/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2Fa3cee7b891c608328ef3a3e96f75c188.jpg)
Уряд ухвалив важливе рішення щодо угоди про надра зі США
Уряд України ухвалив усі необхідні рішення для підписання угоди зі Сполученими Штатами про створення спільного Інвестиційного фонду відбудови.
Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль у своїх соцмережах 30 квітня.
За словами очільника уряду, в основі угоди лежать п'ять ключових принципів: рівноправність сторін, збереження Україною контролю над ресурсами, відсутність боргових зобов'язань, гарантії інвестицій та узгодженість з євроінтеграційним курсом.
"Фонд створюється на засадах 50/50 й обидві сторони мають рівне право голосу. Україна зберігає повний контроль над надрами, інфраструктурою та природними ресурсами. Жодних боргових зобов'язань угода не передбачає", — зазначив Шмигаль.
Прем'єр-міністр також підкреслив, що фонд інвестуватиме в проєкти та гарантуватиме комерційні закупівлі продукції на умовах "бери або плати", а угода не стане перешкодою для вступу України до Європейського Союзу.
"Завдяки цій угоді зможемо залучити значні ресурси для відбудови, розпочати економічне зростання, отримати новітні технології від партнерів та стратегічного інвестора в особі США", — наголосив Денис Шмигаль.
Контекст переговорів між Україною та США
Підписання угоди опинилося під загрозою через розбіжності щодо процедури оформлення документів. Раніше 30 квітня американські ЗМІ повідомляли про затримку в підписанні через розбіжності в позиціях сторін.
Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що "українська сторона вирішила внести деякі зміни в останню хвилину". За його словами, Вашингтон готовий до підписання угоди, якщо Київ погодиться з попередньо узгодженими умовами.
За інформацією українських джерел, пакет документів складається з трьох частин: рамкової міжурядової угоди, угоди про створення інвестиційного фонду та технічного документа про принципи роботи фонду.
Окремі експерти, зокрема колишній міністр економіки Тимофій Милованов, заявляли, що згідно з українським законодавством, уряд має повноваження підписати лише першу частину угоди, а наступні документи можуть бути підписані тільки після ратифікації першої частини Верховною Радою.
За даними кореспондентів Бі-бі-сі, документ передбачає, що майбутня американська військова допомога Україні може вважатися інвестиціями з боку США, однак уже надана раніше допомога не включається до інвестицій — це була важлива поступка, на якій наполягав президент Володимир Зеленський.
Для адміністрації президента США Дональда Трампа, яка цього тижня відзначає 100 днів перебування при владі, ця угода розглядається як потенційно важлива перемога.

