100 днів Трампа. Як міжнародні медіа та російські пропагандисти писали про дії президента США
100 днів Трампа. Як міжнародні медіа та російські пропагандисти писали про дії президента США

100 днів Трампа. Як міжнародні медіа та російські пропагандисти писали про дії президента США

«Детектор медіа» проаналізував, що та як пишуть міжнародні медіа та російські пропагандисти про перші 100 днів другого президентства Трампа.

30 квітня минуло 100 днів, як Дональд Трамп удруге обійняв посаду Президента Сполучених Штатів Америки. З цього приводу українські та закордонні медіа підготували огляди роботи адміністрації 47 президента США. А фактчекери звели баланс виконаних і невиконаних за цей час передвиборчих обіцянок Дональда Трампа.

Команда Центру досліджень «Детектора медіа» стежила за реакціями росіян на виборчу кампанію, виборами, часом між виборами й інавгурацією. А також за реакціями на дії Дональда Трампа протягом перших ста днів на посаді.

Тепер розповідаємо, як міжнародні медіа та російська пропаганда оцінювали перші сто днів другого терміну Дональда Трампа на посаді президента США.

Для того, щоб дослідити реакції у проросійських пропагандистських телеграм-каналах, Центр досліджень «Детектора медіа» проаналізував масив із 311 повідомлень від початку 28 квітня до 11:00 1 травня 2025 року, що містив комбінацію ключових слів «100 днів», «сто днів» і «Трамп». Дані надала компанія LetsData.

Економіка, мігранти й Україна: оцінки міжнародних медіа

Автор видання The Washington Post Гленн Кесслер аналізує інтерв’ю Трампа, присвячене 100 дням на посаді президента, яке він дав журналу Times. У цьому інтерв’ю було виокремлено принаймні 32 неправдивих або викривлених, на думку автора, твердження, серед них і слова про те, що вторгнення в Україну при Трампі не сталося б, а також про те, що при ньому не відбулася б анексія Криму Росією.

«Це фантазії. Немає жодних доказів того, що вторгнення в Україну в лютому 2022 року не відбулося б [...], якби Трамп був президентом. Насправді перед вторгненням Росії в Україну Трамп назвав російського президента Володимира Путіна “генієм” і “дуже кмітливим”», – коментує ці слова автор статті, маючи на увазі коментарі Трампа 23 лютого 2022 року щодо російського «визнання» окупованих територій сходу України.

Також The Washington Post опублікувало 10 графіків, присвячених першим 100 дням Трампа, з яких видно, що президент США видає значно більше указів, ніж інші президенти, постить у соцмережі The Truth Social більше дописів, ніж у твіттері у 2017 році та встановив історичний рекорд із непопулярності серед американських президентів.

Консервативне видання New York Post у редакційній статті під заголовком «Приголомшливі перші 100 днів Трампа: Злети, падіння та шлях попереду» пише, що Трамп уже встиг спричинити глибокий вплив на американське суспільство:

«Мало хто міг собі уявити, що президент, який повернувся, зуміє так кардинально трансформувати країну за лічені тижні, не лише за допомогою своїх указів, але й змістивши акценти в дебатах, відновивши погляди здорового глузду, сказавши й зробивши те, чого не зробили його попередники».

New York Post хвалить Трампа за виконання своєї передвиборчої обіцянки та закриття південного кордону Сполучених Штатів, називаючи це найбільшим досягненням президента за минулий час. Також, за словами авторів, до плюсів президентства Трампа можна віднести сфери енергетики та культури, зокрема закриття «урядових офісів із різноманіття, справедливості та інклюзії».

Не так однозначно оцінює New York Post економічні досягнення президента США та критикує адміністрацію Трампа за політику щодо України та Росії:

«Не можна звинувачувати Трампа в бажанні припинити кровопролиття в жахливій війні Володимира Путіна проти України. Проте Трамп і/або його радники, схоже, думають, що здача України й умиротворення божевільного Влада допоможе це зробити. Це не так. Трамп і Ко повинні зрозуміти, що Путін, а не Зеленський, є лиходієм. І що умиротворення в кінцевому підсумку обернеться проти них».

З іншого боку Атлантичного океану британське видання The Guardian також ілюструє перші 100 днів Трампа графіками, відмічаючи зокрема падіння ринків, зростання цін на товари, зокрема яйця та збільшення викидів у атмосферу, пов’язане зі зростанням видобутку нафти та виробництва бензину.

