Як отримати компенсацію за пошкоджене житло: 7 актуальних питань та відповідей
Щодня ворог піддає обстрілам міста і села України, щодня є загиблі, постраждалі, руйнування в цивільному секторі. Тільки в Києві під час двох останніх великих атак у Святошинському районі пошкоджено 84 житлові будинки, в Оболонському – 9.
На яку підтримку можуть розраховувати власники постраждалих споруд та квартир, де можна розраховувати на державу, а де на власні сили чи підтримку благодійників - у питаннях і відповідях Коротко про.
1. Куди повідомляти про пошкодження?
Перший крок для отримання допомоги – це повідомити про пошкодження. Інформацію можна передати через «Дію», можна безпосередньо звернутися до ЦНАП або до нотаріуса.
Після повідомлення потрібно відкрити рахунок в банку, який бере участь у програмі «єВідновлення». Це всі провідні державні і комерційні фінансові установи, а сама програма є єдиною в державі, що унормовує питання компенсацій. Далі складається заява про компенсацію за пошкоджене або знищене майно. У «Дії» для цього існує окрема опція, в ЦНАП або у нотаріуса пишеться власноруч.
Для подачі заяви через «Дію» треба зареєструватися на порталі або в застосунку і дати відповіді на анкетні питання.
У ЦНАП або у нотаріуса треба мати:
- паспорт і код платника податків,
- попередньо подане повідомлення про пошкоджене або знищене майно,
- номер документа, що підтверджує пільгову категорію, коли така є,
- адресу електронної пошти.
Співвласники пошкодженого майна можуть подати спільну заяву за умови, що всі будуть присутні. Або кожний подає окремо на свою частку.
Заява передається у спеціальну комісію при місцевій (міській, районній або селищній) владі і має бути розглянута протягом 30 календарних днів. Після чого особу включать до програми «єВідновлення», але про це поговоримо пізніше, бо спершу потерпілому доведеться вирішувати кілька невідкладних проблем.
2. Де можна знайти тимчасове житло?
На жаль, на державному рівні ця проблема не регулюється. Люди розміщуються у родичів, друзів або звертаються по допомогу до місцевої влади. Наприклад, у Києві діє програма "Турбота. Назустріч киянам", яка передбачає виплату 10 000 гривень матеріальної допомоги. Також постраждалим повинні пропонувати місця у гуртожитках або дають 40 000 гривень компенсації на оренду житла. Тільки у Святошинському районі після обстрілу 24 квітня заяви на таку допомогу написали 46 чоловік.
Столична влада не виключає, що виплати на оренду будуть продовжені, бо 40 000 грн для столиці – це всього на кілька місяців. Однак поки це питання залишається відкритим.
Так, міський голова Віталій Кличко, оглядаючи житловий будинок в Оболонському районі, пошкоджений внаслідок дронової атаки в ніч на 4 травня, пообіцяв допомогу від міста. Всього в ту ніч було пошкоджено 18 будівель. З них - 14 житлових будинків. Вибуховою хвилею повибивало вікна у квартирах та місцях загального користування.
"Місто відновить помешкання. І виплатить допомогу на оренду житла постраждалим мешканцям. Місто оперативно надало плівку для тимчасового закриття пошкоджених вікон. Допоможе й усунути пошкодження. Всі постраждалі мешканці Оболоні отримають матеріальну допомогу від міста - по 10 000 грн. Наразі надійшло 500 заяв на її отримання", - повідомив мер.
А також додав, що 610 мешканців зруйнованих будинків у Святошинському районі вже отримали по 10 тисяч одноразових виплат. Ще 59 особам перерахували 40 тис. грн на оренду, поки місто буде відновлювати їхні квартири.
Результати комбінованої російської атаки у Святошинському районі Києва. Фото: ТГ-канал Віталія Кличка
3. Як бути з розбитими вікнами?
Найперше, що страждає від вибухової хвилі – це віконне скло і склопакети. Квартира або дім можуть бути придатними для життя, але вікна доводиться закривати тимчасовими засобами – цупкою плівкою або фанерою. Ця проблема також покладається на самих жителів. Втім, при бажанні може допомогти місцева влада (Київрада відзвітувала, що у Святошинському районі використали 18 900 кв. м плівки, 840 кв. м OSB-плити та 696 кв. м фанери), часто на виручку приходять волонтери.
- В Ірпіні після відходу росіян багатьом допомогли волонтери з Церкви адвентистів сьомого дня, - розповідає жителька столичної області Аліна Доліна. – І матеріали привезли, і самі вікна затуляли.
Що стосується заміни пошкоджених склопакетів, то за державний рахунок вона відбувається в рамках програми «єВідновлення». У місцевої влади немає жодних зобов’язань виконувати такі роботи. Може бути присутня добра воля чи задіяний якийсь фонд, з якого людям оплатять заміну вікон.
Для об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) є ще варіант - звернутися до державного Фонду енергоефективності.
