У радіоконкурсі Нацради перемогли «Чемпіон», «Ми – Україна» , «Перець Галичина» NovaLine та радіо «Тавра» і «Люксу»
Національна рада з питань телебачення та радіомовлення визначила переможців двох конкурсів на загальнонаціональне / регіональне мовлення та на регіональне / місцеве мовлення. Такі рішення регулятор ухвалив на засіданні 1 травня.
Конкурсні умови: мовлення 24 години на добу, радіостанції мають забезпечувати частку пісень (музичних творів з текстом) державною мовою в обсязі не менше ніж 45% загального обсягу пісень, поширених упродовж доби, а також не менше ніж 45% загального обсягу пісень, поширених у кожному проміжку часу між 7 годиною та 14 годиною і між 15 годиною та 22 годиною.
На конкурс для розвитку загальнонаціональних та регіональних мереж було подано 33 заяви від 16 компаній.
«Хочеться кожному щось запропонувати, але не всім вийде», — сказала під час конкурсу голова Нацради Ольга Герасим’юк.
Примітно, що цього разу на конкурсі члени регулятора майже не обґрунтовували свої мотиви голосування, як напопередніх конкурсах. Це зробили лише двоє. Заступник голови регулятора Олег Черниш підтримав партнерську радіостанцію Андрія Карпія як «вдячність за ту роботу, яку робить Андрій Карпій для протидії російській агресії у Херсоні та Харківській області». Член Нацради Максим Онопрієнко голосував за радіо «Чемпіон», тому що цю радіостанцію підтримує жіноча футбольна команда з Одеси. «Детектор медіа» вже неодноразово писав про те, що аргументація рішень є дуже важливою під час конкурсів, коли роздається обмежений частотний ресурс.
У конкурсі на частоту в Житомирі претендувало п’ять компаній. Члени Нацради підтримали радіо «Чемпіон».
Радіо «Чемпіон» представляли Ігор Бень та Максим Мішурський. У цьому конкурсі компанія брала участь на п’ять обласних центрів. Ігор Бень розказав, що хотів би поширити мовлення ще й на Херсон. Компанія розширює спортивні трансляції і придбала права на чемпіонат світу з хокею. Максим Мішурський звернув увагу, що на радіо так багато трансляцій, що навіть команда думала над запуском «Чемпіон 2». Але наразі додаткові станції будуть запускати в інтернеті. Ігор Бень також сказав, що Максим Мішурський їздить на Tesla і зараз радіостанція працює над тим, щоб її було чути і в таких автівках.
Представник ПП «Радіопередавальний центр “Телерадіокомпанія ”Ефір”» (позивні: «Радіо “Рекорд ФМ”») з міста Житомира розказав, що компанія має власну техніку і навіть купила додатковий передавач на випадок ядерного вибуху і резервну антену. Ця компанія подавалась на прорахунок частоти.
«Не питатиму про карти, бо один вже питав. Але чим ви побиватимете конкурентів?» — спитала голова Нацради Ольга Герасим’юк.
Представник сказав, що набрав молодий колектив, який зможе «розворушити Житомир».
Роман Андрейко представляв ТОВ «Телерадіокомпанія “Праймедіа”» (позивні: «Максимум»). Він нагадав, що свого часу «Максимум» називалось «Радіо 24», а тепер це радіостанція для дорослих, основний контент музичний. Також в ефірі є ранкове шоу, щогодинні інформаційні випуски, є свій хіт-парад та вечірнє шоу.
Радіо «Ми — Україна» брало участь з трьома юридичними особами: ТОВ «Глас-медіа», ТОВ «Медіа Простір ФМ», ТОВ «Ми — Україна ФМ». Претендувала радіостанція на Житомир, Львів, Одесу та Івано-Франківськ.
