Згідно з опитуванням, яке Нацбанк провів серед банкірів, боргове навантаження бізнесу є середнім, а закредитованість домогосподарств — низькою. Водночас для короткострокових та гривневих позик банки дещо пом'якшили стандарти кредитування, і очікують продовження цієї тенденції, пише журналіст Віктор Конев у статті Кредитні ілюзії. Як оптимізм банків розбивається об статистику НБУ.
Він зазначає, що згідно з динамікою відсоткових ставок за новими кредитами, кращі умови пропонують зараз великому бізнесу, але навіть таке кредитування є стриманим. Причиною є те, що великі компанії хочуть впоратися власними силами, без кредитів. Насамперед через те, що хоч ставки й знизилися для всіх видів бізнесу, вони залишаються доволі високими: 13,9% річних — для великого бізнесу, 16,4% — для середнього, 18,5% — для малого. Такі дорогі позики від хорошого життя ніхто не братиме, вказує Конев.
Журналіст пише, що насторожує наступний тренд: позики на строк до одного року є найпопулярнішими. Ця тенденція міцно зафіксувалась та не збирається розвертатися у бік довгострокового кредитування, попри задекларований оптимізм банкірів. Так, у 2023 році 51,6% кредитів видавали на строк до року, цьогоріч їх 49,6%. Хоч динаміка є позитивною, вона залишається мізерною та її не можна вважати переломом тренду.
"Зрозуміло, що поточні ризики настільки безпрецедентні, що ні банки, ні бізнес не готові мислити довшими прогнозними періодами. Але, на жаль, і спокійного 2020-го, наприклад, співвідношення кредитів за строками було аналогічним", — вказує журналіст.
Більше статей Віктора Конева читайте за посиланням.