Сто днів Трампа принесли Україні передусім невизначеність - німецький експерт
Сто днів Трампа принесли Україні передусім невизначеність - німецький експерт

Сто днів Трампа принесли Україні передусім невизначеність - німецький експерт

Перші 100 днів Дональда Трампа на посту президента США принесли Україні лише величезну невизначеність, і ніщо не вказує на те, що мир в Україні стане ближчим.

Таку думку в коментарі Укрінформу висловив науковий співробітник Німецької ради зовнішньої політики (DGAP), експерт з питань США та трансатлантичних відносин Домінік Толксдорф.

«Я б сказав, що ці перші 100 днів принесли неймовірну невизначеність, бо насправді не видно чіткої межі, до якої прагне Трамп», - зауважив Толксдорф, який щойно повернувся зі США.

Трамп, нагадав він, поставив перед собою неймовірно амбітну мету, заявивши, що хоче якомога швидше завершити конфлікт, і лише зараз він усвідомив, наскільки це складно та заплутано. Перш за все потрібно змусити Путіна вести переговори, і тут, на переконання експерта, Трамп «абсолютно недооцінив» російського очільника. Тож Толксдорф вважає, що «було б великим сюрпризом», якби цього тижня або наступними днями насправді вдалося б досягти прогресу.

«Україна вже зробила чимало поступок щодо переговорів, але Москва не створює враження, що вона взагалі ставиться до цього серйозно. Питанням є, коли Трамп зрештою усвідомить, що це набагато складніше і що, ймовірно, не може призвести до швидкого успіху. Ключове питання зараз: чи залишаться американці залученими до переговорів чи самоусунуться», - зазначив експерт.

У контексті останнього зауваження він вбачає в заявах Вашингтона про наміри вийти з процесу певною мірою переговорну тактику, щоби посилити тиск на Україну та європейців: першу змусити чітко сформулювати всі поступки, на які вона готова піти, других - «викласти на стіл їхні карти» та оголосити, на що вони готові. Але це також спосіб просигналізувати Путіну, що і він має сказати, на що готовий і чи хоче взагалі завершити свою війну.

Залишається при цьому сподіватися, що США якимось чином залишаться залученими, додав співбесідник агентства. Тепер, під час можливих переговорів, за його словами, Європа має чітко стояти на боці України, коли США обрали позиціонувати себе як просто посередник, чого раніше не було, адже Сполучені Штати були основними прихильниками Києва.

«Я вважаю, що Європа повинна продовжувати грати цю роль, кажучи, що будь-яка мирна угода, яка буде досягнута, не повинна бути досягнута лише за рахунок України. При цьому всім відомо, що якимось чином доведеться піти на поступки обом сторонам. Але зараз має значення саме те, що європейці повинні стати на бік України», - сказав експерт.

Відповідаючи на запитання, чи виходить Трамп, підігруючи Путіну, виключно з власних бізнес-інтересів чи з моральних переконань, експерт зауважив, що підсилювати Росію економічно американському президенту немає сенсу, адже вона є конкурентом для США, коли йдеться про енергетику зокрема. Він переконаний також, що Америці «взагалі немає сенсу» допомагати відновленню постачання російського природного газу в Німеччину (про що пишуть різні ЗМІ).

«Який насправді інтерес у раптовому відновленні роботи «Північного потоку-2» чи чогось подібного? Наразі скоріше США отримують вигоду від експорту власних енергоносіїв до Європи. Тож чому саме Дональд Трамп має бути в цьому зацікавлений? Росія — це просто конкурент. Я не можу собі уявити, що це реально, що США зацікавлені в цьому», - аргументував експерт свою позицію, нагадавши, що Трамп прагне, щоб США були світовим лідером в енергетиці, сировині, нафті та газі тощо.

Толксдорф також нагадав, говорячи про мотиви американського президента, про ту точку зору, що Трамп насправді намагається досягти миру, а потім зрештою отримати за це Нобелівську премію миру, адже «його тоді дуже розлютило те, що Барак Обама отримав Нобелівську премію миру, яка насправді була дещо необґрунтованою», і наразі він намагається порівняти себе зі своїм попередником.

Доктор Домінік Толксдорф є науковим співробітником DGAP з серпня 2024 року. До цього працював науковим співробітником з питань політики США та трансатлантичних відносин, був директором програми зовнішньої та безпекової політики у Фонді Генріха Белля у Вашингтоні, працював в Інституті миру США (USIP) та інших міжнародних інституціях.

Як повідомлялось, президент США Дональд Трамп відзначає 29 квітня 100 днів перебування на посту під час своєї другої каденції.

Фото: White House

Теги за темою
Україна Росія війна Дональд Трамп
Джерело матеріала
loader
loader