У великій і загалом критичній статті, присвяченій темі 100 днів Трампа, автори пишуть, що «президент розпочав свій другий термін у шаленому темпі, скорочуючи уряд, руйнуючи міжнародні альянси, кидаючи виклик верховенству права і віддаючи накази про масові депортації». Розділ статті про руйнування альянсів проілюстровано кадрами суперечки Трампа з Зеленським у Білому Домі. Автори пишуть, що перші 100 днів Трампа стали, ймовірно, найбільшим переворотом в американській зовнішній політиці з 1945 року: «Він ворогував із НАТО і пішов проти України, обклав тарифами союзників США по всьому світу, ігнорував міжнародні інституції та публічно захоплювався диктаторами — від Володимира Путіна до Наїба Букеле з Сальвадору».

Німецьке видання Die Welt звертає увагу перш за все на економічні результати перебування Трампа на посаді президента США. Автори пишуть, що серед усіх американських президентів гірший результат для фондових ринків на початку терміну був лише у Річарда Ніксона. Видання назвало Трампа «найгіршим президентом фондового ринку за 52 роки». Як і інші видання, автори Die Welt зауважують падіння рейтингів Трампа. «Ринки й опитування — дві головні загрози для Трампа», — цитує видання американського журналіста Еріка Кіршбаума. Також критикується міграційна політика президента США та його ставлення до принципів верховенства права:

«Дії Трампа щодо судової системи викликають занепокоєння. Попри чіткі рішення суду, він відмовляється повертати депортованих мігрантів, мотивуючи це тим, що його обов’язки як президента переважують вимоги закону».

«Сіньхуа», державна інформаційна агенція Китаю, який адміністрація Трампа вважає головним конкурентом США, також опублікувала велику статтю, присвячену першим 100 дням очільника Білого Дому. Стаття має стриману назву «Перші 100 днів адміністрації Трампа: основні політичні зміни, юридичні баталії та суперечки».

«Хоча адміністрація заявляла про “нескінченні перемоги”, критики говорили, що деякі кроки Трампа є занадто швидкими й екстремальними, що може негативно вплинути на американську економіку та суспільство. Дехто навіть висловив занепокоєння щодо послаблення системи та конституційної кризи», — йдеться у статті.

Китайське видання очікувано найбільше критикує Трампа за запровадження тарифів і інші дії на міжнародній арені, такі як висловлення територіальних претензій до ряду країн, закриття USAID та інших агентств, які надавали допомогу країнам, що розвиваються. Але також критикується і внутрішня політика президента США, його конфлікти з судовою гілкою влади та «понаднормове» використання президентської влади, яке межує з перевищенням повноважень.

«100 днів рудого Хамурапі» — російський телеграм про Трампа

У пропагандистських прокремлівських телеграм-каналах про перші 100 днів другої каденції Трампа розповідали про розходження обіцянок і реальних досягнень і намагалися перемкнути увагу аудиторії на Росію. Тема торгових воєн, які розпочав Трамп, і нової тарифної політики США була однією з тих, на яких концентрувалися коментатори й автори анонімних телеграм-каналів. Іншою темою в оцінці  здобутків і невдач Трампа для пропагандистів стала російсько-українська війна та проголошення Трампа себе тим лідером, який «завершить усі війни».

Наприклад, анонімний телеграм-канал з аудиторією понад 170 тисяч підписників схарактеризував цей період як «істерику бізнесмена, що дістався до влади»:

«Чесно кажучи... 100 днів правління Трампа виглядають як істерика бізнесмена, який дорвався до влади. Багато слів. Багато різних слів. “Тарифні покарання” й абсолютне самодурство».

Зрадник, екснардеп Олег Царьов у своєму телеграм-каналі з аудиторією майже 370 тис. підписників назвав перші 100 днів Трампа «дуже насиченими та вкрай суперечливими», додавши, що з Трампом «ніколи не сумно». Царьов також зосередив свою увагу навколо ролі США як посередника між Україною та Росією:

«Український конфлікт Трамп, як бачимо, ні за день, ні за три місяці не зупинив. Поки що справа обмежується човниковою дипломатією у виконанні Віткоффа, зворотним Кіссінджером щодо Росії та спробами пограбувати Україну через підписання угоди про ресурси. Поки що робота нової американської адміністрації нагадує динамічне реаліті-шоу: іноді серйозна політика, іноді повний хаос, але завжди видовище».