- Нам цей фонд замінив вікна якісно і безкоштовно, - каже Аліна з Ірпеня. – Але звернення мають бути саме від ОСББ, а не від приватних осіб.
Є низка благодійних фондів ("Карітас", "Добробат", "ВідновимДІМ" та інші), які обіцяють допомогу у відновленні житла, зокрема, установці вікон. Однак люди кажуть, що достукатися туди проблематично через велику кількість бажаючих, варто пошукати благодійників у ближчому оточенні. Наприклад, в Оболонському районі Києва свої послуги постраждалим від ворожого «прильоту» запропонував відомий бізнесмен і меценат Гарік Корогодський.
4. Як долучитися до «єВідновлення»?
Комісія, до якої буде передана заява на компенсацію, має оглянути пошкоджене житло і встановити розмір компенсації. Про дату та час візиту вам повідомлять на електронну пошту. Гроші мають надійти на картку «єВідновлення» протягом 6 місяців. Строки можуть варіюватися, бо залежать від того, чи надійшли кошти і скільки заявників перед вами у черзі.
Для учасників програми є умови:
- житло має знаходитися на неокупованій території і не на території в зоні бойових дій,
- квартира чи дім підлягають ремонту,
- пошкодження сталися після 24.02.2022 внаслідок бойових дій,
- постраждалий не знаходиться під санкціями і не має судимості (витяг можна замовити в «Дії» за посиланням "за злочини проти держави"). Це також поширюється на спадкоємців.
5. Скільки дадуть грошей і на що їх можна використати?
Для власників квартир сума компенсації не може перевищувати 350 000 гривень, для власників будинків - 500 000 гривень. Гроші можна витрачати на закупівлю будівельних матеріалів, сантехніки, замовлення ремонтних робіт. Вся оплата проводиться у безготівковій формі, чеки та договори з майстрами треба зберігати для звітності.
Важливий момент:
- до 200 000 гривень кошти виплачуються одноразово,
- понад 200 000 двома частинами, між якими передбачена проміжкова звітність. Тобто знову має прийти комісія, перевірити витрати і вирішити: продовжувати фінансування чи ні.
- З першою частиною коштів треба бути ощадливим, - ділиться своїм досвідом Аліна з Ірпеня. – Мені комісія призначила 225 000 гривень, а після першого траншу висунула претензії, що у ванні я поклала плитку до стелі, а не на половину стіни, як було раніше. І що поставила сидячу ванну, а не піддон для душу, хоча під час влучання в дім у мене згорів дорогий гідробокс. Однак другу половину грошей все-таки дали.
Зруйнована в результаті падіння дрону квартира на останньому поверсі в Оболонському районі. Фото: ТГ-канал Віталія Кличка
6. Як бути, якщо квартира чи дім не підлягають ремонту?
Якщо житлову площу знищено або комісія доходить висновку, що ремонт економічно не доцільний, власник чи співвласники зруйнованих квадратних метрів мають відмовитися від своїх прав на них. За тим потерпілі отримують сертифікат на купівлю нового житла. Суму компенсації знову ж таки визначає комісія.
При отриманні сертифікату є один важливий момент: кошти, що надійдуть на нього, треба використати протягом місяця. Інакше вони повернуть до держскарбниці, і людині знову доведеться ставати в кінець черги. Тому правильна послідовність дій така:
- виберіть нерухомість, яку плануєте купити, оформіть угоду з продавцем,
- подайте заявку на резервування коштів через “Дію”, ЦНАП або нотаріуса,
- припиніть право власності на знищене житло. Це можна зробити через ЦНАП, нотаріуса або державного реєстратора.
- укладіть договір купівлі-продажу, після чого нотаріус внесе інформацію до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. Продавець отримає оплату протягом п'яти робочих днів.
Якщо вартість вибраного житла вища за вартість сертифікату, ви вправі докласти власні кошти. Купувати житло можна як на вторинному, так і на первинному ринку або інвестувати в будівництво. А от придбане житло не можна продавати чи дарувати протягом 5 років.
Важливо! З лютого 2025 року діє програма компенсації для внутрішньо переміщених осіб, у яких знищене житло було єдиним у власності. Процес подання заявки аналогічний до описаної заявки на сертифікат. Черга формується на основі даних, узятих з актуальної довідки ВПО.
7. Чи можна збудувати новий дім?
Так, якщо у вашій власності збереглася земельна ділянка, ви можете подати заявку на відбудову. Заява подається через «Дію», ЦНАП або нотаріуса. Умови ті самі: земельна ділянка має знаходитися на вільних від ворога і активних бойових дій територіях.
Компенсація зараховується двома траншами: 50% на 50%. Щоб отримати перший, через «Дію» або ЦНАП необхідно подати повідомлення про початок будівельних робіт.
Кошти першого траншу треба використати протягом 18 місяців. Другий виплачується після висновку комісії про те, що роботи дійсно розпочаті і на них є проєктно-кошторисна документація.
Завершити будівництво необхідно протягом 36 місяців від першого зарахування коштів.