Власник Ігор Петренко розказав, що його радіостанція має соціальну місію — об’єднувати українців. «Маємо сталу бізнес-модель. У нас є унікальні формати, інформаційні програми. Орієнтуються на підтримку виконавців та малого та середнього бізнесу. Гасло “Музика вільних людей”. Хочемо бути присутні у всіх обласних центрах», — сказав він. Тетяна Фролова, програмна директорка, додала: «Ми розважальна станція, транслюємо популярну музику, але водночас хочемо підтримувати українську історію, мову та культуру». На її думку, це виклик і місія. Нещодавно запустили «Україна перша» — історичний проєкт про новаторів та геніїв українського походження.
ТОВ «Радіо “Шарманка”» (позивні: «Dj FM») представляла ведуча Богдана Шмигора. Член Нацради Максим Онопрієнко розказав, що радіостанція просила відтермінувати запуск на тих частотах, де вона виграла раніше, через фінансові труднощі. Богдана Шмигора відповіла: «Це складний час. Але ці труднощі можна подолати. Маємо передавачі і готові працювати».
Частота 89,7 МГц у м. Житомирі
Переможець: «Радіо “Чемпіон”» (юридична особа — ТОВ «ФМ Медіа Груп»)
Претендували: «Радіо “Рекорд ФМ”» (ПП «Радіопередавальний центр “Телерадіокомпанія “Ефір”», «Максимум» (ТОВ «Телерадіокомпанія “Праймедіа”»), «Ми — Україна» (ТОВ «Глас-медіа»), «Dj FM» (ТОВ «Радіо “Шарманка”»)
На частоту в Івано-Франківську окрім великих мережевих станцій претендувала також «FM Галичина». Компанія вже вчетверте подається на частоту на це місто. В її ефірі окрім музики виходять спеціальні програми про гендерну рівність, для жінок-військовослужбовиць, для людей з інвалідністю.
Також це місто цікавило ДП «Радіостудія “Нова хвиля”» (позивні: «Нова хвиля»), м. Снятин Івано-Франківської області. Ця радіостудія є партнером радіо Андрія Карпія «Перець ФМ». У разі перемоги на конкурсі планували змінити позивні на «Галицький перець». Але при цьому планують зберегти місцеве мовлення. З новими позивними хотіли б запуститися і на Івано-Франківськ, і на Львів.
Частота в Івано-Франківську цікавила також радіогрупи «Тавр» і «Люкс». Перша представляла «Радіо “Байрактар”». «Місія підтримки бойового духу українців та військових. У радіостанції є міліарний та цивільний контент, однак радіостанція намагається не розділяти фронт і тил, а об’єднувати їх, — сказала представниця компанії Оксана Шавель. — Наша мета — створити культ ЗСУ. Це нова еліта нації». Очільник групи «Люкс» Роман Андрейко подякував за частоту у Львові, де вже відновили мовлення. На цьому конкурсі він представляв «Радіо “Ностальжі”». На його думку, зараз затребувані радіостанції легкого формату. І саме йому дісталась частота в Івано-Франківську.
Частота 95,1 МГц у м. Івано-Франківську
Переможець: «Радіо “Ностальжі”» (ТОВ «Радіо “Класика і джаз”»)
Претендували: «FM Галичина» (ТОВ «Телерадіокомпанія “Галичина”»), «Радіо “Чемпіон”» (ТОВ «ФМ Медіа Груп»), «Радіо “Байрактар”» (ТОВ «Телерадіоорганізація “Радіо Україна”»), «Нова хвиля» (ДП «Радіостудія “Нова хвиля”», м. Снятин Івано-Франківської області), «Шлягер» (ТОВ «Телерадіокомпанія “Шансон”»).
У конкурсі на Львів перемогла партнерська радіостанція Андрія Карпія «Нова хвиля» зі Снятина, яка хоче змінити позивні на «Перець Галичина».
Заступник голови Нацради Олег Черниш висловився щодо мотивів голосування, зазначивши, що хоче, щоб компанія набула статусу регіональної: «І це вдячність за ту роботу, яку робить Андрій Карпій для протидії російській агресії у Херсоні та Харківській області».
