Світовий перехід на відновлювану енергію пробуксовує: у Британії теж не виходить
Світовий перехід на відновлювану енергію пробуксовує: у Британії теж не виходить

Світовий перехід на відновлювану енергію пробуксовує: у Британії теж не виходить

Мета Великої Британії досягти повністю чистої електроенергетики до 2030 року опинилася під ще більшою загрозою після того, як данська компанія Orsted A/S у середу скасувала плани щодо будівництва масштабної вітрової електростанції у Північному морі. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на Bloomberg.

Швидке будівництво рекордної кількості морських вітрових електростанцій є центральним елементом амбітного плану міністра енергетики Великої Британії Еда Мілібенда. Хоча досягнення цілі чистої електроенергетики вже було складним завданням, скасування однієї з найбільших у світі вітрових електростанцій зробить його ще важчим. І оскільки Orsted назвала недостатню прибутковість причиною зупинки проєкту, це може означати, що британським споживачам доведеться платити ще вищі ціни для реалізації урядового плану.

“Мета чистої електроенергетики точно стала більш віддаленою з точки зору обсягу потужностей, які потрібно ввести в експлуатацію. Виклик сьогодні виглядає ще більшим”,

— стверджує Пранав Менон, старший науковий співробітник Aurora Energy Research.

Велика Британія вже відставала від своєї мети щодо вітрової енергетики

За прогнозами BloombergNEF, Велика Британія вже не досягає запланованих показників, а це було ще до того, як Orsted скасувала великий проєкт. Згідно з даними, у 2030 році уряд планував мати близько 40 гігават потужності офшорної вітрової енергетики, але поточні прогнози показують значно нижчі показники.

Уряд “абсолютно впевнений”, що зможе досягти цілі чистої електроенергетики до 2030 року, оскільки Британія має потужний портфель проєктів, за словами Мілібенда.

“Наша місія — це більше, ніж один проєкт. Це про дорожню карту для країни”,

— заявив Мілібенд під час спілкування з журналістами в Осло.

Політичне значення досягнення мети

Політично важливо, щоб ця мета була досягнута. Британія продовжує реалізацію своїх планів щодо досягнення нульових викидів, незважаючи на явний спротив зеленій енергетиці з боку президента США Дональда Трампа. Минулого місяця адміністрація Трампа зупинила будівництво вітрової електростанції Empire Wind біля узбережжя Нью-Йорка, що стало шоковим ударом для галузі.

Велика Британія прагне отримувати 95% електроенергії країни з низьковуглецевих джерел, таких як відновлювальні джерела енергії або атомна енергетика, до 2030 року. Для досягнення цієї мети потрібно щонайменше 43 гігавати потужності офшорної вітрової енергетики, що майже втричі перевищує обсяг, який вже діє. Без проєкту Orsted Hornsea 4 Велика Британія наразі перебуває на шляху до досягнення майже 29 гігават в експлуатації до 2030 року, виходячи з поточного портфеля проєктів, якщо жоден інший розробник не вирішить скасувати свої плани, згідно з аналізом Aurora.

Це означає, що протягом наступних двох аукціонів на офшорні вітрові проєкти уряду необхідно буде закупити близько 7 гігават потужності в кожному, що відповідає рекордному рівню, встановленому у 2021 році.

“Новина про те, що Orsted не продовжуватиме проєкт Hornsea 4 у його нинішньому вигляді, відображає значні виклики, з якими стикається сектор офшорної вітрової енергетики. Втрата такого великого проєкту ще більше підвищить ставки для майбутнього раунду аукціону на контракти на різницю цін”,

— заявила Дхара Вьяс, виконавча директорка галузевої групи Energy UK.

Реалізація проєктів під загрозою

Навіть якщо уряд зможе закупити рекордний обсяг потужностей, ці вітрові електростанції потрібно буде збудувати в темпі, якого рідко досягають у галузі, де проєкти часто відстають від графіка. Найбільший у світі проєкт, Dogger Bank, спочатку планувалося завершити до 2026 року. Але після багаторазових затримок перша з трьох фаз вітроелектростанції потужністю 1,2 гігавата ще не завершена.

План чистої електроенергетики також обіцяє знизити рахунки для споживачів, але необхідність закупити якомога більше потужностей може підірвати конкуренцію. Скасований проєкт Hornsea 4 мав би продавати електроенергію за ціною близько 80 фунтів стерлінгів за мегават-годину з урахуванням інфляції, що лише трохи нижче середніх цін на електроенергію протягом останнього року. Якщо розробникам потрібна вища ціна для подальших інвестицій, то більші субсидії в кінцевому підсумку будуть перекладені на рахунки споживачів, що ускладнить досягнення пріоритетного завдання уряду щодо зниження витрат споживачів на енергію.

Джерело матеріала
loader
loader