Санкції Грема: як Трамп заганяє Росію у глухий кут
Санкції Грема: як Трамп заганяє Росію у глухий кут

Санкції Грема: як Трамп заганяє Росію у глухий кут

Запровадження жорстких санкцій США здатне поставити російську владу перед дилемою: або продовжувати війну, або припинити платити росіянам пенсії та зарплати.

Президент США Дональд Трамп припустив, що може підписати законопроєкт сенатора Ліндсі Грема про нові санкції проти РФ. Ініціативу нових американських санкцій, так звані санкції Грема, вже сьогодні підтримали понад 80 сенаторів, причому підтримка є двопартійною — як від Республіканської, так і від Демократичної партії.

Якщо ця ініціатива буде реалізована у тих параметрах, які наразі анонсовані, а саме запровадження "вбивчих" мит для всіх країн і компаній, які купуватимуть російські енергоносії, а також санкції проти танкерного флоту Росії(йдеться про понад 300 танкерів), це буде дуже серйозний удар по російській економіці. Зокрема, по її експортних доходах від продажу енергоносіїв – найбільшій статті надходжень до бюджету Росії.

Дефіцит бюджету РФ, який уже в першому кварталі поточного року побив усі рекорди, за новими прогнозами зросте втричі від запланованого обсягу на 2025 рік. У разі запровадження жорстких санкцій дефіцит зросте ще в декілька разів, що поставить російську владу перед дилемою: або продовжувати війну проти України, або припинити росіянам навіть соціальні платежі — зокрема пенсії та зарплати. Також доведеться масово скорочувати працівників в усіх галузях економіки, окрім військово-промислового комплексу (ВПК).

Вже зараз є дані за перший квартал, які показують, що ВВП Росії вперше з кінця 1990-х — без урахування ВПК — знизився на 1,6%. Якщо санкції США набудуть чинності, то, по-перше, ще більше зросте дефіцит федерального бюджету Росії. По-друге, загальний ВВП країни (вже з урахуванням ВПК) також піде в мінус.

Однак усе залежить від дати, з якої ці санкції почнуть діяти. З цього моменту ніхто не захоче купувати російські нафту і газ. Те саме стосується і "танкерного флоту" – коли буде оголошено дату запровадження обмежень, більшість цивілізованих країн просто перестануть приймати російські танкери в свої порти, щоб не потрапити під американські санкції.

Якщо дата запровадження цих санкцій не буде відкладеною, то з моменту їх набуття чинності Росія вже не отримуватиме тих доходів, на які розраховувала за чинними контрактами.

Навіть якщо американські санкції не будуть запроваджені або будуть запроваджені не в такому жорсткому режимі, на сьогоднішній день дефіцит бюджету Росії вже перевищує залишки коштів у їхньому Фонді національного добробуту.

Тобто, за нинішньої динаміки, РФ зможе покривати дефіцит бюджету за рахунок цього фонду лише протягом найближчих двох-трьох місяців і не більше. Далі постає питання: як саме вони надалі покриватимуть бюджетний дефіцит?

Є два варіанти: або запуск грошового друкарського верстата, що призведе до інфляції, близької до гіперінфляції, або ж пошук зовнішніх джерел, яких наразі немає. Інфляція, своєю чергою, означатиме стрімке зубожіння більшості росіян. Крім того, це може призвести до соціальних вибухів у регіонах Росії, які, як відомо, значно бідніші, ніж Москва чи Санкт-Петербург.

Вже зараз структура витрат федерального бюджету Росії така, що на військово-промисловий комплекс (ВПК) витрачається близько 40% усіх коштів. Для порівняння: Радянський Союз розвалився, коли витрати на ВПК становили 39% бюджету. Тобто вже сьогодні частка витрат Росії на військово-промисловий комплекс є більшою, ніж у СРСР перед його розпадом.

І це при тому, що СРСР на той момент не вів жодних воєн, не здійснював широкомасштабної агресії й не зазнавав таких масштабних витрат на ведення бойових дій, як сучасна Росія. Тим не менш, навіть тоді така частка витрат вважалася економічно загрозливою.

Якщо Росія й надалі збільшуватиме фінансування ВПК за рахунок скорочення витрат на інші галузі, це неминуче призведе до стрімкого зростання безробіття, зниження доходів більшості населення, а відтак — до хвилі соціального невдоволення, протестів і потенційних політичних змін.

Сьогодні економічна ситуація в Росії нагадує шахову позицію цугцванг, коли будь-який хід лише погіршує становище гравця. Так само і в російській економіці: будь-яке рішення лише посилюватиме кризу. Фактично РФ сама загнала себе цією війною в глухий кут, з якого немає простого чи навіть прийнятного виходу.

Андрій Новак, голова Комітету економістів України, спеціально для Главреду

Хто такий Андрій Новак

Український економіст, учений, громадський діяч; автор книги "Як підняти українську економіку". Кандидат економічних наук.

У 2009 році Андрій Новак був обраний головою оргкомітету економічного форуму українського світу. Того ж року стартував ініційований ним проект Альтернативного Кабінету міністрів України.

У 2010 році став головою Комітету економістів України.

У 2011 році був обраний проректором Європейського університету.

29 квітня 2012 на V черговому з'їзді Української партії Андрій Новак був обраний головою Української партії. У квітні 2013 року було оголошено про припинення його членства в цій партії.

6 лютого 2019 року офіційно став кандидатом на виборах президента України.

Джерело матеріала
loader
loader