Залізна завіса 2.0: який вигляд може мати "стіна безпеки" між Україною та Росією
Залізна завіса 2.0: який вигляд може мати "стіна безпеки" між Україною та Росією

Залізна завіса 2.0: який вигляд може мати "стіна безпеки" між Україною та Росією

Стіна між Україною і Росією може стати вирішенням проблеми, способом зупинити армію РФ, пише політичний оглядач Марк Тіссен у колонці для Washington Post. Він наводить приклад Польщі, яка відгороджується від Білорусі в такий спосіб, і пояснює, як влаштована і працює ця система безпеки

Президент Дональд Трамп вірить у прикордонні стіни. "Стіни працюють", — сказав він, і він, як і раніше, сповнений рішучості добудувати свою стіну на південному кордоні США, чому демократи перешкоджали під час його першого терміну.

А поки що є ідея: Трамп має побудувати стіну між Росією та Україною.

Зараз Польща будує щось подібне впродовж усього 400-мильного кордону з Росією і союзною з нею Білоруссю. Польські чиновники вивчили вторгнення Росії в Україну і придумали прикордонний бар'єр, спеціально призначений для того, щоб зупинити російську армію. Проєкт, що отримав назву "Східний щит", почав будуватися в жовтні й буде поєднувати в собі старі добрі фізичні бар'єри та високотехнологічні системи спостереження. Проєкт фізичного бар'єра починається зі сталевої стіни, захищеної колючим дротом і підкріпленої глибоким протитанковим ровом. За нею: 650 футів протитанкових перешкод і мінних полів, а потім траншеї, з яких польські війська і війська НАТО можуть вступити в бій з противником, що наступає. За ними йдуть штучне болото і дренажна канава, далі — бункери з гарматними баштами та підземні сховища, в яких цивільні особи могли б сховатися в разі військових дій.

Цю потужну фізичну оборону буде посилено високотехнологічними елементами, не видимими неозброєним оком. Польща будує вздовж кордону базові станції, оснащені складними системами раннього попередження, які збиратимуть сигнали розвідки, дані з акустичних датчиків і зображення із супутників, літаків-розвідників і безпілотників. Вони слугуватимуть центрами, за допомогою яких можна буде виявляти російські війська, що наступають, і відбивати їх, використовуючи кінетичну зброю, засоби радіоелектронної боротьби та безпілотники. Усі ці зусилля спиратимуться на платформи розвідки, спостереження і рекогносцировки зі штучним інтелектом, а також на чотири системи "аеростат", які складаються з радарів, прикріплених до масивних прив'язних дирижаблів, що ширяють у милях над кордоном. Ці системи, які Польща замовила у США минулого року, вестимуть спостереження на відстані сотень миль.

Проєкт "Східний щит" користується великою підтримкою в Польщі з боку всіх політичних сил. Він був запущений правою партією "Право і справедливість", коли вона перебувала при владі, а тепер втілюється в життя її наступницею, "Громадянською платформою". "Ми зробимо польський кордон безпечним у мирний час і непрохідним для ворога у воєнний", — заявив прем'єр-міністр Дональд Туск близько року тому, додавши, що Польща працюватиме з балтійськими країнами — Естонією, Латвією і Литвою — над розширенням "Східного щита", щоб охопити і їхні кордони з Росією.

Важливо "Східний щит": Польща та країни Балтії замінують кордони з РФ і Білоруссю

То чому б не поширити цю систему на Україну? Якщо Польща може побудувати складний бар'єр, здатний зупинити російську армію, то ми, безумовно, можемо допомогти Україні побудувати аналогічну систему на території, що стане демілітаризованою зоною, подібною до корейської, поруч з окупованою Росією українською територією в рамках будь-якої мирної угоди.

Проєкт, з огляду на всі переваги, буде вигідним. Польща витрачає близько 2,5 мільярда доларів на захист свого 400-мильного кордону, тож вартість аналогічного бар'єру вздовж лінії фронту в Україні не повинна бути радикально вищою — трохи більшою, якщо його простягнути вздовж решти частини міжнародного кордону України з Росією. Порівняно з 50 мільярдами доларів, які Україна хоче витратити на американську зброю, прикордонна стіна може бути найекономічнішим способом гарантувати післявоєнну безпеку України.

Важливо, що стіна може бути побудована без витрат для американських платників податків. Ба більше, Трамп міг би допомогти Україні побудувати її з прибутком, використовуючи ті самі прямі кредити на іноземне військове фінансування, які Польща залучає для будівництва ключових елементів свого "Східного щита" — кредити, відсотки за якими виплачуються уряду США. Україна також могла б використати деякі з 50 мільярдів доларів кредитів G7, які вона отримала (фінансовані за рахунок відсотків від заморожених російських активів). Або, якщо Європейський союз погодиться, можна буде використовувати самі активи. Вартість української стіни була б невелика, а механізмів для її оплати — безліч. Усе, що потрібно, — це мирна угода і бажання її побудувати.

Деяким українцям може не сподобатися символіка стіни, що розділяє вільні та окуповані території їхньої країни, і вони побачать у ній сучасну "залізну завісу". Деякі поляки відчувають аналогічні почуття з приводу "Східного щита". Але, як пояснив торік президент Польщі Анджей Дуда, "якщо безпека моїх співвітчизників має бути захищена тим, що "залізна завіса" знову буде встановлена, то добре, що... поки що ми перебуваємо по вільний бік від неї".

Українці повинні пам'ятати: Берлінський мур упав менш ніж за два десятиліття після завершення будівництва, холодна війна закінчилася, і Німеччина була возз'єднана. Те ж саме може одного разу статися і в Україні. А поки що Росія становить смертельну загрозу для існування України, і прикордонна стіна в стилі "Східного щита" допоможе захистити український народ від цієї загрози.

Трамп повинен її побудувати. Тому що він має рацію: стіни працюють.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо "Східний щит": Польща почала будувати лінію укріплень на кордоні з РФ (фото)
Теги за темою
Україна Росія
Джерело матеріала
loader
loader