ЄС розглядає можливість запровадження нових мит на американську продукцію на суму близько 100 мільярдів євро (приблизно $113 мільярдів), якщо нинішні торговельні переговори з Вашингтоном не принесуть прийнятного для Брюсселя результату. Про це пише Bloomberg.
За словами джерел, знайомих з перебігом обговорень, ці санкційні заходи можуть бути винесені на розгляд держав-членів Євросоюзу вже в середу. Після цього почнеться місячний період консультацій, протягом якого перелік товарів може бути змінено перед остаточним затвердженням. Тим часом очікується, що Єврокомісія поділиться проєктом документа з американською стороною, аби спробувати активізувати перемовини.
Європейський Союз пропонує знизити як митні, так і нетарифні бар’єри, а також стимулювати інвестиції у США. Перемовини, що розпочалися минулого місяця, просуваються повільно, і наразі більшість американських мит лишаються чинними. У вівторок Брюссель попередив, що нові розслідування адміністрації Трампа можуть підвищити вартість європейських товарів, які потрапляють під американські тарифи, до 549 мільярдів євро.
Запропонований ЄС новий список мит буде доповненням до чинних зборів на товари зі США вартістю 21 мільярд євро — запроваджених у відповідь на 25-відсоткові мита США на сталь і алюміній. Раніше цього місяця ЄС погодився відкласти ці заходи на 90 днів після того, як Вашингтон знизив частину своїх тарифів на європейський експорт із 20% до 10% на час перемовин.
Серед інших дій адміністрації Трампа — 25% мита на автомобілі та автозапчастини, а також розслідування, що можуть призвести до запровадження зборів на імпорт ліків, деревини, напівпровідників, критичних мінералів і вантажівок.
«Американські мита є безпідставними та завдають шкоди як економіці ЄС, так і США», — заявив у вівторок у Страсбурзі єврокомісар з питань торгівлі Марош Шефчович. — «Ми не можемо дозволити собі залишатись осторонь у такій ситуації».
Єврокомісія розглядає всі можливі варіанти відповіді на дії США, включно з обмеженням експорту окремих товарів або послуг. Одна з ініціатив передбачає повне скасування мит на промислову продукцію, включно з автомобілями, аби розв’язати одне з головних питань Вашингтона — нібито несправедливі торговельні бар’єри з боку ЄС. Однак США відкинули цю пропозицію.
Ще однією поступкою Брюсселя стало бажання збільшити імпорт американських товарів, зокрема скрапленого газу та сої — такий крок раніше вже сприяв зменшенню напруженості у двосторонніх відносинах під час першої каденції Трампа.
Втім, нині адміністрація США зосереджена на вимогах щодо змін у регулюванні цифрових компаній, податках на цифрові послуги та системі ПДВ у Євросоюзі. Брюссель не погоджується вносити зміни до своїх законів у цих сферах і наголошує, що правила застосовуються однаково до всіх — як місцевих, так і іноземних компаній.
Наразі американські мита поширюються на європейський експорт на суму 380 мільярдів євро — це понад 70% усього європейського експорту до США, за ставками від 10% до 25%. ЄС зазначає, що не має наміру відповідати дзеркально, а натомість планує вдарити максимально ефективно, уникаючи шкоди для власного виробництва.
Коли Брюссель складав перший перелік американських товарів для контрзаходів, він був спрямований на стратегічно важливі для політиків штати — наприклад, включав сою з Луїзіани, де базується спікер Палати представників Майк Джонсон.
Окремо генеральний директор Airbus Гійом Форі виступив за запровадження ЄС мит проти Boeing, якщо переговори не призведуть до скасування обтяжливих тарифів, які негативно впливають на авіакосмічну галузь Європи. Він підкреслив, що Boeing є ключовим постачальником на європейський ринок і буде одним з головних постраждалих у разі запровадження нових зборів.
У 2024 році Європейський Союз експортував до США товарів на 531,6 млрд євро, а імпортував на 333,4 млрд. Це дало ЄС позитивне сальдо в торгівлі на 198,2 млрд. Водночас, якщо враховувати послуги, США мають перевагу — у 2023 році експорт США до ЄС перевищував європейський на €48 млрд, що становить лише 3% від загального обсягу взаємної торгівлі.
«Ми повинні діяти рішуче, щоб захистити економічні інтереси Європи та забезпечити конкурентоспроможність і згуртованість нашого суспільства», — заявив Шефчович.
Які наслідки для економіки матиме тарифна політика Трампа - пише у статті “Трампономіка 2.0. Цього разу під ударом увесь світ” Юлія Самаєва.