/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F69%2F19ecfd9294a8f2dfb4ef85c94ba36e95.jpg)
Погодні ризики загрожують врожаю пшениці в Україні, але ціни можуть злетіти
В Україні посилюються погодні ризики, які вже зараз негативно впливають на стан озимої пшениці. Якщо найближчими тижнями не відбудеться суттєвих змін у погоді, аграрії можуть зіткнутися з серйозними проблемами, які вплинуть як на обсяги виробництва.
Про це повідомляють в аналітичному департаменті сільськогосподарського кооперативу ПУСК, створеного в межах ВАР.
«Якщо в найближчі два-три тижні не буде сильних опадів, ситуація стане критичною. Запаси вологи в ґрунті вже мінімальні. Озимина ще протримається тиждень-два, але далі врожай під питанням», — зазначають аналітики ПУСК.
Схожа картина спостерігається й у ключових регіонах рф, де дефіцит вологи ставить під загрозу врожайність озимини. Додаються і погодні проблеми в США. В центральних штатах, які формують так званий «пшеничний пояс», очікується всього 5–10 мм опадів за тиждень — критично мало для активної вегетації пшениці.
«У липні-серпні на ринок традиційно виходить продукція з України, Європи, рф та США. Але цього сезону у трьох з чотирьох експортерів уже є суттєві проблеми з урожаєм. Баланс на ринку й без того складний — глобальні запаси пшениці зменшилися», — наголошують аналітики.
Українські трейдери вже реагують на ризики — темпи експорту сповільнилися.
«Станом на 28 квітня експорт пшениці склав близько 700 тис. тонн, хоча в планах було відправити не менше 1 млн тонн. Окремі закупівлі з боку Туреччини та Єгипту на травень-червень не компенсують загальне зниження активності на ринку», - зазначають у ПУСК.
Водночас аналітики вважають, що погодні ризики можуть мати позитивний вплив на ціни. Уже зараз експортери утримують ціни як на старий, так і на новий урожай, попри низьку цінову активність з боку європейських покупців. Очікується, що в травні ціна на пшеницю третього класу може зрости до $240–245 за тонну, а з урахуванням подальших ризиків — навіть більше.
«Сезонна модель на грудень–лютий показує потенціал зростання умовних цін до $250–260 за тонну CPT порт. При обмеженій пропозиції та активному попиті конкуренція за перші партії пшениці нового врожаю може бути значною, що лише підштовхне ринок догори. Таким чином, весняна нестабільність погоди може стати головним драйвером цінової динаміки на українському та світовому ринку пшениці в найближчі місяці», - резюмують у ПУСК.

