Росія розбудовує завод з виробництва вибухівки - Reuters
Росія розбудовує завод з виробництва вибухівки - Reuters

Росія розбудовує завод з виробництва вибухівки - Reuters

Росія здійснює масштабне розширення Бійського олеумного заводу (БОЗ), який належить державній оборонній компанії «Завод ім. Я.М. Свердлова» - великого російського виробника вибухових речовин військового призначення.

Про це дізналось агентство Reuters, ознайомившись із державними документами і супутниковими знімками, передає Укрінформ.

Докази, виявлені агентством, вказують на те, що на БОЗ планується розпочати виробництво гексогену - вибухової речовини високої потужності, яка наразі не виробляється на заводі «Свердлова». Втім, більшість експертів, до яких звернулося агентство, не виключили, що це може бути виробництво HMX - іншої бризантної вибухівки зі схожою молекулярною структурою. Бризантні вибухові речовини - це вибухові речовини, які швидко детонують і призначені для максимального руйнування. Гексоген входить до складу багатьох артилерійських снарядів, мін, ракет і авіаційних бомб, які, як відомо, Росіявикористовує на війні в Україні.

Завод БОЗ розташований поблизу сибірського міста Бійськ, приблизно 3 000 км на схід від Москви. Це ставить його поза зоною досяжності більшості українських ударних безпілотників, які націлені на російську оборонну промисловість.

Людина, близька до проєкту, і будівельний підрядник, які говорили на умовах анонімності, підтвердили, що на БОЗ ведеться масштабне будівництво.

Згідно з проєктом, який був розміщений на вебсайті державних закупівель у 2023 році, але згодом видалений, очікувалось, що новий завод вироблятиме 6 000 метричних тонн бризантних вибухових речовин на рік, і його будівництво планувалося завершити цього року. Цієї виробничої потужності, згідно з розрахунками Reuters, наприклад, було б достатньо для наповнення боєголовок 1,28 мільйона російських артилерійських снарядів ОФ-29, поширеного далекобійного снаряда діаметром 152 мм.

У 2024 році Росія виробила близько 2 мільйонів артилерійських снарядів калібру 122 мм і 152 мм, повідомило Reuters ГУР України. За даними ГУР, Росія також отримала близько 2,7 мільйона з Північної Кореї.

За даними української розвідки та Ради ЄС, яка у 2023 році наклала на підприємство санкції за постачання вибухівки російським збройним силам під час війни в Україні, завод ім. Свердлова є єдиним у Росії виробником гексогену та HMX. Згідно із заявою Казанського національного дослідницького технологічного університету, який допоміг розробити виробничий процес, компанія виробляє обидві вибухівки у Дзержинську, приблизно за 360 км на схід від Москви. Але об'єкт у Дзержинську нині знаходиться в межах досяжності українських безпілотників дальнього радіусу дії, що робить його вразливим для атак.

Нинішні обсяги виробництва гексогену в Росії не розголошуються, тому Reuters не змогло визначити, наскільки новий завод збільшить виробничі потужності.

Проте генерал армії США Крістофер Каволі, який командує американськими силами в Європі, заявив американським законодавцям 3 квітня, що він очікує, що Росія зможе виробляти 250 000 артилерійських снарядів на місяць, або 3 мільйони на рік. За його словами, це дасть змогу Росії створити запас, втричі більший, ніж у США і Європі разом узятих.

Бюджет нового російського об'єкта з виробництва вибухових речовин був визначений у розмірі 15,5 мільярда рублів (189,26 мільйона доларів), які надійдуть зі спеціального державного фонду для пріоритетних проєктів і ліквідації наслідків стихійних лих, свідчить тендерна документація. Роботи мали розпочатися у 2023 році і завершитися до кінця 2025 року.

Минулого літа, згідно з документами на сайті державних закупівель, принаймні деякі об'єкти були близькі до завершення. На думку експертів, з якими поспілкувалось агентство, виробництво може розпочатися вже через шість-десять тижнів, якщо не виникне жодних серйозних технічних затримок.

Як повідомляв Укрінформ, виробництво артилерійських снарядів, ракет і безпілотників у Росії різко зросло після повномасштабного вторгнення в Україну, а санкції США та союзників не змогли вплинути на це.

Теги за темою
Росія Виробництво
Джерело матеріала
loader
loader