Частота 95,3 МГц у м. Львові
Переможець: «Нова хвиля» (ДП «Радіостудія “Нова хвиля”», м. Снятин Івано-Франківської області)
Претендували: «Радіо “Чемпіон”» (ТОВ «ФМ Медіа Груп»), «Радіо “Байрактар”» (ТОВ «Телерадіоорганізація “Радіо Україна”»), «Радіо “Ностальжі”» (ТОВ «Радіо “Класика і джаз”»), «Dj FM» (ТОВ «Радіо “Шарманка”»), «Авто Радіо» (ТОВ «Авторадіо Україна»).
У конкурсі на Одесу виносились дві частоти. Одну отримала харківська радіостанція NovaLine, а другу «Ми — Україна». Свої мотиви голосування назвав лише член Нацради Максим Онопрієнко. Він голосував за «Радіо “Чемпіон”», тому що цю радіостанцію підтримує жіноча футбольна команда з Одеси: «Я за розвиток жіночого футболу».
Частота 95,3 МГц у м. Одесі
Переможець: NovaLine (ТОВ «ТРК «Матрікс+» м. Харків).
Претендували: «Радіо “Ностальжі”» (ТОВ «Радіо “Класика і джаз”»), «Ми — Україна», ТОВ «ФМ Медіа Груп» (позивні: «Радіо “Чемпіон”», м. Київ); ТОВ «Телерадіокомпанія “Мега-Радіо”» (позивні: «Перець FM», м. Київ).
Частота 96,6 МГц у м. Одесі
Переможець: «Ми — Україна».
Претендували: «Радіо “Чемпіон”» та «Максимум».
Перемогу в Тернополі здобула радіостанція «Байрактар». Перед голосуванням за цю позицію члени Нацради пішли на 10-хвилинну перерву. Окрім великих компаній радіостанцію в Тернополі хотіла запустити місцева ТОВ «TV-4» (позивні: «“Радіо 4” з вами щодня!»). Такі плани були в компанії ще у 2022 році, однак тоді повномасштабне вторгнення цьому завадило.
Частота 93,2 МГц у м. Тернополі (Лозова)
Переможець: «Байрактар».
Претендували: «Чемпіон», «Ностальжі», «Dj FM», «Ми — Україна».
Ще один конкурс Нацради проходив для розвитку регіональних та місцевих мереж. Вимогою конкурсу для розвитку місцевих та регіональних мереж є обов’язкове розміщення інформаційних програм місцевої та/або регіональної тематики, в загальному обсязі мовлення яких має бути не менше 5%.
Найбільша конкуренція була на обласний центр — місто Луцьк. Місцева радіостанція «Буг» хотіла розширити мовлення на Волинську область. Така ж мета була і в «Радіо “Світязь”». «Радіо “Конкурент”» перемогло в минулому конкурсі на Луцьк, однак подавалось на цей конкурс, коли ще не знало, що переможе в попередньому.
Частота 94,7 МГц у м. Луцьку
Переможець: «Радіо “Буг”» (ТОВ «Радіо “Буг”», м. Нововолинськ Волинської області).
Претендували: «Радіо “Світязь”» (ПП «Студія-7», м. Ковель Волинської області), «Радіо “Конкурент”» (ТОВ «Контент менеджмент груп», м. Луцьк Волинської області), «Радіо “Ностальжі”» (ТОВ «Радіо “Класика і джаз”»)
На частоту 68,09 МГц у cелі Білогородці Київської області претендувала лише одна компанія — КЗ «Центр надання соціальних послуг» Білогородської сільської ради Бучанського району Київської області (позивні: «Best FM»), с. Бобриця Бучанського району Київської області. Члени Нацради підтримали цю компанію.
А на частоту 88,9 МГц у cелищі Золочеві Харківської області претендувала NovaLine. Представники сказала, що це селище за 15 км від кордону і перебуває під постійними обстрілами. Але Державна прикордонна служба дуже просить працювати в місті.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