21 публікація з аналізованого масиву концентрувалася на зовнішніх і формальних сторонах 100 днів президентства Дональда Трампа. Зокрема у проросійських телеграм-каналах описували виступ 47 президента США на мітингу в Мічигані, та його танок після виступу, який став вірусним у соціальних мережах. Утім пропагандисти, навіть коментуючи танок Трампа, не змогли не перемкнути увагу на Росію:

«Судячи з аналітики The Economist, якщо Трамп незабаром зателефонує Путіну та привітає з 9 травня, а заодно й обговорить деталі “угоди”, то всі об@сруться. Причому не тільки в Києві, і аж ніяк не від щастя» — написала прокремлівська пропагандистка, уродженка Одеси Юлія Вітязєва (Лозанова) у своєму телеграм-каналі як коментар до ролика з танцями Дональда Трампа.

Не забули пропагандисти й про «глобалістів», оцінюючи перші 100 днів другої каденції Дональда Трампа та шукаючи «винних» у тому, чому новій адміністрації Білого Дому вдалося досягнути лише окремих результатів. Для цього автори анонімного телеграм-каналу з аудиторією понад 440 тисяч підписників використали у своїх дописах новини Bloomberg та Axios про уповільнення економіки США у I кварталі 2025 року та зниження курсу американського долара.

«Ще один результат торгової війни у перші 100 днів Трампа. Інфляційний тиск наростає — населення незадоволене — рейтинг Трампа падає — легкий і швидкий результат для глобалістів. Торгова війна не буде легкою прогулянкою для Штатів. Попри те, що зараз вона на паузі, наслідки починають проявлятися. А глобалісти не забудуть указати на погіршення будь-яких економічних показників і звинуватити в цьому Трампа» — так пропагандисти намагалися зняти відповідальність із Дональда Трампа за стан американської економіки. Ніби торгові війни, запровадження, а потім відтермінування тарифів проти низки держав світу здійснив не власне Трамп, а «глобалісти».

Читайте також: Трамп кліпнув першим. Як США вибираються з тарифної пастки, яку самі створили

Загалом в аналізованому масиві публікацій різні телеграм-канали 15 разів згадували «глобалістів» у зв’язку з першим рубіконом нинішньої каденції Трампа. Безпосередньо пов’язали перші 100 днів правління Трампа з падінням американської валюти та фондових бірж у 9 публікаціях з аналізованого масиву.

Інший анонімний телеграм-канал також використав цитування західних медіа, цього разу Financial Times, для того, щоб проілюструвати тезу «рубіж у 100 днів президентства пройдено, успіхів жодних»:

«Що “зроблено” за трампівські “великі сто днів”: 1) закінчення війни в Україні за добу. Ха-ха, ні. 2) Приєднаю Гренландію. Ні. 3) Канада буде 51 штатом. Ні. 4) Вишлю всіх мігрантів. Ні. 5) Панамський канал буде нашим. Ні. 6) Скорочення держапарату і перегляд бюджету. Ні, хоч DOGE і намагається. 7) Ірану кабзда. Ні (в Ірану за спиною стоїть Росія). 8) Китай схилиться. Ха-ха, ні.», — так автори каналу з аудиторією у майже 150 тисяч підписників підсумували перші 100 днів другого президентського строку Трампа, не знайшовши жодних «перемог» і здобутків.

Втім, в аналізованих телеграм-каналах існували й інші оцінки цього відрізку роботи нової адміністрації Білого Дому. У таких публікаціях згадувалося підписання «угоди про копалини» між Україною та США, яку пропагандисти описали як «вимушений крок», нібито через необхідність Дональда Трампа показати хоч якісь результати перед власним електоратом.

«Київ за підтримки Лондона активно розіграв карту дедлайну у Трампа й продавив підписання рамкових угод, які юридично і фундаментально нікчемні. Трамп демонструє, що перші 100 днів президентства не минули даремно, і він активно виконує свої передвиборчі зобов’язання. Зеленський, як кажуть джерела, планує заявити, що до закінчення бойових дій Україна не буде афішувати суть договору, а всі, хто вимагатиме публічного показу угоди, вважатимуться “агентами Кремля”» — такі маніпуляції та чутки поширювали відразу кілька телеграм-каналів, репостячи один і той самий допис на свою сукупну аудиторію в понад 200 тисяч підписників.

