Повернути втрачений зір: вчені наблизилися до відновлення сітківки
Повернути втрачений зір: вчені наблизилися до відновлення сітківки

Повернути втрачений зір: вчені наблизилися до відновлення сітківки

У нещодавньому дослідженні, проведеному в Південній Кореї, науковці застосували лікування на основі антитіл для активації процесу відновлення сітківки, який зазвичай не відбувається в ссавців. Поки метод протестували лише на мишах, але вчені впевнені, що скоро можна буде відновити зір людям.

Про це пише ScienceAlert.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Команда з Корейського провідного науково-технологічного інституту (KAIST) розробила комбінований препарат, який блокує протеїн гомеобоксу просперо Prox1. Хоча білок Prox1 сам по собі не є шкідливим і допомагає регулювати клітини в нормальних умовах, він, схоже, перешкоджає регенерації нервів сітківки після травми.

Після пошкодження сітківки Prox1 проникає в опорні клітини, відомі як гліальні клітини Мюллера (MG), перешкоджаючи їх здатності відновлювати нервові клітини. Ці клітини MG мають регенеративні властивості у деяких тварин, але у ссавців Prox1 блокує це.

"Люди з дегенеративними захворюваннями сітківки борються за відновлення зору через нездатність регенерувати клітини сітківки", — пишуть дослідники.

Клітини MG мають регенеративні властивості у деяких тварин, але у ссавців Prox1 блокує це
Фото: Lee et al., Nature Communications, 2025

Їхні експерименти на мишах показали, що блокування Prox1 може реактивувати клітини MG, перетворюючи їх на клітини-попередники, які допомагають відновити нерви сітківки. Примітно, що регенеративні ефекти тривали щонайменше шість місяців — це перший довготривалий успіх такого роду у ссавців.

Очевидно, що попереду ще багато роботи, перш ніж це можна буде перевірити на людях, але дослідження виявило важливу біологічну причину, чому ссавці не можуть регенерувати клітини в оці — і показало, що можливості самовідновлення можуть бути розблоковані. За словами дослідників, клінічні випробування можуть розпочатися до 2028 року.

Важливо Безсоння, депресія і тривожність виявилися пов'язаними: вчені знайшли їхні спільні моменти

Такі захворювання, як глаукома та пігментна дегенерація сітківки, уражають мільйони людей у всьому світі, і якщо зір втрачено, сучасна медицина поки не знайшла надійний спосіб його повернути.

"Наша мета — знайти рішення для пацієнтів з ризиком сліпоти, які наразі не мають належних варіантів лікування", — говорить Еун Джанг Лі, біологиня з KAIST.

Раніше Фокус писав про те, скільки людство втратило років життя через ожиріння. Автори дослідження пропонують запровадити профілактичні та терапевтичні стратегії на загальних рівнях, щоб знизити навантаження на глобальну охорону здоров'я, адже показники продовжують зростати.

Також Фокус писав про те, чи можна харчуванням замінити препарат для схуднення. Оземпік, поряд з близьким за дією препаратом Вегові, викликав широкий розголос і дебати в суспільстві.

Цей матеріал має лише інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.

Теги за темою
Здоров'я дослідження Медицина наука
Джерело матеріала
loader