Трамп дав Путіну новий дедлайн: чи піде РФ на 30 днів тиші?
Трамп дав Путіну новий дедлайн: чи піде РФ на 30 днів тиші?

Трамп дав Путіну новий дедлайн: чи піде РФ на 30 днів тиші?

Якщо Росія не підтримає припинення вогню і зараз, тоді можливе посилення санкцій. Але при цьому "пекельних санкцій" проти РФ не буде.

Після переговорів з президентом Володимиром Зеленським президент США Дональд Трамп закликав до 30-денного безумовного припинення вогню. Допоки тривала підготовка до 9 травня і Путін не проведе усіх іноземних гостей, зокрема Сі Цзіньпіна, тема мирних переговорів з Трампом підніматися не буде.

Але тема переговорів не закрита, а лише відкладена на деякий час. Мій прогноз — наступного тижня переговори відновляться. Інша справа — чи вдасться домовитись про припинення вогню. Росія має свої вимоги, і домовитись буде непросто. Американці про це говорять відкритим текстом. І Трамп сказав, що, в ідеалі, має бути тридцятиденне перемир’я. Зверніть увагу — він сказав: "в ідеалі", хоча Джей Ді Венс взагалі вважає, що домовитися не вдасться.

Втім, обидві сторони — і США, і Росія — зацікавлені у відновленні переговорів, і не тільки щодо України. Росія зацікавлена у відновленні переговорів про зустріч Трампа з Путіним, нормалізацію дипломатичних відносин, економіку тощо. Для американців важливо, щоб були домовленості саме щодо припинення війни в Україні. Тому з високою вірогідністю переговори будуть відновлені, Росія повернеться до них. А от чи буде результат — питання відкрите.

Можливе припинення вогню може мати кілька варіантів. Перш за все, це може бути часткове припинення вогню. "Пасхальне" та "перемир’я" на 9 травня тут дуже показові, адже Путін ними у першу чергу "припиняє"повітряну війну, бо саме її легше контролювати. Американці на це звертають увагу, і для Росії це також має певні плюси.

Тому можливий компромісний варіант — домовленість про припинення вогню в повітрі та на морі. Щодо припинення війни на суходолі — це можливо лише в тому випадку, якщо Росія зрозуміє, що не зможе виграти війну в найближчі місяці. Відтак найбільш вигідний для Росії сценарій — вести переговори і продовжувати війну ще декілька тижнів або місяць. Для Трампа, ймовірно, дедлайном стане його день народження — 14 червня.

Маркером такого сценарію буде дуже простим: коли в якомусь місті — наприклад, у Саудівській Аравії або Туреччині — почнеться підготовка до підписання угоди. Ми це побачимо за дипломатичними повідомленнями, за заявами про те, що сторони узгодили той чи інший варіант угоди про припинення вогню.

Водночас Росія просуває інший варіант — не просто припинення вогню, а мирну угоду, де будуть документально зафіксовані поступки України щодо НАТО, статусу російської мови тощо. Домовитися про це буде надзвичайно важко, а в деяких питаннях — наприклад, про статус окупованих територій — практично неможливо.

Якщо американці не відкинуть свою початкову стратегію – спочатку треба домовитись про припинення вогню, а вже потім про все інше – тоді певний шанс, щоб домовитись або про часткове припинення вогню, або про повне припинення на 30 днів із подальшою пролонгацією, все таки буде. Однак гарантій цього немає. Коли домовляться — це буде видно з риторики обох сторін про підготовку до підписання.

Я не виключаю, що маркером можуть бути й інші ознаки. Трамп, якщо відбудеться припинення вогню, захоче урочистої церемонії, на який має бути присутнім він, а також Путін та Зеленський. Вони нічого не підписуватимуть, оскільки президенти ніколи не підписують угод про припинення вогню. Це роблять військові або офіційні представники держав. Але їхня присутність буде важливою для Трампа — для картинки.

Але проблемою тут буде не позиція Зеленського, а те, чи піде на це Путін. Єдиний реальний варіант завершення війни — це угода про припинення вогню. Зеленський піде на це, бо він розуміє, що затягування війни грає на руку Росії і послаблюватиме наші позиції. Це очевидно всім експертам — військовим і політичним. Ті, хто не живе ілюзіями, розуміють, що Росія має менше економічних проблем, ніж ми, на жаль, особливо в контексті наступного року.

Тим паче, ще два місяці тому, 11 березня, Україна та США вже підписали спільну політичну заяву про підтримку тридцятиденного припинення вогню з подальшою пролонгацією, на що не погодилася Росія.

Якщо ж РФ не підтримає припинення вогню і зараз (або ж укотре його порушить), тоді можливе посилення санкцій. Але при цьому "пекельних санкцій" чи розриву дипломатичних відносин між та США та Росією не буде. У кращому випадку — відновлення постачання зброї Україні за гроші. Але повернення до масштабної підтримки, як за Байдена, не буде. Не варто жити в ілюзіях.

Більше того, можливий і поганий для України сценарій, коли Трамп може згорнути діалог із нами й продовжити його з Росією, бо йому цікаво домовитись із нею з економічних питань. І цього, на жаль, виключати теж не можна.

Володимир Фесенко, Голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента", спеціально для Главреду

Джерело матеріала
loader
loader