100 днів Трампа: що обіцяв і що насправді зробив американський президент
100 днів Трампа: що обіцяв і що насправді зробив американський президент

100 днів Трампа: що обіцяв і що насправді зробив американський президент

В останній день квітня закінчується 100 днів з початку другого президентства в США Дональда Трампа. Які гучні обіцянки він давав і що виконав за цей час?

Рекорд за кількістю указів у перший день президентства

Не встигла вщухнути інавгурація, як 20 січня Дональд Трамп підписав 26 виконавчих указів. Більше, ніж будь-який інший президент свого першого дня на посаді. Серед них: указ про «закінчення політизації федеральних відомств», про скасування 79 указів адміністрації Байдена, про початок масових депортацій, про посилення охорони кордону, про скасування мандату на електромобілі та заборону цензури з боку уряду.

За 100 днів масштабний проєкт був реалізований лише частково. Виконавчі укази були підписані та набули чинності, що призвело до різкого зниження потоку іммігрантів через кордон США (на 94%) та початку масових депортацій. Проте деякі укази, наприклад, про скасування громадянства з права народження, зіштовхнулися із судовими блокуваннями. Повне виконання подібних едиктів потребує тривалого часу та законодавчої підтримки, чого не має значна частина цих документів.

The Economist побачив перші результати президентства Трампа так. Фото: economist.com

Створення Департаменту ефективності уряду (DOGE)

Дональд Трамп оголосив про створення DOGE під керівництвом Ілона Маска та Вівека Рамасвамі для скорочення федеральної бюрократії. Перший помах нової коси зніс практично повністю стабільне агентство USAID, розкидав на шматки міністерство освіти та інші відомства. Було звільнено тисячі співробітників.

Як і слід було очікувати, ентузіазм Маска і сотоваришів ніхто, крім Трампа, не оцінив: до суду ринули позови від звільнених і скорочених, а ще Конгрес США почав активно чинити опір, оскільки знайшов протиріччя законам про фінансування. Щоб впровадити у життя всі масковські нововведення, необхідно змінювати законодавство, а Конгрес ще не зрозумів, як саме і навіщо його міняти.

Усадивши 24 лютого Ілона Маска за президентський стіл, журнал TIME акцентував увагу на позамежних правах мільярдера при владі. Фото: time.com

Обіцянка масових депортацій та закриття кордону

Також президент США заявив про початок масових депортацій нелегальних іммігрантів та закриття кордону з Мексикою, включаючи використання військових сил та відновлення заборон на в'їзд із низки країн. Депортації розпочалися у лютому з відправки військового рейсу з мігрантами з Гуантанамо. Однак повна депортація 11 мільйонів осіб (приблизна кількість нелегальних мігрантів у США) банально неможлива ні за 100, ні за 1000 днів, оскільки існують і логістичні, і юридичні обмеження. Продовжується розгляд справи про не зовсім зрозумілу депортацію сальвадорця Кілмара Гарсії зі США до Сальвадору, а скільки таких незрозумілих казусів ще чекає!

У відповідь на початок торгових воєн The Economist 3 квітня наголосив, що Трамп обмежує економіку власної країни. Фото: economist.com

Тарифна війна з усім світом

На початку лютого Трамп оголосив про місячну паузу щодо збільшення тарифів на канадські та мексиканські товари через згоду цих країн посилити заходи проти наркотрафіка. Як тільки паузу було завершено, тарифи було введено – і такі, що призвели до справжньої торгової війни.

Тарифи набули чинності 4 березня і призвели до падіння фондового ринку США, до тарифів у відповідь і економічної нестабільності. Громадська думка негативно відреагувала: 64% американців не схвалюють тарифи. Вже у квітні Трамп оголосив «День визволення» та запровадив універсальний тариф 10% на всі імпортні товари, а також підвищені ставки для 57 торгових партнерів, включаючи 125% на Китай.

Це також викликало обвал фондового ринку, тарифи у відповідь і побоювання рецесії. 59% американців не схвалюють цю політику.

The New Yorker 21 квітня заявив, що Трамп просто грає зі світом. Фото: newyorker.com

«Золоті карти» Трампа

Під час боротьби з нелегальною міграцією президент США ввів інновацію щодо міграції легальної Gold Card («Золота карта»). Вона дозволить інвесторам отримати посвідку на проживання та громадянство, якщо вони вкладуть не менше 5 мільйонів доларів у будь-які американські проєкти.

