/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F3ee62ac6b1a8822aa4d308f50a34c98b.jpg)
НАБУ пройшло зовнішній аудит - його діяльність оцінили як помірно ефективну
Про це йдеться у повідомленні, яке опубліковане на сайті Кабінету міністрів, передає Укрінформ.
«Є багато хороших новин, якими можна поділитися. НАБУуспішно пройшло першу у своєму роді незалежну зовнішню оцінку. Ми визначили, у чому НАБУ досягає успіхів, а де є потреба в покращенні. Ми оцінили роботу НАБУ як достатньо ефективну в розслідуваннях і міжнародній співпраці. Загалом ми оцінили діяльність НАБУ як помірно ефективну та надали рекомендації для подальшого підвищення ефективності його діяльності», — прокоментував результат аудиту голова комісії Роберт Вестбрукс.
Як зазначається, оцінка ефективності діяльності НАБУ охоплювала 38 індивідуальних критеріїв, об'єднаних у 5 вимірів - виявлення та розслідування високопосадової корупції, доброчесність, підзвітність та прозорість, керівництво, стратегія та управління ресурсами, міжвідомча взаємодія і міжнародне співробітництво.
У ході аудиту комісія провела дослідження звітів та зібраних матеріалів, вивчила документи, надані НАБУ та іншими установами, провела ряд відеоінтерв'ю з ключовими посадовими особами та експертами, здійснила робочі візити до Києва (у жовтні 2024 року та січні 2025 року), під час яких провела інтерв'ю з посадовими особами й донорами, а також конфіденційні інтерв'ю.
Комісія також ознайомилася з матеріалами закритих кримінальних проваджень і документами із грифом “для службового користування”.
У висновку комісії зазначається, що загалом НАБУ досягло своїх загальних очікуваних результатів в певній мірі, а також має механізми контролю для зменшення частини основних ризиків.
Згідно з висновком, у період з 2023 по 2024 роки НАБУ повідомило про збільшення кількості розпочатих кримінальних проваджень, обвинувальних актів і вироків. При цьому НАБУ не здійснювало системного відстеження чи моніторингу досудових розслідувань за пріоритетними сферами, що обмежувало його здатність ефективно спрямовувати ресурси на боротьбу з високопосадовою корупцією.
Водночас у комісії відзначили відсутність у НАБУ повноважень на самостійне рослуховування, що може призводити до потенційного розголошення чутливих відомостей досудового розслідувань, а також відсутність доступу до своєчасної та неупередженої судової експертизи негативно впливають на ефективність НАБУ.
Крім того, у НАБУ була відсутня чітка стратегія розвитку своїх можливостей і конкретних показників для вимірювання прогресу, хоча керівництво НАБУ і вжило заходів для покращення діяльності Бюро згідно з рекомендаціями звіту Технічної оцінки НАБУ 2023 року та іншими ініціативами. Нещодавно НАБУ затвердило нову стратегію розвитку і наразі розробляє план заходів до неї.
"Управління внутрішнього контролю НАБУ (УВК) відповідає за низку ключових функцій. Прогалини в законодавстві та в деяких внутрішніх практиках призводять до підвищення ризиків та зниження ефективності. Станом на сьогодні НАБУ не здійснило жодного результативного кримінального провадження щодо витоків інформації з боку власних працівників під час досудового розслідування - що становить значну репутаційну загрозу для Бюро", - йдеться у висновку.
Наголошується, що в окремих випадках в організаційній структурі НАБУ відсутні чіткі лінії підпорядкування, належне делегування повноважень, або ж має місце неоднозначний розподіл праці. Ці недоліки обмежують ефективність НАБУ та підвищують ризики в таких напрямках його діяльності, як внутрішній контроль, управління ризиками в межах установи, стратегічне планування, міжвідомча взаємодія та аналітична підтримка.
У звіті комісія надає 26 рекомендацій для НАБУ щодо планування його діяльності, збору та використання даних, відстеження прогресу, а також щодо інших аспектів його роботи.
Крім того, комісія виявила випадки, коли на ефективність діяльності НАБУ впливали зовнішні чинники поза контролем НАБУ, і запропонувала винести ці питання на розгляд Верховної Ради або інших відповідних інституцій.
Під час оцінки окремі члени комісії виявили технічні можливості для вдосконалення в межах своєї сфери знань та досвіду. Відповідні зауваження були доведені до керівництва НАБУ.
Як повідомляв Укрінформ, у НАБУ 3 жовтня 2024 року розпочався перший зовнішній незалежний аудит.
Згідно з законом «Про Національне антикорупційне бюро України» оцінка проводилась зовнішньою незалежною Комісією у складі трьох осіб, які були призначені 3 вересня 2024 року Кабінетом міністрів України - Мартін Арпо, Роберт А. Вестбрукс та Герміона Кроньє.
Комісія здійснювала оцінку ефективності діяльності НАБУ за період з березня 2023 до листопада 2024 року.
