/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F104%2F85f1645c40c462b963b242559ce75803.png)
Супутники зафіксували аномалію в Балтійському морі: пояснення виявилось несподіваним
На супутникових знімках NASA у 2018 році біля польського узбережжя Балтійського моря зафіксували величезні завихрення органічного матеріалу — плями, що тягнулися на понад 200 кілометрів.
Їхній склад тоді залишався загадкою.
Про це пише Live Science.
Деякі науковці припускали, що це можуть бути цвітіння водоростей або навіть так звані “морські соплі” — слиз, який виділяють планктонні організми.
Але жодна з версій не підтверджувалася повністю.
І лише 2023 року дослідники встановили, що джерелом цих плям є… пилок сосен.
Згідно з даними NASA Earth Observatory, супутники Terra та Aqua фіксували появу таких плям щонайменше 14 разів у період з 2000 по 2001 рік, зазвичай у травні-червні.
Саме на цей час припадає період активного пилкування сосни звичайної (Pinus sylvestris) — найбільш поширеного дерева Польщі.
Пилок, перенесений вітром із суходолу, осідав на поверхні Балтійського моря, створюючи візерунки, схожі на водоростеве цвітіння.
Оптичний аналіз відбитого світла підтвердив органічне походження плям, а саме — їхню пилкову природу.
Це відкриття має ширше значення: вчені припускають, що через високий вміст органічного вуглецю пилок може відігравати важливу роль у харчових ланцюгах морських екосистем.
Океанограф Чуанмін Ху з Університету Південної Флориди зазначає, що спостереження за концентрацією пилку може дати корисну інформацію для рибальства та досліджень морського життя.
Крім того, глобальні кліматичні зміни можуть посилити масштаб цього явища: як показало дослідження у США, рівень пилку зріс на 21% за останні десятиліття, і це пов’язано зі зростанням концентрації CO₂ в атмосфері, що стимулює рослини до інтенсивнішого пилкування.