Її ключова відмінність від програми EB5, поточного шляху інвесторів для отримання виду на проживання, який Gold Card має намір замінити, в тому, що власники Gold Card не платять федеральний податок США з доходів, отриманих за межами США.

Спроба врахована майбутніми інвесторами, а ось у керівництві країни перейнялися черговою зміною до конституції щодо повноважень виконавчої влади. Як мовиться в старому анекдоті, «міняти доведеться всю систему» ​​імміграційного та податкового законодавства. Наприклад, неясно, що станеться з федеральним оподаткуванням США доходу власника Gold Card, отриманого поза США, якщо власник стане громадянином США.

Британський The Spectator 18 січня відреагував на загарбницькі ідеї Трампа щодо Гренландії. Фото: spectator.co.uk

Скасування трансгендерних прав

У тому ж лютому було підписано президентські укази, що забороняють програми різноманітності, рівності та інклюзії (DEI) у федеральних відомствах, а також обмежують права трансгендерів. Відтепер трансгендерним спортсменам заборонено брати участь у жіночому спорті, і медичну допомогу для трансгендерної молоді поставлено на «стоп».

У федеральних відомствах почали згортати відповідні програми, але це призвело, природно, до судових позовів, як і заборона трансгендерних військових оскаржується в судах. Повне виконання залежить від результату судових розглядів, які тривають досі.

Американський MoJo прогнозував «охоту на відьм» відразу після інавгурації Трампа. Фото: ФБ Mother Jones

Заморожування грантів для університетів, включаючи Гарвард

У квітні Трамп заморозив понад $2 млрд грантів для Гарварду та інших університетів, звинувативши їх в антисемітизмі та «ліберальній ідеології». Він також погрожував позбавити Гарвард податкових пільг та заборонити зарахування іноземних студентів.

Хто б сумнівався, але Гарвард подав до суду, назвавши дії президента «свавіллям». Інші ВНЗ (наприклад, Колумбійський університет) підкорилися вимогам Трампа. Судові розгляди продовжуються, що обмежує виконання указу про заморожування і похитує репутацію вишів, які мали найширшу автономію.

The Guardian 11 квітня назвав політику Трампа «війною з усім світом». Фото: theguardian.com

Неоднозначні помилування

Низка указів Дональда Трампа була спрямована на помилування. Наприклад, 1500 осіб, засуджених за злочини, пов'язані з атакою на Капітолій 6 січня 2021 року. Він також пом'якшив вироки багатьом членам угруповань, наприклад, неофашистської організації Proud Boys та антиурядової Oath Keepers. Це дало змогу говорити про те, що президент США заохочує майбутнє політичне насильство. Юристи вже назвали ці помилування безпрецедентними та небезпечними, «глумом над федеральними правоохоронними органами, їхньою роботою та системою правосуддя США».

Багато з помилуваних учасників заворушень раніше було засуджено за згвалтування, сексуальну експлуатацію дітей, домашнє насильство, ненавмисне вбивство, торгівлю наркотиками та інші злочини.

Напередодні інавгурації німецький Der Spiegel був лаконічний: «Трамп – це імператор». Фото: spiegel.de

На тему

А що з рештою світу?

Нескінченна кількість дат та термінів завершення війни, названих Трампом за час його президентства, змусили засумніватися у його адекватній оцінці того, що відбувається. Починаючи від «24 годин», «три-чотири дні», «100 днів» тощо, президент США видає суперечливу інформацію. При цьому він заявив, що його слова про завершення війни в Україні за один день були «образними» та «перебільшенням». Принагідно Трамп звинуватив Україну у початку конфлікту через розмови про вступ до НАТО і сказав, що «Крим залишиться з Росією». На даний момент, судячи з висловлювань, Трамп проходить процедуру усвідомлення справжніх причин війни та винуватців смертей тисяч українців.

З Китаєм американський глава примудрився довести стосунки до ручки, стверджуючи, що поговорив із Сі Цзіньпіном, і пом'якшив риторику. Китайські офіційні особи спростували факт дзвінка.

З обіцяним приєднанням Канади та захопленням Гренландії теж нічого не вийшло. Канада відмовляється ставати 51-м штатом США і спростовує немислимі борги, які намалював їй Дональд Трамп за військовий захист. Гренландія також заявила, що згодна дружити зі Штатами, але без зазіхання останніх на її територію.

Британський New Statesman у свою обкладинку примудрився включити усі ключові епізоди поточного правління Трампа. Фото: newstatesman.com

Теги за темою
США Дональд Трамп
Джерело матеріала
loader
loader