Тарифи на комуналку, субсидії, пенсії, НМТ, ВЛК: що зміниться для українців з 1 травня
Тарифи на комуналку, субсидії, пенсії, НМТ, ВЛК: що зміниться для українців з 1 травня

Тарифи на комуналку, субсидії, пенсії, НМТ, ВЛК: що зміниться для українців з 1 травня

Українцям розповіли, що зміниться з 1 травня.

Про це пише "Хвиля".

У травні очікуються зміни для окремих груп мобілізованих українців, а також з’являться нові варіанти відстрочок, доступні через застосунок "Резерв+". Крім того, буде запроваджено нові стандарти для світлофорів і зміняться правила реалізації бензину. Наступного місяця випускники складатимуть НМТ (Національний мультипредметний тест). Що стосується тарифів на комуналку — вони залишаться без змін.

Стипендії

Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, згідно з якою стипендія курсантів військових навчальних закладів зросте до 8000 гривень.

На останньому, випускному курсі стипендія тих, хто навчається на відмінно, становитиме 20 000 гривень. Стільки ж виплачуватимуть курсантам під час проходження практики.

Стипендії в Україні / Фото: Freepik
Стипендії в Україні / Фото: Freepik

Зміни в грошовому забезпеченні курсантів набудуть чинності з 1 травня.

Національний мультипредметний тест (НМТ)

Основна сесія НМТ відбудеться з 14 травня по 25 червня. Після 4 травня зареєстровані учасники зможуть отримати запрошення з інформацією про дату, час і місце проведення тесту через свої особисті кабінети. З міркувань безпеки ця інформація не публікуватиметься у відкритому доступі.

Для тих, хто з поважних причин пропустить основну сесію, передбачена додаткова з 14 по 25 липня. Реєстрація на неї триватиме з 9 по 14 травня, а внести зміни до реєстраційних даних можна до 19 травня.

NMT 2025
NMT 2025

Цього року НМТ включає чотири предмети: українську мову, математику, історію України та один додатковий предмет на вибір. Усі тести відбудуться за один день у два етапи.

Останній дзвоник пролунає в більшості шкіл 30 травня, у школах Києва — 31 травня, але дати можуть відрізнятися. Згідно з постановою Кабміну, навчальний рік може тривати до 30 червня.

БЗВП

З 1 травня в Україні скорочується термін базової загальновійськової підготовки для військовозобов’язаних з проблемами зі здоров’ям, які раніше вважалися "обмежено придатними" до служби.

Військово-лікарська комісія визначила, що ці особи можуть служити лише в тилових підрозділах: частинах забезпечення, охорони, логістики, зв’язку, медичних підрозділах, військових навчальних закладах і ТЦК.

Базова військова підготовка для студентів
Базова військова підготовка для студентів

Нова програма підготовки для них триватиме 30 днів замість 45, з пониженою фізичною активністю, і вони навчатимуться в окремих групах. Зміни стосуються як новобранців, так і тих, хто вже проходив підготовку раніше.

ВЛК

Важливо: категорію "обмежено придатний" було скасовано в Україні торік. Усі, хто мав таку позначку, повинні пройти нову ВЛК до 5 червня 2025 року. Травень — останній повний місяць для проходження медогляду. Направлення можна отримати через застосунок "Резерв+" або особисто в ТЦК.

ВЛК
ВЛК

Після огляду комісія визначить статус особи як "придатний" або "непридатний" до військової служби з уточненням умов проходження.

Нові відстрочки в "Резерв+"

У застосунку "Резерв+" для військовозобов’язаних з 8 травня з’являться два нові типи відстрочок від мобілізації:

  • Для осіб з тимчасовою непридатністю до військової служби (на період від 6 до 12 місяців)
  • Для громадян, у яких чоловік або дружина служать, і є дитина до 18 років

Міноборони також планує влітку додати можливість сплати штрафів за порушення військового обліку через застосунок зі знижкою 50%.

