/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F0e21b78cd686ee36ed2a21e9957ebe03.jpg)
Норвегія виділить гроші на підтримку України: на що піде допомога
Уряд Норвегії спрямує близько 250 млн норвезьких крон на інвестиції фонду Norfund, який нещодавно розпочав роботу в Україні.
Про це йшла мова на зустрічі представників уряду України з керівництвом норвезького інвестиційного фонду Norfund, повідомляє Міністерство фінансів.
За даними відомства, норвезький уряд надав повноваження Norfund для інвестування в Україну через програму підтримки Нансена. Це дозволить знизити ризики для компаній, які інвестують в Україну, включаючи норвезькі підприємства.
Зокрема, фонд зацікавлений у підтримці зростання українського приватного сектору; сприянні створенню робочих місць та підвищенню економічної стійкості, зокрема, і на територіях, що постраждали від російської збройної агресії; фінансуванні проектів з відновлюваної енергетики для підвищення енергетичної незалежності України. А також в інвестиціях у виробництва з експортним потенціалом, сільське господарство та банківський сектор і відбудову України, зокрема, відновлення інфраструктури.
За словами заступника міністра фінансів Ольги Зикової, саме залучення приватного сектору має вирішальне значення для відновлення та економічного зростання України.
"Наразі з Державного бюджету на ці потреби виділено близько 660 млн доларів США, хоча, за даними "Четвертої швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення України" (RDNA4), Уряду необхідно додатково близько 7 млрд доларів США для підтримки зростання приватного бізнесу", - розповіла Ольга Зикова.
Вона додала, що ключові програми підтримки приватного бізнесу передбачають надання грантів для МСП та переробної промисловості з акцентом на підтримку мікро-бізнесу та експортно-орієнтованих підприємств. Ці ініціативи мають на меті допомогти бізнесу впроваджувати інновації, розширюватися та отримати доступ, як до місцевих, так і до міжнародних ринків.
Важливою програмою підтримки приватного сектору є програма "5-7-9" в рамках Фонду розвитку бізнесу (BDF), яка пропонує компенсацію відсоткової ставки по кредитах для розширення фінансових можливостей для МСП. Разом з тим, український Уряд сьогодні працює над тим, щоб забезпечити страхування воєнних ризиків для бізнесу. Деякі продукти страхування вже запущені за підтримки ЄБРР і DFC.
За словами заступника міністра фінансів України, однією зі складових для притоку інвестицій є реформа у системі управління публічними інвестиціями. Вона дозволить уряду надавати пріоритет інвестиційним проектам, які відповідають стандартам якості та екологічним стандартам, забезпечуючи ефективну мобілізацію державних та приватних ресурсів.
Обговорили сторони і важливість відновлення та відбудови України у зв'язку із збитками, завданими державі через російську агресію.
"Станом на 31 грудня 2024 року потреби у відбудові та відновленні протягом 10 років становитимуть майже 524 млрд доларів США. Тільки у 2025 році потреба на пріоритетне відновлення – 17,3 млрд доларів США, з яких 7,4 млрд доларів США вже забезпечено за рахунок державного бюджету та підтримки донорів", - наголосила Ольга Зикова.
Вона додала, що пріоритетними сферами для фінансування швидкого відновлення є: житло, енергетика, соціальна та критична інфраструктура, транспорт, соціальний захист, розмінування тощо.
Відновлення енергетичної інфраструктури є одним із 5 ключових пріоритетів Уряду України на 2025 рік та на найближче десятиріччя. У 2024 році Уряд затвердив Національний план дій з відновлюваної енергетики на період до 2030 року та план заходів щодо його реалізації. План дій чітко узгоджений з європейськими нормами та стандартами. Його мета – підвищити частку "зеленої" енергії у кінцевому споживанні до 27% до 2030 року.
Для підтримки реалізації заходів із підвищення енергоефективності будівель та енергозбереження в Україні створена державна установа "Фонд енергоефективності". З метою забезпечення можливості подальшого фінансування проектів з енергоефективності та відновлення об’єктів, пошкоджених внаслідок російської агресії, у 2025 році необхідно поповнити статутний капітал Фонду орієнтовно на 5 млн євро.
