Французький стартап розробляє космічну зброю для захисту супутників, але це не єдина функція
Французький стартап розробляє космічну зброю для захисту супутників, але це не єдина функція

Французький стартап розробляє космічну зброю для захисту супутників, але це не єдина функція

Що це буде

У Франції стартап Dark, заснований колишніми інженерами-ракетниками, працює над інноваційною системою захисту супутників. Компанія створює "повітряно-космічний" апарат, здатний виявляти, захоплювати та зводити з орбіти різні об'єкти. Це можуть бути як прості уламки, на кшталт космічного сміття, так і потенційно небезпечні цілі. Тож технологія буде корисною не лише у військових цілях, а й для прибирання орбіти від непотребу, повідомляє 24 Канал з посиланням на SpaceNews.

Ідея полягає в запуску такого апарата з модифікованого пасажирського літака, після чого він спрямовується до цілі на орбіті, захоплює її за допомогою роботизованої системи та скидає у віддалений район Тихого океану – своєрідне "кладовище супутників".

Компанію Dark заснували у 2022 році експрацівники оборонних гігантів MBDA і Thales. Вона вже залучила близько 11 мільйонів доларів інвестицій від фондів Eurazeo, Frst і Long Journey Ventures – останній належить Аріель Цукерберг, сестрі засновника Meta. Команда стартапу налічує близько 40 фахівців, зосереджених на розробці двигунів, радарів та сенсорів для точного виявлення і взаємодії з об'єктами в космосі.

Флагманський продукт Dark має назву Interceptor. Він розробляється за аналогією до бойових літаків, які перехоплюють повітряні цілі. За словами співзасновника Клайда Лахейна, сьогодні супутникові оператори практично беззахисні перед загрозами з орбіти, але компанія прагне змінити це.

Перший випробувальний запуск заплановано на 2027 рік – він включатиме тільки зближення та спостереження за об'єктом, без його захоплення. У подальших місіях Dark має продемонструвати повну процедуру захоплення та зведення цілей з орбіти.

Апарат скидатиметься з літака, а не запускатиметься з наземної платформи, що дозволить значно скоротити час реагування – орієнтовно до 24 годин після отримання координат об'єкта. Такий підхід, як стверджує Лахейн, значно гнучкіший і зручніший, зокрема для країн без власних космодромів.

Компанія вже співпрацює з французькими держструктурами, включно з Національним космічним агентством та Агентством оборонних інновацій, і активно тестує свої технології, зокрема, кріогенний двигун на рідкому метані та кисні, а також орбітальний рушій і систему радарів.

Активність Dark відображає загальну тенденцію: Франція та інші європейські країни суттєво нарощують інвестиції в космічну оборону. Париж передбачив у своєму оборонному бюджеті кошти на активні захисні системи для супутників на різних орбітах.

Теги за темою
Космос Техно
Джерело матеріала
loader
loader