Колір світлофорів

З 1 травня набуває чинності новий стандарт ДСТУ, який вносить такі зміни до світлофорів:

  • Зелений колір змінюється на смарагдовий відтінок
  • Суцільні стрілки замінюються на шевронні (зелені на чорному тлі), які краще видно здалеку
  • З’являться комбіновані велопішохідні світлофори
  • На всіх типах світлофорів встановлять таймери зворотного відліку
  • Додадуть кнопки виклику сигналу світлофора й звукові пристрої для людей з інвалідністю

У патрульній поліції уточнюють: це стосується лише нових світлофорів, які встановлюватимуть під час реконструкцій і будівництва, а не заміни всіх чинних.

Додавання біоетанолу до бензину

З 1 травня 2025 року всі АЗС в Україні повинні додавати до бензину щонайменше 5% біоетанолу — спирту рослинного походження (наприклад, з кукурудзи), що знижує шкідливі викиди.

Додавання в бензин біоетанолу
Додавання в бензин біоетанолу

У Європі така практика діє давно, і багато українців уже використовують імпортне паливо з біоетанолом. Такий бензин безпечний для авто.

Хоча суміші з біоетанолом зараз дорожчі за звичайне пальне, експерти не прогнозують значного зростання цін для споживачів через здешевлення нафти. У найкращому випадку ціна навіть може знизитися на 3–5 грн/л.

Тарифи на комуналку

В Україні діє мораторій на підвищення тарифів на низку комунальних послуг через воєнний стан. Споживачі вже четвертий рік платять за опалення, гарячу воду й газ за фіксованими цінами, встановленими ще до повномасштабного вторгнення. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль підтвердив їх збереження на останньому засіданні Кабміну.

Тарифи на комуналку в Україні / Фото: Олександр Медведєв
Тарифи на комуналку в Україні / Фото: Олександр Медведєв

  • Газ

Більшість побутових споживачів є клієнтами НАК "Нафтогаз" і платять за газ за "довоєнним" тарифом — 7,96 грн/куб. Компанія гарантує незмінність ціни щонайменше до 30 квітня 2026 року.

  • Електроенергія

Поточний тариф для побутових споживачів — 4,32 грн/кВт-год. Хоча він мав діяти до 30 квітня 2025 року, уряд продовжив фіксовану ціну ще на 5 місяців — до кінця жовтня 2025 року.

Для власників двозонних лічильників діє пільговий нічний тариф (з 23:00 до 07:00) — 2,16 грн/кВт-год.

Водночас з 1 травня скасовується пільга для власників електроопалення, які раніше платили за перші 2000 кВт на місяць по 2,64 грн. Усі домогосподарства переходять на єдиний тариф — 4,32 грн/кВт-год.

Субсидії

У травні відбудеться перерахунок субсидій на новий — неопалювальний — сезон. Він щороку триває з 1 травня до 1 жовтня.

Більшість споживачів можуть не хвилюватися — перерахунок для чинних отримувачів проводиться автоматично.

Водночас звернутися до Пенсійного фонду слід тим домогосподарствам, у яких змінився склад родини або майнове становище.

Пільги та субсидії

Це потрібно зробити протягом 30 днів після змін, щоб не втратити право на субсидію. Також субсидію можуть скасувати у разі заборгованості за ЖКП.

ВПО в Україні можуть додатково оформити допомогу на оренду житла. Ця програма діє з січня 2025 року, а з квітня її умови покращено на користь переселенців.

Пенсії

Масова індексація пенсій відбулася в березні, у квітні перерахували виплати працюючим пенсіонерам.

Вихід на пенсію в Україні
Вихід на пенсію в Україні

У травні підвищення не передбачене, але надбавки отримають пенсіонери при досягненні певного віку:

  • 570 грн — для осіб віком від 80 років;
  • 456 грн — для осіб віком від 75 років;
  • 300 грн — для осіб віком від 70 років.

Ця надбавка нараховується щомісяця автоматично при досягненні відповідного віку, якщо сума пенсії не перевищує 10 340,35 грн.

Пункт пропуску

Пункт пропуску "Шегині" буде частково закритий для легкових авто до 10 травня.

Нагадаємо, українці можуть платити за світло удвічі менше

Джерело матеріала
loader
loader