Контроль над українськими природними ресурсами не є частиною угоди зі США, підписаної першою віцепрем'єр-міністеркою — міністеркою економіки Юлією Свириденко та міністром фінансів Сполучених Штатів Скоттом Бессентом. Про це заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
«Україна зберігає за собою контроль над всіма ресурсами. Тобто надра, інфраструктура, природні ресурси не є частиною або умовою цього фонду, цієї угоди. Україна лише здійснює внесок з нових ліцензій, з нової ренти, на корисні копалини - це буде 50% у цей фонд грошима. Відповідно жодні борги, жодна допомога, яка надавалася Україні до підписання цієї угоди, не є предметом цієї угоди», – заявив Шмигаль.
Незадовго до підписання угоди про доступ до природних ресурсів Шмигаль зазначав, що документ базується на п’яти ключових принципах:
- рівноправність. Фонд створюється на засадах 50/50 й обидві сторони мають рівне право голосу;
- збереження контролю. Україна зберігає повний контроль над надрами, інфраструктурою та природними ресурсами;
- нові інвестиції, а не борги. Жодних боргових зобов’язань угода не передбачає;
- гарантовані інвестори та покупці. Фонд інвестуватиме в проєкти та буде гарантувати комерційні закупівлі продукції на умовах «бери або плати»;
- узгодженість з євроінтеграційним курсом. Угода не становитиме перепони для набуття Україною членства в ЄС.
Нагадаємо, угоду підписали 30 квітня. Це ймовірно, поклало край конфлікту, який стався в Овальному кабінеті в лютому між президентом України Володимиром Зеленським, президентом США Дональдом Трампом та його віцепрезидентом Джей Ді Венсом. У США вважають, що підписання цієї угоди – вагомий крок до миру у російсько-українській війні, який прагне вкласти між сторонами Трамп.
Скот Бессент оголошуючи про підписання угоди між США та Україною, назвав її історичною. За його словами, угода чітко сигналізує Росії, що «адміністрація Трампа налаштована на мирний процес, у центрі якого — вільна, суверенна та процвітаюча Україна у довгостроковій перспективі».