Верховна Рада викликала прем’єр-міністра Дениса Шмигаля для доповіді щодоугоди про корисні копалини, підписану напередодні Україною та США, повідомив народний депутат з фракції «Голос» Ярослав Железняк. Таке рішення підтримали 224 депутати зі 150 необхідних.
«Прийняли мою пропозицію змінити завтра годину запитань до Уряду і почати з виступу Премʼєра по Угоді по копалинах. А вже потім про екологію. За 224 з 150 необхідних. Тому завтра о 10:00 чекаємо більше офіційної інформації. А не щоб депутати від мене чи ЗМІ дізналися про такі стратегічні документи», – повідомив Железняк.
Своєю чергою заступниця голови ВРУ Олена Кондратюк зауважила, що важливо зрозуміти, чи впливатиме ця угода на систему гарантій безпеки України. Також, за її словами, треба розуміти, чи це єдиний документ для підписання, чи ще потрібні додатки, технічні угоди. Адже американська преса писала про підписання трьох договорів.
«Українці в час війни мають дізнаватися про такі стратегічні угоди не від іноземних ЗМІ чи партнерів, а від власного уряду, якому країна довірила захищати інтереси свого народу. Ми хочемо почути інформацію, чи підписана міжурядова угода потребуватиме ратифікації парламентом. Якщо так – повний текст угоди має надійти від Кабінету міністрів України. Комітет у закордонних справ має розглянути його на своєму засіданні. В разі позитивного висновку угода має бути винесена в сесійну залу і ратифікована більшістю голосів – 226», – додала Кондратюк.
Повідомлялося, що в «Угоді про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна» вказанийперелік 57 мінералів та корисних копалин, які й мають видобувати в рамках домовленостей. При цьому угода не регулює видобуток та доходи від видобутку інших копалин і не стосується доходів від української інфраструктури, як початково пропонували США.
Україн та США підписали угоду в ніч на 1 травня. Вона передбачає: рівноправне партнерство, відсутність боргів за нашою державою, захист національної власності України, залучення додаткових інвестицій США, податкові гарантії, наповнення фонду 50% доходу від нових ліцензій на проєкти у сфері критичних матеріалів, нафти й газу. Окрім того, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, повна власність і контроль над усіма ресурсами в рамках цієї домовленості залишаються за Україною.