Насправді Кабінет Міністрів України оприлюднив на сайті уряду текст угоди про надра, яку підписали зі США у Вашингтоні 30 квітня.

Окремі телеграм-канали відверто кепкували з Трампа та переводили розмову про його перший період нинішньої каденції на тему України. Так, у нішевому каналі з аудиторією майже 30 тисяч підписників минулу дату назвали «100 днів рудого Хамурапі».

Цей допис перепублікували так звані російські «воєнкори»-пропагандисти на більшу аудиторію, поширюючи тезу про те, що виступ Трампа у Мічигані на честь 100 днів роботи звучав «у дусі формулювань вавилонського царя». Пропагандисти написали, що не погоджуються з панівною у «кремлеграмі» оцінкою роботи Трампа саме через його стратегію поступового виходу з треку налагодження переговорного процесу між Росією та Україною:

«У нашому інфополі часто зустрічалася теза, що успіхів у Трампа за 100 днів немає, тому, мовляв, йому треба щось зобразити щодо України. Це не так. На Україну в США всім наплювати. Український кейс Трамп використовує для інших цілей, він спокійно зіскочить із переговорів».

Натомість російські міжнародні медіа не присвятили підсумкових матеріалів 100 дням президентства Трампа, лише окремі новини були пов’язані з цим приводом. 30 квітня вийшла стаття з результатами соцопитування, проведеного аналітичним центром «Нова Європа», згідно з результатами якого більшість опитаних українців не довіряє Трампу. Водночас автори публікації на RT написали, що це Київ «гальмує мирний процес, не відмовляючись від територіальних претензій і вступу до НАТО», а президент США відмовився звинувачувати Росію і надавати Києву гарантії безпеки.

Схожі публікації вийшли й на іншому російському пропагандистському міжнародному медіа — Sputnik. Зокрема, «експертні» колонки, ключовою тезою яких є переконати читачів у тому, що перші 100 днів другого президентського терміну Дональда Трампа означають «зсув у бік пошуку сфер співпраці з Росією замість конфронтації». А також републікації цитат з інтерв’ю Трампа ABC News до 100 днів президентства, в яких він повторює, «я вірю в це — він (Путін) готовий припинити бойові дії».

Перші 100 днів другий термін Трампа запам’ятаються невиконаними обіцянками щодо України, погіршенням економічних показників США та турбулентністю у міжнародній політиці. У той час як деякі світові медіа висловлюють занепокоєння довірою Трампа до Путіна, російські пропагандисти подають початок другого президентства Трампа позитивним для Росії, водночас підкреслюючи неспроможність нинішньої адміністрації Білого Дому швидко досягти заявлених цілей.

Підхід частини міжнародних медіа до оцінки перших ста днів другого терміну Дональда Трампа характеризується зосередженням уваги на оцінці перших результатів «швидких рецептів» нової адміністрації, втілених в указах президента. Видання аналізують економічні результати, зокрема падіння фондових ринків, зростання цін на товари та збільшення викидів у атмосферу. Американські та західні видання, такі як The Washington Post, The Guardian і Die Welt, критикують дії Трампа з руйнування міжнародних альянсів, скорочення уряду та конфліктів із судовою гілкою влади. Особливу увагу вони приділяють міграційній політиці президента та його підходу до ситуації в Україні, підкреслюючи, що війна в Україні не зупинилась, як обіцяв Трамп. Міжнародні медіа ілюструють свої оцінки, використовуючи статистичні дані. Зокрема, розповідають про падіння рейтингу Трампа серед американців.

Російські пропагандисти натомість подають емоційніші оцінки. Вони постійно намагаються перемкнути увагу на роль Росії в міжнародних відносинах і називають «глобалістів» винними у невдачах Трампа. Вони підкреслюють відсутність прогресу у розв’язанні «українського конфлікту», але інтерпретують це як результат опору України, а не як недоліки політики Трампа. Особливу увагу російські пропагандисти приділяють угоді про надра між Україною та США, подаючи її як «вимушений крок» Трампа через необхідність показати хоч якісь результати.

Загалом, якщо проаналізовані міжнародні медіа формують свої оцінки на основі фактів і конкретних результатів діяльності Трампа, то російські пропагандисти використовують перші сто днів його президентства як привід для просування вигідних Росії тез щодо послаблення США та виправдання російської агресії проти України.

Ілюстрація до тексту згенерована за допомогою чат-бота Grok

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
Дональд Трамп пропаганда
Джерело матеріала
loader
loader