10 європейських країн з Об'єднаних експедиційних сил захотіли посиленого партнерства з Україною
10 європейських країн з Об'єднаних експедиційних сил захотіли посиленого партнерства з Україною

10 європейських країн з Об'єднаних експедиційних сил захотіли посиленого партнерства з Україною

Зустріч країн-членів JEF в Осло 9 травня 2025 року (Фото: Lise Aserud / EPA)

Країни-члени Об'єднаних експедиційних сил (JEF) домовились запросити Україну до посиленого партнерства. Про це за результатами саміту організації в Осло повідомив прем'єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре, передає уряд країни. 

Під час саміту в Осло одним з головних питань порядку денного була подальша підтримка України, а президент Володимир Зеленський взяв участь у заході за допомогою відеозв'язку.

"Ми домовилися запросити Україну до посиленого партнерства з Об'єднаними експедиційними силами. Війна Росії проти України створила найсерйознішу безпекову ситуацію в Європі з часів Другої світової війни. Ми твердо стоїмо на позиціях підтримки України", – розповів Стьоре.

Політик зазначив, що країни-учасниці JEF "мають багато чому навчитися" з досвіду, який Україна здобула під час війни.

ДОВІДКА.
JEF – це створена у 2015 та очолювана Великою Британією безпекова коаліція, до якої також входять Данія, Естонія, Фінляндія, Ісландія, Латвія, Литва, Нідерланди, Норвегія, Фінляндія, Швеція та Естонія (країни Північної Європи та Балтії). Загалом альянс налічує 10 держав.

Об'єднання було створено як маневрені оборонні сили, здатні швидко розгортати війська у відповідь на кризові ситуації в Північній Європі. Також JEF може надавати війська для допомоги в міжнародних операціях під проводом НАТО, ООН або інших організацій. Коаліція має на меті доповнювати співпрацю з НАТО, зміцнювати колективну безпеку в регіоні й посилювати спільну обороноздатність.

Прем'єр Норвегії додав, що тісніше партнерство між Україною та організацією "матиме важливе значення для зміцнення безпеки та стабільності в нашому куточку Європи".

"Європа повинна брати на себе більшу відповідальність за власну безпеку, і це те, що ми зараз робимо. Сьогоднішня зустріч підтвердила наші тісні зв'язки в галузі політики безпеки, і ми домовилися посилити наші спільні зусилля задля сприяння безпеці й стабільності в Північній Європі. JEF може забезпечити ефективне і швидке реагування в кризових ситуаціях і слугує зміцненню обороноздатності НАТО", – зауважив Стьоре.

  • Під час саміту в Осло прем'єр Британії Стармер оголосив про найбільший за всю історію пакет санкцій проти 100 танкерів російського тіньового флоту.
  • Прем'єр Нідерландів Схоф заявив, що Росія може протягом двох-трьох років збільшити військову силу на кордоні з Північною Європою для нової війни.

  • На заході президент Зеленський повідомив, що Україна готується до зустрічі з очільниками країн "коаліції охочих", члени якої планують розмістити військові контингенти в Україні після війни.
Читайте також
Держави ЄС зобов’язалися надати Україні 1,35 млн артснарядів до кінця 2025 року – Сибіга
Джерело матеріала
loader
loader