не фейк, а спосіб обробки. Завдяки йому можна побачити, які зони Місяця молодші, які старші, де більше заліза, де - базальтів. Людям подобається, що Місяць на моїх знімках стає майже "живим".
Поки що Ільдар не планує робити фотографію професією, хоч і не виключає такої можливості. А ще дуже хотів би зробити знімок повного сонячного чи місячного затемнення.
- Я знаю, що багато астрофотографів з усього світу подорожують, ганяються за такими природними явищами. Повне затемнення – це видовище, заради якого варто поїхати хоч на край світу. Але моя справжня мрія – закінчення війни. Тому що тоді я зможу просто поїхати за місто і спокійно знімати нічне небо. Без тривог. Без страху. З відкритим обрієм.
Колір Місяця покаже мінеральний склад його поверхні. Червоно-коричневі відтінки вказують на оксид заліза, а сині - на оксид титану. Фото: instagram.com/_ibatullin_ildar_
До речі
У порівнянні з космосом проблеми людства здаються маленькими
Астрофотографія та астроспостереження подібні до медитації, стверджує Ільдар.
- І не тільки для мене, а й для інших людей теж, які колись спостерігали якісь об'єкти. Під час спостереження за нічним небом, споглядання зірок чи у процесі зйомці виникають думки, що на тлі масштабу космосу проблеми людини і всього людства - дрібні. Вони тьмяніють на тлі всесвіту, здаються маленькими порівняно з фізичними та хімічними процесами, що відбуваються у космосі, – каже фотограф.
Комета над Софійським собором. 17 жовтня 2024 року. Фото: instagram.com/_ibatullin_ildar_
