У Польщі ексгумації на Тернопільщині вважають проривом в українсько-польських відносинах
У Польщі ексгумації на Тернопільщині вважають проривом в українсько-польських відносинах

У Польщі ексгумації на Тернопільщині вважають проривом в українсько-польських відносинах

Проведення ексгумаційних робіт у Пужниках на Тернопільщині є «проривом» в українсько-польських відносинах.

Про це заявив журналістам у Ряшеві уповноважений уряду Польщі з відбудови України, голова комісії Сейму РП у закордонних справах Павел Коваль, передає Укрінформ із посиланням на PAP.

За словами Коваля, він перебуває у постійному контакті з групою, яка веде ексгумаційні роботи в Пужниках. Він нагадав, що на місці вдалося знайти "тіла великої групи жертв".

У Польщі ексгумації на Тернопільщині вважають проривом в українсько-польських відносинах - Фото 1

«Зараз проводитимуться генетичні дослідження. Команда вчених, відповідно до ходу робіт, надаватиме інформацію про деталі місця, де згідно з очікуваннями було знайдено тіла жертв», - підкреслив Коваль.

Він наголосив, що завдяки переговорам між польськими та українськими політиками «після десятиліть у глухому куті» сторони знайшли спільну мову.

«Нам вдалося домовитися про рішення, завдяки яким кожна людина, кожен поляк і кожен українець, який хоче знайти, поховати та вшанувати своїх близьких, матиме прямий адміністративний шлях для цього», – підкреслив Коваль.

За його словами, така можливість є «проривом».

«Я вважаю, що це - значуща подія, тому я й використовую термін «прорив». Також тому, що ексгумаційні роботи проводяться вперше за десять років, а українська сторона видала ще кілька дозволів на ексгумаційні або пошукові роботи», - констатував уповноважений уряду Польщі з питань України.

У Польщі ексгумації на Тернопільщині вважають проривом в українсько-польських відносинах - Фото 2

Він додав, що йдеться не лише про жертви Волинської трагедії, але і жертви сталінських репресій проти України.

Коваль звернув увагу, що роботи в Пужниках проводяться на дуже високому рівні.

«Усе це вимагає прозорості, але також певної делікатності. Я думаю, що так і має бути», – сказав він.

Як повідомлялося, 24 квітня в Тернопільскій області на місці зниклого села Пужники розпочали ексгумацію тіл польських громадян, які загинули у 1945 році. Роботи проходять у межах українсько-польської співпраці, спрямованої на спільне осмислення історичних подій Другої світової війни.

Перед цим на горі Монастир поблизу с. Верхрата у Польщі на пам’ятнику та братській могилі воїнам УПА невідомі встановили незаконні таблички. 21 квітня 2025 року, поліцією Польщі було відкрито кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ст. 261 Кримінального кодексу Республіки Польща (наруга над пам’ятником чи іншим громадським місцем, встановленим для вшанування історичної події чи вшанування особи), а також ст. 288 КК РП (знищення чужої речі). 28 квітня 2025 року Реставратор пам’яток культури Підкарпатського воєводства видав наказ про усунення таблички, встановленої сторонніми особами на території гори Монастир. Дії було виконано відповідно з чинним законодавством та з урахуванням вимог охорони культурної спадщини.

Міністерства культури України та Республіки Польща у спільній заяві рішуче засудили факт вандалізму щодо українського місця пам’яті на горі Монастир, наголосивши на необхідності негайного усунення всіх незаконно встановлених елементів.

Фото: PAP/Vladyslav Musiienko

Теги за темою
Україна Польша
Джерело матеріала
loader
loader