20 тис. гектар навколо Чорнобиля придатні для сільського господарства: тільки одна культура під забороною
20 тис. гектар навколо Чорнобиля придатні для сільського господарства: тільки одна культура під забороною

20 тис. гектар навколо Чорнобиля придатні для сільського господарства: тільки одна культура під забороною

Нове дослідження показує, що частина сільськогосподарських угідь за межами Зони відчуження Чорнобильської АЕС безпечні для вирощування різних культур.

Про це пише IFLScience.

Під час катастрофи на Чорнобильській АЕС 1986 року в повітря потрапила велика кількість шкідливих радіонуклідів, які забруднили ґрунт, воду і рослинність. Частина з цих радіоактивних матеріалів досить швидко розпалася, але далеко не всі. Приміром, цезій-137 має 30-річний період напіврозпаду, тож він залишався в навколишньому середовищі протягом десятиліть. Інший проблемний елемент — стронцій-90, який легко вбирається рослинами з ґрунту.

Для захисту населення від радіоактивних опадів було створено зону відчуження площею 4200 квадратних кілометрів із руїнами Чорнобильської АЕС у центрі. Ця зона досі залишається незаселеною людьми.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Навколо зони відчуження було створено ще одну зону обов'язкового відселення, яка охопила ще 2 тис. кв. км. Ця територія ніколи повністю не була покинута людьми, там досі живуть тисячі людей. Але використання землі на цій території було обмежено через проблеми із забрудненням.

У рамках нового дослідження вчені з Великої Британії та України проаналізували зарошені території навколо Чорнобиля і переглянули питання безпеки потенційних сільськогосподарських угідь.

Дослідники вивчили зразки ґрунту і виміряли гамма-випромінювання в навколишньому середовищі. Аналіз показав, що рівень радіації набагато нижчий за гранично допустиму норму в Україні, а також нижчий за фонове випромінювання, якого зазнають люди в усьому світі. Рівні цезію-137 були досить низькими для вирощування більшості культур на досліджуваних територіях.

У рамках експерименту, щоб підтвердити свої висновки, вчені створили випробувальну ділянку площею 100 гектар у Житомирській області. Там було розроблено простий, але надійний метод вимірювання того, скільки радіоактивного матеріалу залишається в землі та вірогідність того, чи потрапить він у такі культури, як картопля, зернові, кукурудза та соняшник.

На основі всіх проведених експериментів, вчені кажуть, що великі ділянки зони обов'язкового відселення можна безпечно обробляти. За ретельного планування Україна могла б повернути собі до 20 тис. гектарів сільськогосподарських земель.

Але деякі культури, такі як бобові, наприклад, квасоля, горох і сочевиця, повинні залишатися під забороною. Річ у тім, що ці культури в природі поглинають і накопичують вищі рівні деяких радіонуклідів із ґрунту.

Нагадаємо, у Чорнобилі біологи виявили тварин, на яких не впливає радіація. Вчені вважають, що це може дати певне уявлення про механізми репарації ДНК, які одного разу можуть бути адаптовані для використання в медицині для людей.

Джерело матеріала
loader
loader